Pivní puč

Pivní puč
Mnichovské náměstí Marienplatz během puče
(c) Bundesarchiv, Bild 119-1486 / CC-BY-SA 3.0
Mnichovské náměstí Marienplatz během puče

Trvání8. listopadu 19239. listopadu 1923
MístoMnichov, Výmarská republika
Souřadnice
VýsledekVítězství policistů
Strany
NSDAP
Sturmabteilung
Výmarská republika
Reichswehr
Velitelé
Adolf Hitler
Erich Ludendorff
Ernst Röhm
Hermann Göring
Max Amann
Max von Scheubner-Richter
Oskar Körner
Gustav von Kahr
Hans von Seisser
Otto von Lossow
Síla
3000100
Ztráty
164

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivní puč,[pozn. 1] pivnicový puč či Hitlerův puč byl neúspěšný pokus o nacistický státní převrat v Německu, který vedl Adolf Hitler s podporou generála Ludendorffa v pivnici v bavorském Mnichově od večera 8. listopadu do brzkých ranních hodin 9. listopadu 1923.

Po puči byla hitlerova Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) dočasně rozpuštěna a Hitler uvězněn v Landsbergu, kde sepsal svou knihu Mein Kampf. Později se mnichovské události staly součástí nacistického mýtu, zabití pučisté označeni za mučedníky, učastníkům puče uděleno jedno z nejprestižnějších ocenění – řád krve (Blutorden) a Blutfahne, „vlajka krve“ s hákovým křížem nesená při puči se stala posvátně uctívaným předmětem.

Průběh

Dne 8. listopadu 1923 nechal Adolf Hitler obklíčit pivnici Bürgerbräukeller měšťanského pivovaru v Mnichově, kde se konala schůze představitelů bavorských elit (mj. Gustav von Kahr, Otto von Lossow, Hans von Seisser). Hitler se po boku generála Ericha Ludendorffa zúčastnil schůze. Když s projevem začal Kahr, vrhl se Hitler k pódiu s vytaženým revolverem a do pivovaru vtrhla i jeho jednotka SA, která jen čekala na povel. Během chvilky si Hitler získal podporu u davu, ale nepovedlo se mu naklonit si ani pomocí slibů, lichotek a poté i hrozeb na svou stranu hlavní vůdce, aby se přidali k „pochodu na Berlín“ a pomohli mu svrhnout tehdejší německou vládu. Se zfanatizovaným davem poté vyrazil do ulic v centru Mnichova, kde se mu ale postavila policie. Hitler vyhrožoval zastřelením rukojmí, a tak velitel policistů ustoupil. Pochod pokračoval, ale ještě se mu postavil Michael von Godin, který vedl „zelené policisty“ a ani nevyjednával, rovnou vydal rozkaz k palbě. Několik účastníků bylo zastřeleno.

Důsledky

V důsledku krachu celé akce byla NSDAP rozpuštěna. Hitler sám byl zatčen dva dny po střelbě a postaven před soud. Místo pěti let, ke kterým byl odsouzen, si ale nakonec odseděl necelých devět měsíců ve věznici v Landsbergu. Za asistence Rudolfa Hesse tam sepsal své dílo Mein Kampf. Jeho první svazek věnoval památce padlých pučistů, kteří byli v dobách Třetí říše uctíváni jako mučedníci.

Reakce v Československu

Československý tisk reagoval na puč na prvních stranách.[1][2]

Galerie

Odkazy

Poznámky

  1. Německy Hitlerputsch či Hitler-Ludendorff-Putsch, případně Bürgerbräu-Putsch, Marsch auf die Feldherrnhalle nebo Bierkeller-Putsch.

Reference

  1. Monarchistický převrat v Mnichově zdolán?. Národní listy. 9. 11. 1923, s. 1. Dostupné online. 
  2. Státní převrat v Bavorsku. Jak se udál.. Lidové noviny. 9. 11. 1923, s. 1. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

War Ensign of Germany (1921–1933).svg
War flag of Weimar Republic with iron cross (1921–1933).
Flag of Weimar Republic (war).svg
War flag of Weimar Republic with iron cross (1921–1933).
Bodenplatte.JPG
Autor: Richard Huber, Licence: CC BY 2.5
ehemalige Bodenplatte zum Gedenken an die getöteten Polizisten beim Hitlerputsch im November 1923, abgebaut 2011)
Bundesarchiv Bild 119-1486, Hitler-Putsch, München, Marienplatz.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 119-1486 / CC-BY-SA 3.0
Munich Marienplatz during the failed Beer Hall Putsch
Flag of the NSDAP (1920–1945).svg
Flag of the NSDAP during 1920 to 1945. Used to accompany File:Flag of German Reich (1933–1935).svg as National and commercial flag during 1933 to 1935.