Plachého (České Budějovice)

Plachého
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoČeské Budějovice
Poloha
Historie
Pojmenováno poŠimon Plachý z Třebnice
Další údaje
Kód ulice75892
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plachého je ulice v historickém centru Českých Budějovic. V současnosti spojuje severní stranu náměstí Přemysla Otakara II. s ulicí Na Mlýnské stoce a můstkem pro pěší s parkem Sady.

Historie

V ulici se ve středověku konaly trhy zaměřené na vepřový dobytek, podle čehož byla označována jako Sviní ulice (latinsky vicus scropharum, německy Saugasse).[1] Majitelé domů se většinou řadili ke střední až nižší třídě, s výjimkou několika sládků a mlynářů.[1] Severní konec ulice byl původně uzavřen městskou hradbou, po jejíž demolici se lávkou pro pěší otevřela do městského parku Sady.[1]

Pojmenování

Jako Sviní byla od roku 1371[2] označována pouze široká část ulice v současném úseku Hroznové a Hradební.[1] Úzká část spojující náměstí s Hroznovou ulicí byla označována jako Ulička, německy Gassl),[1] případně Durchhaus (což se ale používalo také pro pasáž spojující ulice Česká a Krajinská)[3] a lidově Pochcaná ulička, jak je ale také titulován průchod Solní brankou.[4] Německý název Saugasse (Sviní ulice) byl považován za hanlivý, proto byl v 18. století změněn na Sauergasse (Kyselá ulice).[1] Později, roku 1875, došlo k oficiálnímu přejmenování na Plachého (které se již vztahovalo na celý úsek od náměstí k Sadům).[1] Jméno připomíná městského písaře Šimona Plachého z Třebnice, který byl v roce 1611 zabit při vpádu vojska pasovského biskupa Leopolda V. Habsburského.

Využití

Na jihozápadním rohu Plachého a Hroznové fungovala restaurace na konci 19. století nazývaná U Mïlleretů, v první polovině 20. století U Hromádků a v roce 1946 U Venci s dřevěnou hlavou.[3] Při ústí Hroznové na náměstí byla samoobsluha s potravinami U Kulíků. Na ní od konce 19. přinejmenším do poloviny 20. století navazovala vinárna a jídelna U Ašenbrylů, kde se denně podávala dršťková polévka, každý čtvrtek špekové knedlíky a hostům hrál polyfon.[3] V uličce se vystřídalo několik kožešnictví a také obchod s hudebními nástroji, jemuž za první republiky předcházela soukromá hudební škola.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f g PLETZER, Karel. Encyklopedie Českých Budějovic - Plachého ulice [online]. Č. Budějovice: NEBE [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 
  2. a b SCHINKO, Jan. DRBNA HISTORIČKA: Plachého ulička se mohla jmenovat Kožešnická nebo Hudební. Budějcká drbna [online]. 2018-09-06 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 
  3. a b c SCHINKO, Jan. DRBNA HISTORIČKA: Dříve se pro Plachého uličku používal též název Durchhaus. Budějcká drbna [online]. 2018-09-13 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 
  4. E15.cz. Na Vraždě je ouzko, na Číně roste mrkev a U Špačků bydleli vrabci. E15.cz [online]. CZECH NEWS CENTER a.s., 2011-02-23 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
České Budějovice, Plachého č. 6 (01).jpg
Autor: Anaj7, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: