Planetární habitabilita

Umělecká představa potenciálně obyvatelné planety Gliese 667 Cc

Planetární habitabilita je souhrnný název pro řadu faktorů, ovlivňující obyvatelnost dané planety pro živé organismy. Nejdůležitějšími z nich jsou přítomnost vody v kapalném stavu a zdroje tepla (např. slunečního záření). Ostatní faktory jako přítomnost atmosféry bohaté na kyslík (ale i dusík může hrát důležitou roli),[1] přijatelný rozsah teplot a obvyklé zdroje živin mohou být kompenzovány adaptačními schopnostmi. Astrobiologové je používají ke zjednodušení úkolu vyhledávat život ve vesmíru.

Reference

  1. HOWELL, Elizabeth. Nitrogen may be a sign of habitability. phys.org [online]. 2016-01-13 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Média použitá na této stránce

Gliese 667 Cc sunset.jpg
Autor: ESO/L. Calçada, Licence: CC BY 4.0
This artist’s impression shows a sunset seen from the super-Earth Gliese 667 Cc. The brightest star in the sky is the red dwarf Gliese 667 C, which is part of a triple star system. The other two more distant stars, Gliese 667 A and B appear in the sky also to the right. Astronomers have estimated that there are tens of billions of such rocky worlds orbiting faint red dwarf stars in the Milky Way alone.