Piri Reis

Piri Reis
Piri reis.jpg
Rodné jménoاحمد مُحیی‌الدین پیری
Narození1470
Karaman nebo Gallipoli
Úmrtí1554 (ve věku 83–84 let)
Káhira
Příčina úmrtípoprava stětím
Povolánígeograf, kartograf, důstojník a admirál
Nábož. vyznáníislám
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piri Reis, vlastně kapitán Piri, celým jménem Hadži Ahmed Muhaddin Piri (asi 1470–1555) byl turecký námořník a kartograf.

Život

O jeho životě je známo jen málo: narodil se údajně ve městě Karaman v rodině pirátů. Stal se admirálem Osmanské říše, zúčastnil se první bitvy u Lepanta, dobytí Egypta i obléhání Maskatu, ve vysokém věku byl popraven za vzpouru proti místodržiteli v Basře. Především ale vytvořil v roce 1513 atlas Kitab-i Bahriye, nejdůležitější tureckou navigační příručku. V roce 1929 byla v paláci Topkapi objevena jeho část, portolánová mapa na gazelí kůži zobrazující jižní část Atlantiku. Mapa vzbudila senzaci, protože zobrazovala jihoamerický kontinent, který byl tehdy znám jen povrchně, a také jakoby Antarktidu, o jejíž existenci se v 16. století nevědělo vůbec (autor dokonce ukázal její skutečnou podobu bez ledového příkrovu, již moderní věda odhalila až v roce 1958). Milovníci záhad proto přišli s domněnkami, že Piri Reis čerpal z poznatků zaniklé vyspělé civilizace nebo že měl dokonce možnost vidět zeměkouli z vesmíru. Skeptikové však poukazují na množství omylů na Piriho mapě[1] a označují tak shody se skutečností za náhodné (Terra Australis).

Galerie

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Piri reis world map 01.jpg
Map of the world by Ottoman admiral Piri Reis, drawn in 1513. Only part of the original map survives and is held at the Topkapi Museum in Istanbul. The map synthesizes information from many maps, including one drawn by Christopher Columbus of the Caribbean.
Piri reis.jpg
Autor: Karamanli86, Licence: CC BY-SA 4.0
Statue of Piri Reis