Pinský rajón

Pinský rajón (bělorusky Пінскі раён, ukrajinsky Пінський район, rusky Пинский район) je územně-správní jednotkou na jihu Brestské oblasti v Bělorusku. Administrativním centrem rajónu je město Pinsk (bělorusky Пінск, rusky Пинск).

Geografie

Rajón zaujímá rozlohu necelých 3 253 km². Hlavní řekou Pripjať se svými přítoky Bobryk, Vislica, Jaselda, Mjeračanka, Pina a Styr. Rajónem prochází Ahinský a Dněpersko-bugský kanál. Hlavními jezery jsou Haradziščynskaje, Končickaje a Sjemichovickaje. V rajónu se rozkládá Pahostaŭská nádrž.

Pinský rajón se nachází v jihovýchodní části oblasti. Na východě hraničí s Luniněckým rajónem, na jihovýchodě se Stolinským rajónem, na jihu se Zaričněnským rajónem na Ukrajině, na západě s Ivanaŭským rajónem a na severu Ivacevickým a Hancavickým rajónem. Délka rajónu od severu k jihu je 64 km a od západu na východ 50 km. V roce 2004 žilo v rajónu 58 200 obyvatel. Rajónem je rozdělen na 1 possovět (městské sídlo Lahišyn) a 24 selsovětů (venkovských rad).

Rajón se vyznačuje značnými ložisky rašeliny, křídy, písku a jílu.

Většina plochy rajónu leží na území Pripjaťského Polesí, západní část je součástí Zaharoddzecké planiny. Povrch je převážně plochý a bažinatý. Celkem 75 % území rajónu leží pod hranicí 150 m nad mořem, 15 % v nadmořské výšce mezi 150 a 160 m. Nejvyšší bod, který měří 174 m, se nachází 2 km jižně od obce Mjerčycy). Nejnižší bod leží v nadmořské výšce 130 m. Podle tektonického složení spadá rajón pod Poleské sedlo.

K minerálům, které se v oblasti nalézají, patří rašelina, jíl, hlína, písek a křída. Je známo 68 ložisek rašelinišť s celkovými zásobami 2 700 000 000 m³, v přepočtu 308 000 000 tun. Mezi nejvýznamnější naleziště rašeliny patří Haradziščynská bažina, Chvaraščanská bažina, bažiny Dubnik, Žuk a Damašničy, Lipavacká bažina a Pantaljevacká bažina (všechny bažiny patří do Pinských bažin). Čtyři ložiska jílu a hlíny s ložisky 4 700 000 m³, kde k největším patří Pljantaŭskaje, Pasjeničskaje a Vjaljesnickaje. Tři ložiska písku se rezervami 1 100 000 m³ (k největším zásobám patří Mjerčyckaje bažiny).

Na území Pinského rajónu byly nalezeny i ložiska sapropelu a bláta.

Rajón patří k Pinskému zemědělsko-klimatickému rajónu. Průměrná teplota v lednu činí -5.2 °C, v červenci 18.6 °C. Spadne 573 mm srážek za rok. Vegetační období trvá 201 dnů. Řeky v Pinském rajónu patří do povodí Pripjatě. Mezi hlavní pravostrannými přítoky Pripjatě na území rajónu jsou Styr, Haryň, Scviha, Uborť a mezi levostranné přítoky patří Pina, Jasjelda a Bobryk.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Пинский район na ruské Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Brest Voblast, Belarus.svg
Flag of Brest voblast, Belarus
Coat of Arms of Brest Region.svg
Coat of Arms of Brest voblast, Belarus