Pimentovník
Pimentovník | |
---|---|
Kvetoucí pimentovník pravý | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | myrtotvaré (Myrtales) |
Čeleď | myrtovité (Myrtaceae) |
Rod | pimentovník (Pimenta) Lindl., 1821 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Pimentovník (Pimenta) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to dřeviny s jednoduchými vstřícnými listy a nevelkými bílými květy s množstvím tyčinek. Plodem je kulovitá bobule. Rod zahrnuje 16 druhů a je rozšířen zejména v Karibiku a Střední Americe, v menší míře i v Mexiku a Jižní Americe. Pimentovníky mají tvrdé a trvanlivé dřevo a jsou zdrojem silic využívaných zejména v kosmetice, parfumerii a lékařství. Ekonomický význam má zejména pimentovník pravý jako zdroj nového koření a silic a druh Pimenta racemosa, z jehož listů se destilací s rumem vyrábí tradiční pánský parfém bay rum.
Popis
Pimentovníky jsou aromatické stálezelené stromy a keře. Listy jsou poněkud tužší až kožovité, jednoduché, vstřícné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou bílé, pravidelné, oboupohlavné nebo funkčně jednopohlavné, čtyř nebo pětičetné, uspořádané v latách nebo vidlanech. Tyčinek je mnoho. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů. Plodem je kulovitá dužnatá bobule obsahující obvykle 2 semena. Plody jsou na povrchu bradavčité a na vrcholu mají vytrvalé zbytky kalicha.[1]
Větévka pimentovníku pravého
Květy P. pseudocaryophyllus
Kmen pimentovníku pravého
Rozšíření
Rod pimentovník zahrnuje 16 druhů. Je rozšířen ve Střední Americe, Mexiku, na Karibských ostrovech a v Jižní Americe. Největší počet druhů roste na Karibských ostrovech (celkem 14, z toho 7 druhů jsou endemity Kuby). Do Mexika zasahuje pouze pimentovník pravý. V Jižní Americe rostou pouze 2 druhy: P. pseudocaryophyllus v jižní Brazílii a východní Bolívii a P. racemosa, který zasahuje do Venezuely.[2]
Ekologické interakce
Květy pimentovníků jsou opylovány rozličným hmyzem. Pimentovník pravý je na Jamajce efektivně opylován včelou medonosnou, která je zde nepůvodním druhem.[3] Protože květy pimentovníku lákají hmyz jen málo, uvažovalo se i o možnosti že jsou větrosprašné. Plody konzumují ptáci.[4]
Taxonomie
Rod Pimenta je v rámci čeledi myrtovité řazen do podčeledi Myrtoideae a tribu Myrteae. Nejblíže příbuznými rody jsou podle výsledků fylogenetických studií jihoamerické rody Amomyrtus a Legrandia.[5]
Zástupci
- pimentovník pravý (Pimenta dioica)
Význam
Nejznámějším zástupcem rodu je pimentovník pravý, poskytující nové koření. O něco méně kvalitní nové koření se získává i z příbuzného druhu Pimenta racemosa. Oba druhy jsou zdrojem vonných silic a v tropech jsou pěstovány jako příjemně aromatické okrasné dřeviny.[4] Dřevo je tvrdé a trvanlivé, má však jen lokální význam.[6][7] Z listů karibského druhu P. racemosa je destilována silice, známá jako bay oil a používaná zejména v kosmetice a parfumerii. Listy a plody jsou též využívány k aromatizaci potravin a v medicíně. Parfém bay rum náleží již od 19. století patří mezi oblíbené pánské parfémy. V Karibiku je tradičně vyráběn vypálením třtinového rumu s čerstvými listy P. racemosa.[8][4][9] Silice je pod názvem bay oil využívána i v aromaterapii, často však bývá vlivem podobnosti názvů zaměňována se silicí z vavřínu (laurel bay oil).[10]
Pimentovník pravý je používán v lidové medicíně nejen v oblasti svého původu ve Střední Americe a Karibiku, ale i v indické ájurvédě a evropském lidovém léčitelství. Na Haiti je nálev z listů P. racemosa používán zejména při bolestech hlavy, bolestech v krku a průjmech. Silice smíchaná s cukrem se podává při nauzee.[11][12]
Pimentovník pravý jako okrasná dřevina
Nové koření, plody pimentovníku pravého
List a plody Pimenta racemosa
Přehled druhů a jejich rozšíření
- Pimenta adenoclada – Kuba
- Pimenta cainitoides – Kuba až Dominikánská republika
- Pimenta dioica – jižní Mexiko, Střední Amerika, Karibik
- Pimenta ferruginea – Kuba
- Pimenta filipes – Kuba
- Pimenta guatemalensis – Střední Amerika
- Pimenta haitiensis – Hispaniola
- Pimenta intermedia – Kuba
- Pimenta jamaicensis – Jamajka
- Pimenta obscura – Jamajka
- Pimenta odiolens – Kuba
- Pimenta oligantha – Kuba
- Pimenta podocarpoides – Kuba
- Pimenta pseudocaryophyllus – Brazílie, Bolívie
- Pimenta racemosa – Karibik, Venezuela
- Pimenta richardii – Jamajka[2]
Odkazy
Reference
- ↑ KILLEEN, Timonthy J.; GARCÍA, Emilia; BECK, Stephan G. Guía de arboles de Bolivia. [s.l.]: [s.n.] (španělsky)
- ↑ a b World checklist of selected plant families [online]. Kew Royal Botanical Gardens. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ ROUBIK, David W. Pollination of cultivated plants in the tropics. FAO Agricultural Services Bulletin. 1995, čís. 118. Dostupné online. ISSN 1010-1365.
- ↑ a b c LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. Dostupné online. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)
- ↑ LUCAS, Eve J. et al. Suprageneric phylogenetics of Myrteae, the generically richest tribe in Myrtaceae (Myrtales). Taxon. Nov. 2007, čís. 56(4), s. 1105–1128.
- ↑ LITTLE, Elbert L.; WADSHWORTH, Frank H. Trees of Puerto Rico and the Virgin Islands. [s.l.]: U.S. Dep. of Agriculture, 1964. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ STANDLEY, Paul C.; WILLIAMS, Louis O. Flora of Guatemala. Fieldiana. 1962, čís. 24. Dostupné online.
- ↑ Bay Oil, Bay Rum [online]. Dominica Essential Oils and Spices Co-operative [cit. 2016-05-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-21. (anglicky)
- ↑ FERN, Ken. Useful tropical plants. Pimenta racemosa [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MERCOLA, Joseph. Bay oil: The essential oil for men [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ TIMYAN, Joel. Important trees of Haiti. Washington: South-East Consortium for International Development, 1996. ISBN 0-9645449-0-3. (anglicky)
- ↑ ZHANG, Lei; LOKEHSWAR, Bal. L. Medicinal properties of the Jamaican pepper plant Pimenta dioica and allspice. Current Drug Targets. Dec. 2012, čís. 13(14). Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu pimentovník na Wikimedia Commons
- Taxon Pimenta Lindl. ve Wikidruzích
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Pimenta dioica (habit and bark). Location: Maui, plantations Waikapu
Autor: João Medeiros, Licence: CC BY 2.0
Pimenta pseudocaryophillus - MYRTACEAE
Jardim Botânico de Brasília - DF - Brasil(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Pimenta dioica (bark). Location: Maui, Rainbow Park Paia
സർവസുഗന്ധിയുടെ ഇല
Illustration of Pimenta racemosa (here known as Myrcia acris)
Autor: Philmarin, Licence: CC BY-SA 3.0
Pimienta racemosa (Malaguetta, bay-rum) . Hoja y granos secos listos para condimentar - Route de Clairière, Fort-de-France (Martinica, Caribe francés).
Autor: C T Johansson, Licence: CC BY-SA 3.0
Pimenta dioica , identifierad med hjälp av befintlig skylt vid Bergianska trädgården.