Plané loučky

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Plané loučky
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení22. března 1952
VyhlásilSpráva CHKO Litovelské Pomoraví
Nadm. výška200–200 m n. m.
Rozloha20,39 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresOlomouc
UmístěníHorka nad Moravou, Olomouc
Souřadnice
Plané loučky
Plané loučky
Další informace
Kód315
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Plané loučky je přírodní rezervace poblíž obce Horka nad Moravou v okrese Olomouc. Maloplošné chráněné území spravuje AOPK ČR Správa CHKO Litovelské Pomoraví. Důvodem ochrany je uchování společenstev slatinných luk, fragmentů měkkého luhu, meandrujícího toku s břehovými porosty a tůní s výskytem řady ohrožených rostlin i živočichů.[3] Lokalita je rozsáhlým unikátním celkem lučních a mokřadních stanovišť v jižní části CHKO Litovelské Pomoraví. Malá část luk byla předmětem ochrany prohlášena již v roce 1952, ale až roku 1992 bylo chráněné území rozšířeno na současnou rozlohu.

Přírodní poměry

Rezervace o rozloze 20 ha se nachází na severozápadním okraji Olomouce nedaleko rekreačního jezera Poděbrady směrem k obci Horka nad Moravou. Jedná se o mokřadní území u řeky Moravy s tůněmi a vlhkými loukami. Rezervací protéká Mlýnský náhon (staré koryto Moravy), který je na jižním konci rezervace přehrazen jezem. Na hladině Mlýnského potoka je závislá hladina podzemní vody a tím i hloubka vody v tůních. Níže položená místa jsou trvale zaplavena spodní vodou. Na těchto místech jsou lokálně vyvinuty slatiny a slatinné zeminy. Na jiné části luk se voda dostává jen příležitostně a půda zde může v létě prosychat.

Tůně

Izákova tůň je biologicky jedna z nejcennějších. Maximální hloubka vody je přes 1 m, zbytek tvoří sedimenty. Hluboká rozsáhlá tůň, prodlouženého tvaru o délce 170 – 175 m, asi 20 m široká. Tůň Jelito je přibližně stejně velká, obrostlá rákosem. Tůň Kolečko byla roku 1993 vyhloubena pomocí dynamitu a následně odbagrována do hloubky přibližně 1 m. Rákosinová tůň je plošně nejrozsáhlejší rákosový porost v rezervaci. Délka je 35 m, šířka 15 m, hloubka cca 70 cm s více než půlmetrovou vrstvou jemného sedimentu. Je obklopena rákosím a křovinami. Místy se zde vyskytují keřovité a stromové vrby. Okolo Rákosinové tůně je několik menších tůní, které v létě vysychají.

Louky

Mezi Izákovou tůní a tůní Jelito se rozkládá psárkovitá louka protáhlého tvaru pojmenovaná Amerika. Horecké a Křelovské louky jsou luční porosty o ploše 0,05 až 0,1 ha. Korhoňova louka je rozsáhlá a poměrně vlhká louka, zejména v blízkosti tůní a Mlýnského potoka.

Slatinky

Mokřady na Planých loučkách

Středový pás tvoří velká protáhlá plocha mokřin, rákosin, porostů křovitých a stromových vrb. Uprostřed této mokřiny je protáhlá tůň o délce 50 m a šířce 15 m, v nejhlubším místě asi půl metru hluboká.

Slatinka je plošně nevelká periodická tůň, která zarůstá rákosem a vrbou popelavou. Korhoňovy mokřiny jsou zarostlé keřovitými vrbami a olšemi a jejich okolí ostřicemi.

Křelovské průlehy jsou příkop vykopaný správou CHKO Litovelské Pomoraví v roce 1994 za účelem vytvoření nových vodních biotopů. Příkop (hluboký cca 1 m a široký 2m) je trvale zvodnělý s vyvinutými porosty orobince. [4]

Flóra a fauna

luční porost na Planých loučkách

Na Planých loučkách roste kolem 356 taxonů cévnatých rostlin, z nichž 56 je uvedených v tzv. červeném seznamu ohrožených druhů a 12 z nich patří mezi zvláště chráněné druhy. Kromě rostlin cévnatých zde bylo zaznamenáno ještě 80 druhů mechorostů. Z ohrožených rostlinných druhů jsou zde zastoupeny například hrachor bahenní, sítina tmavá, pryskyřník velký, kosatec sibiřský, hořec hořepník nebo česnek hranatý. Slatinné plochy jsou porostlé převážně rákosem a vysokými ostřicemi. Mezi významné místní živočichy patří drobný členovec (škeblovka rovnohřbetá) a vodní plž (svinutec tenký). [5] Vyskytuje se zde řada obojživelníků a plazů. V tůních žije vzácný korýš hrášník zobcovitý. Na loukách lze vidět různé druhy motýlů, mezi nimi modráska bahenního nebo ohniváčka černočárného.[6] Z ptáků zde hnízdí například moták pochop, chřástal vodní a rákosník velký.

Naučná stezka

Informační tabule u Planých louček

V okolí rezervace vede naučná stezka Putování lučním královstvím mezi Horkou nad Moravou a Olomoucí.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Maloplošná zvláště chráněná území. drusop.nature.cz [online]. [cit. 2022-10-02]. Dostupné online. 
  4. HEŘMAN, Jan. Změny vybraných charakteristik populací obojživelníků v Přírodní rezervaci Plané loučky. , 2009 [cit. 2022-10-02]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého Olomouc, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Vlastimil Kostkan. Dostupné online.
  5. Maloplošná chráněná území v Olomouckém kraji. [s.l.]: Olomoucký kraj, 2012. ISBN 978-80-87535-46-2. S. 58–59. 
  6. KRÁTKÝ, Michal; DOSTALÍK, Slavomír; DUBOVÁ, Zuzana. Chráněná území okresu Olomouc. Olomouc: SAGITTARIA, 2008. S. 50–51. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Mokřady na Planých loučkách.jpg
Autor: Miroslava Fišerová, Licence: CC BY-SA 4.0
Mokřady na Planých loučkách u Olomouce - přírodní rezervace
NS Plané loučky-informační tabule.jpg
Autor: Miroslava Fišerová, Licence: CC BY-SA 4.0
Informační tabule na naučné stezce přírodní rezervace Plané loučky
Plané loučky.jpg
Autor: Miroslava Fišerová, Licence: CC BY-SA 4.0
luční porost v přírodní rezervaci Plané loučky u Olomouce