Plavecká čepice

Plavkyně s nasazenou plaveckou čepicí
Dětské čepičky v pestrých barvách
Triatlonisté s účastnickými čísly na čepicích
Hráč vodního póla
Brankář vodního póla

Plavecká čepice je pokrývka hlavy, která chrání vlasy a uši plavce před účinky chlorované vody v bazénech nebo slané vody v moři. U lidí s dlouhými vlasy drží vlasy pohromadě a brání zasahování vlasů do obličeje, hlavně do očí. Pomáhá udržet hlavu a uši v teple.

Konstrukce čepic a využití

Plavecké čepice mohou být textilní z lycry nebo polyesteru. Ty pouze přidržují dlouhé vlasy, ale nechrání. Většina dnes používaných plaveckých čepic je z plastu. Buď z latexu, ty jsou elastičtější, ale méně trvanlivé, nebo ze silikonu. Silikonové jsou odolnější, ale tužší, hůře se přizpůsobují tvaru hlavy. Čepice jsou dostupné v nejrůznějších barvách, s potiskem nebo jednobarevné. Při rekreačním plavání nosí čepice častěji ženy než muži. V profesionálním sportu plní plavecké čepice ještě další funkci. Pomáhají snižovat odpor těla ve vodě. V profesionálním sportu nosí čepice bez výjimky muži i ženy. Přibližně do roku 1990 bylo v mnoha veřejných bazénech nošení plaveckých čepic povinné. Vlasy vypadané při plavání rychle zanášely tehdejší nedokonalá filtrační zařízení. Dnešní zdokonalená zařízení na čištění vody si s vypadanými vlasy snadno poradí. Povinné nošení čepic je dnes vyžadováno jen výjimečně.

Plavecké čepice při kolektivních sportech

V závodním plavání běžně na čepici bývá natištěn znak a zkratka názvu sportovního klubu nebo země původu sportovce. Triatlonisté mají na čepici napsané účastnické číslo. Zvláštní typ čepic povinně používají hráči vodního póla případně podvodního ragby nebo podvodního hokeje. Čepice jsou určeny pro ochranu a identifikaci hráčů. Samotné čepice jsou látkové a úplně zakrývají všechny vlasy. Uši jsou chráněny plastovými mušlemi všitými do čepice. Čepice je udržována na hlavě šňůrkami zavázanými pod bradou. Protože čepice nechrání vlasy před účinky vody, nosí sportovci s dlouhými vlasy ještě latexovou plaveckou čepici pod touto látkovou. Ve vodním pólu slouží čepice také k rozlišení hráčů. Hráči domácího družstva mají čepice bílé, hosté tmavé, brankáři červené. Na každé čepici je natištěno nebo vyšito číslo hráče. Pro mezistátní utkání je na čepicích ještě zkratka názvu státu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Badekappe na německé Wikipedii.

Literatura

  • Irena Čechovská, Tomáš Miler; Plavání; GRADA 2008; ISBN 978-80-247-2154-5

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Swim Cap Colors (2321866320).jpg
Autor: Terren, Licence: CC BY 2.0

One of the fun parts of having all the different teams together for the champs is to see all the different suits and swimcaps. Here was a good shot of the girls and some of the variety in colors.

Swim Meet Video
Triathlon, swimming.jpeg
050625-N-7575W-011 Point Mugu, Calif. (June 25, 2005) - Sylvain Dodet, front left, from France, and Bas Borreman, right, from the Netherlands, along with other tri-athletes, dash into the sea to begin their 1.5 kilometer swim during the 12th annual World Military Triathlon. The triathlon held at Naval Base Ventura County, consisted of a 1.5 kilometer swim, 40 kilometer bike ride and a 10 kilometer run, was held June 25, at Naval Base Ventura County. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class Jason R. William (RELEASED)
USC Waterpolo Player.jpg
Autor: Hy Crutchett, Licence: CC BY-SA 2.0
Water Polo player at the USC campus pool circa 1993.
Megan Quann.jpg
Autor: Původně soubor načetl Jon-E-Cash na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY 2.5
Megan Jendrick, photo by Nathan Jendrick; not to be duplicated without previous written consent of right holder
Andreo.jpg
Angel Andreo water polo player