Pinchas Zukerman

Pinchas Zukerman
Rodné jménoפנחס צוקרמן
Narození16. července 1948 (75 let)
Tel Aviv
Alma materJuilliard School
Professional Children's School
Fiorello H. LaGuardia High School
Buchmann-Mehta School of Music
Povolánídirigent, hudební pedagog a houslista
Manžel(ka)Eugenia Zukerman (1968–1985)
Tuesday Weld (1985–1998)
Amanda Forsyth (od 2004)
OceněníGreat Immigrants (2008)
Cena Echo Klassik pro instrumentalistu roku (2016)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinchas Zukerman (hebrejsky: פנחס צוקרמן, narozen 16. července 1948) je slavný izraelský houslista, violistadirigent, který byl v roce 1998 jmenován uměleckým ředitelem symfonického orchestru National Arts Centre Orchestra (NACO) v kanadském hlavním městě Ottawě.

Mládí

Zukerman se narodil v izraelském Tel Avivu manželům Jehudovi a Miriam Zukermanovým. Již v mládí odešel do Spojených států, kde studoval na renomované Juilliard School (Juilliardově škole) v New Yorku a kde v roce 1963 debutoval.

Hudební kariéra

V letech 19801987 byl hudebním ředitelem a dirigentem komorního orchestru ve městě Saint Paul (Saint Paul Chamber Orchestra) ve státě Minnesota.

Mezi jeho blízké přátele patří pianista a dirigent Daniel Barenboim, houslista Jicchak Perlman a dlouholetý šéfdirigent Izraelské filharmonie Zubin Mehta (původem Ind).

Soukromý život

Ze svého prvního patnáct let trvajícího manželství s flétnistkou a spisovatelkou Eugenií Zukerman má Pinchas Zukerman dvě dcery, Ariannu a Natalii. Obě dcery se věnují zpěvu. Arianna Zukerman je operní pěvkyně, zatímco Natalia Zukerman se věnuje blues a folku. V letech 19851998 byl Zukerman ženatý s americkou herečkou Tuesday Weld.

Jeho třetí manželkou je kanadská cellistka Amanda Forsyth (* 1966), která byla v letech 1999 – 2015 hlavní cellistkou NACO a od té doby pokračuje ve své kariéře jako sólistka a členka komorního orchestru Zukerman Chamber Players. Manželé spolu žijí nedaleko centra Ottawy v městské čtvrti Rockcliffe Park, která patří k Ottawě od roku 2001.

Nahrávky a ocenění

Za svůj život Zukerman nahrál přes 100 děl a celkem byl nominován na 21 cen Grammy Awards, z nichž dvě nominace proměnil ve vítězství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pinchas Zukerman na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pinchas Zukerman (cropped).jpg
Autor: Mmaaff, Licence: CC BY-SA 4.0
אהרון פרנקל, מאיה פרנקל, פנחס צוקרמן ואמנדה פורסייט