Planum Boreum

Snímek oblasti Planum Boreum pořízený sondou Viking

Planum Boreum (lat.; „Severní planina“) je planina severního polárního kruhu na Marsu. Rozkládá se směrem na sever od souřadnice 80 ° S a její střed se nachází na souřadnicích 88.0 ° S 15.0 ° V. Obklopuje ji vysokohorská rovná polární planina s členitými nížinami pojmenována Vastitas Borealis, která se táhne přibližně 1500 km jižním směrem a je dominantou severní polokoule. V roce 1999 Hubbleův vesmírný teleskop zachytil cyklonu v tomto regionu. Průměr této bouře byl přibližně 1750 km s okem bouře 320 km.

Ledová čepice

Obrázek v nepravých barvách od sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Okraj kaňonu Chasma Boreale na severním pólu Marsu. Světlehnědé vrstvy jsou povrchový prach, šedé a modré su vrstvy ledu oxidu uhličitého a vodního ledu.

Planum Boreum je místem permanentní polární čepice složené hlavně z vodního ledu a zmrzlého oxidu uhličitého. Objem této čepice je 1,2×106 km3 a pokrývá plochu přibližně 1 milion km2 o poloměru 600 km. Největší tloušťka je přibližně 3 km. Spirálovitý tvar této oblasti byl vytvořen hlavně prudkým větrem a sublimací.

Kompozice povrchu severní polární čepice během jara (po roztátí sezónního suchého ledu) byla pozorována z oběžné dráhy. Vnější okraje této oblasti jsou znečištěné prachem (0,15% váhy) obsaženým hlavně v ledu. Jak se jedna část ledu pohybuje směrem k pólu, množství povrchového vodního ledu ubývá a je pomalu nahrazováno suchým ledem. Tímto se zvyšuje i Čistota ledu. Na pólu je povrchový sezónní led složený hlavně z čistého suchého ledu s malým obsahem prachu 30 parts per million vodního ledu.

Sonda Phoenix, vypuštěná v roce 2007 přiletěla na Mars v květnu 2008 a úspěšně přistála v oblasti Vastitas Borealis 25. května 2008. Polární čepice Marsu byla navržena jako místo přistání pro lidskou expedici na Mars.

Struktury

Hlavní strukturou v Planum Boreum je velký kaňon v polární čepici nazvaný Chasma Boreale. Je široký zhruba 100 km, se srázy vysokými 2 km (porovnání: Grand Canyon je široký 24 km, hluboký 1,6 km a dlouhý 446 km). Chasma Boreale protíná polární usazeniny a led podobně jako je tomu i v Grónsku.

Planum Boreum je obklopena velkými planinami písečných dun na souřadnicích od 75 ° S po 85 ° S. Tyto dunové pole se nazývají Olympia Unda, Abalos Unda a Hyperboreae Unda. Olympia Unda je největší a pokrývá plochu od 100 ° V do 240 ° V. Abalos Unda pokrývá plochu od 261 ° V do 280 ° V a Hyperboreale Unda od 311 ° V do 341 ° V.

Laviny

Obrázek marťanské laviny v nepravých barvách.

Pozorování HiRISE z února 2008 zachytilo čtyři laviny při pádu ze 700 m vysokého útesu. Oblak prachu je široký 180 ma táhne se 190 m od základny útesu. červené vrstvy jsou skály bohaté na vodní led a bílé vrstvy jsou sezónní led oxidu uhličitého. Sesuv vznikl v nejvyšších vrstvách červených vrstev. Následující pozorování mají přinést informace o složení úlomků z tohoto sesuvu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Planum Boreum na slovenské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mars Hubble.jpg
NASA's Hubble Space Telescope took the picture of Mars on June 26, 2001, when Mars was approximately 68 million kilometers (43 million miles) from Earth — the closest Mars has ever been to Earth since 1988. Hubble can see details as small as 16 kilometers (10 miles) across. The colors have been carefully balanced to give a realistic view of Mars' hues as they might appear through a telescope. Especially striking is the large amount of seasonal dust storm activity seen in this image. One large storm system is churning high above the northern polar cap (top of image), and a smaller dust storm cloud can be seen nearby. Another large dust storm is spilling out of the giant Hellas impact basin in the Southern Hemisphere (lower right).
MRO image of Mars North Pole.jpg
This false-color subframe shows the north polar layered deposits at top and darker materials at bottom exposed in a scarp at the head of Chasma Boreale, a large canyon eroded into the layered deposits. The polar layered deposits appear red because of dust mixed within them, but are ice-rich as indicated by previous observations. The water ice in the layered deposits is probably responsible for the pattern of fractures seen near the top of the scarp. The darker material below the layered deposits may have been deposited as sand dunes, as indicated by the cross-bedding (truncation of curved lines) seen near the middle of the scarp. It appears that brighter, ice-rich layers were deposited between the dark dunes in places. Image PSP_001334_2645 was taken by the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) camera onboard the Mars Reconnaissance Orbiter spacecraft on November 8, 2006. The complete image is centered at 84.4 degrees latitude, 343.5 degrees East longitude. The range to the target site was 317.4 km (198.4 miles). At this distance the image scale ranges from 31.8 cm/pixel (with 1 x 1 binning) to 63.5 cm/pixel (with 2 x 2 binning). The image shown here [below] has been map-projected to 25 cm/pixel. The image was taken at a local Mars time of 1:38 PM and the scene is illuminated from the west with a solar incidence angle of 67 degrees, thus the sun was about 23 degrees above the horizon. At a solar longitude of 132.3 degrees, the season on Mars is Northern Summer.
Mars NPArea-PIA00161.jpg
Mars digital-image mosaic merged with color of the MC-1 quadrangle, Mare Boreum region of Mars. The central part is covered by a residual ice cap that is cut by spiral-patterned troughs exposing layered terrain. The cap is surrounded by broad flat plains and large dune fields. Latitude range 65 to 90, longitude range -180 to 180.
Mars avalanche Feb 19.jpg
Avalanches on Mars.