Planetesimála

Množství planetesimál (vnitřní hnědý prstenec) obíhající kolem mladé hvězdy. Umělecká představa.

Planetesimály jsou malá kamenná nebo ledová tělesa o velikosti jednotek km, o nichž se předpokládá, že dala vznik sluneční soustavě.

Safronovova teorie

Podle této v současnosti nejuznávanější teorie, vyslovené Viktorem Sergejevičem Safronovem (1917–1999), se původní zárodečná sluneční mlhovina po vzniku centrální protohvězdy zploštila do relativně plochého protoplanetárního disku.[1] Z něj kondenzovala prachová zrnka,[2] ze kterých pak (akrecí) – vzájemnými srážkami a následnou koagulací (slepováním) – vznikly planetesimály. Ty již byly dostatečně hmotné na to, aby na sebe působily významnou gravitační silou. Předpokládá se, že srážkami se z nich vytvořila ostatní větší tělesa sluneční soustavy – nejdříve protoplanety a pak i planety.[3]

Planetesimály, které se při tvorbě planet neuplatnily, zůstaly ve sluneční soustavě jako planetky a meteoroidy.

Problémy teorie

Základní principy této teorie jsou obecně přijímány,[2] ale její detaily ještě nejsou dostatečně prozkoumány. Podle matematických simulací např. třením planetesimál o plyn v protoplanetárním disku se výrazně snižuje jejich oběžná rychlost a planetesimály padají na Slunce.

Turbulence v plynu protoplanetárního disku mohou být tak velké, že dokáží vznikající balvany přivést tak blízko k sobě, že vlivem jejich vzájemné přitažlivosti může vzniknout přímo protoplaneta. Planetesimály by se tedy nemusely při vzniku planet uplatnit.

Reference

  1. VOKROUHLICKÝ, David. Formování planet [online]. Český rozhlas Leonardo, 2009-11-28 [cit. 2010-02-13]. Čas 31:50 od začátku stopáže. Dostupné online. 
  2. a b BROŽ, Miroslav. Vývoj Marsu. Nebeský cestopis [online]. Praha: Český rozhlas Leonardo, 2011-08-06 [cit. 2012-2-13]. Čas 24:30 od začátku stopáže. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. ZAPLETAL, Martin. Mořské světy [online]. Hvězdárna Vsetín, 2003-06-22 [cit. 2008-12-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-06. 

Související články


Média použitá na této stránce

HD 113766 circumstellar disk.jpg
This artist's conception shows a binary-star, or two-star, system, called HD 113766, where astronomers suspect a rocky Earth-like planet is forming around one of the stars. At approximately 10 to 16 million years old, astronomers suspect this star is at just the right age for forming rocky planets. The system is located approximately 424 light-years away from Earth. The two yellow spots in the image represent the system's two stars. The brown ring of material circling closest to the central star depicts a huge belt of dusty material, more than 100 times as much as in our asteroid belt, or enough to build a Mars-size planet or larger. The rocky material in the belt represents the early stages of planet formation, when dust grains clump together to form rocks, and rocks collide to form even more massive rocky bodies called planetesimals. The belt is located in the middle of the system's terrestrial habitable zone, or the region around a star where liquid water could exist on any rocky planets that might form. Earth is located in the middle of our sun's terrestrial habitable zone.