Plavecký mariáš

Plavecký mariáš
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Délka85 min
Žánrfilmová komedie
ScénářJan Morávek
Miloslav Stehlík
Josef Neuberg
RežieVáclav Wasserman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJiří Plachý starší
Jaroslav Marvan
Eman Fiala
Květa Fialová
Robert Vrchota
… více na Wikidatech
KameraFerdinand Pečenka
Josef Střecha
Výroba a distribuce
Premiéra1952
Plavecký mariáš na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květa Fialová a Jaroslav Marvan ve filmu

Plavecký mariáš je československý budovatelský film z roku 1952, v hlavní roli hraje Jaroslav Marvan.

Exteriéry filmu se natáčely v Prokopském údolí v kamenolomu, na mostě ve Varvažově, u soutoku Otavy s Lomnicí, v domku (v současnosti přístupném pouze tomu, kdo se potápí, neboť je 25 m pod vodní hladinou) pod Svatou Annou, na statku (dnes je zde rybářský svaz) ve Štědroníně (poblíž bývalé vládní vily L. Štrougala) a u jezu pod Zvíkovem, v té době jednoho z největších na českém území. Filmový záběr byl pořízen od Hostince U Smrtů. Místo, kde se vázaly vory (tzv. vaziště) je cca 1,5 km proti proudu Otavy od Plaz-Štědronína až po ostroh (dnes je rovněž pod hladinou).

Filmu přibližuje divákům historické způsoby dopravy dřeva i důkazy řemeslné zručnosti našich předků.

Obsazení

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Květa Fialová Jaroslav Marvan Plavecký mariáš.png
Poznámka: V Německu a možná i dalších zemích jsou některá anonymní díla zveřejněná před 1. červencem 1995 chráněna ještě 70 let po smrti autora. Pokud se autor veřejně přihlásil, tuto šablonu nepoužívejte. Pokud je dílo anonymní nebo pseudonymní, použijte tuto šablonu pro díla zveřejněná před více než 70 lety. U děl zveřejněných ve Velké Británii zvažte použití šablony PD-UK-unknown.