Plavi orkestar

Plavi orkestar
Плави Оркестар.jpg
Základní informace
PůvodSarajevo, Jugoslávie
Žánrypop rock
Aktivní roky1983-dodnes
Současní členové
Saša Lošić - zpěv, texty, hudba
Mladen Pavičić - elektrická kytara
Saša Zalepugin - elektrická kytara
Samir Ćeremida - Ćera I - baskytara
Admir Ćeremida - Ćera II - bubny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plavi orkestar (v bosenštině Modrý orchestr) je jedna z nejpopulárnějších skupin pocházejících z bývalé Jugoslávie. Byla založena v Sarajevu, významném kulturním centru Jugoslávie, v roce 1983 Sašou Lošićem aka Lošou, který je jejím hlavním zpěvákem a skladatelem. Skupina během svého působení natočila 8 alb, prodala 5 milionů desek a odehrála více než 1500 koncertů po celém světě.

Historie a tvorba

Na začátku osmdesátých let v atmosféře výrazných sarajevských hudebních skupin Bijelo dugme, Indexi nebo Zabranjeno pušenje založil v roce 1981 teenager Saša Lošić skupinu Ševin orkestar. Jelikož už existovala skupina Ševa, rozhodl se ji o rok později přejmenovat na Plavi orkestar. Hudební tvorba pokračovala, v roce 1983 zpěvák Lošić a bratři Admir a Samir Ćeremidovi začali hrát s improvizovanými nástroji své písně ve sklepě na sarajevské Leninově ulici. Lošića v té době nadchla hudba Sex Pistols a jiných punkových skupin, přesto Plavi orkestar nikdy nepoužíval podobné melodie a slova. Skupina své koncerty obohacovala inovativními přístupy, zpěvák pil na pódiu místo alkoholu mléko, po pódiu chodili kohouti a krávy.

V zimě 1984/1985 nahráli první album Soldatski bal v záhřebském studiu SIM. Album obsahovalo mnoho hitů, například "Suada", "Odlazi nam raja", "Bolje biti pijan nego star" a jeho prodeje dosáhly 500 000 kopií. Texty písní vycházejí z Lošićových zážitků ze služby v armádě. Druhé album Smrt Fašizmu bylo s prodeji 300 000 kopií v celé Jugoslávii méně úspěšné, nicméně i to stačilo na diamantové album. Obsahovalo hity "Fa, fa fašista nemoj biti ti (jerbo ću te ja draga ubiti)", "Puteru Puteru", "Sava Tiho Teče", "Zelene su bile oči te" a "Kad si sam druže moj". V roce 1989 vydali další úspěšné album Sunce na prozoru s hity jako "Kaja", "Lovac i košuta" i "Proljeće".

Album Simpatija z roku 1991 bylo jejich poslední album vydané v SFRJ před jejím rozpadem. Války na území bývalé SFRJ donutily kapelu přerušit činnost. Na scénu se vrátila až v roce 1998, kdy vydala své vůbec nejprodávanější album LongPlay obsahující hity "Ako su to bile samo laži" a "Od rođendana do rođendana". O rok později vydali zatím poslední album Infinity se skladbami "Odlazim", "Devojka iz snova" i "Pijem da je zaboravim".

Po delší pauze začala skupina v roce 2009 znovu vystupovat, v současnosti pracuje na novém albu Revolucija, které mělo být vydáno na podzim roku 2010.

Diskografie

  1. Soldatski bal 1985
  2. Smrt fašizmu 1986
  3. Sunce na prozoru 1989
  4. Simpatija 1991
  5. Longplay 1998
  6. Infinity 1999

Kompilace

  1. Everblue 1 1996
  2. Everblue 2 1996
  3. The Ultimate Collection, (Croatia Records, 2007.)
  4. The Platinum Collection, (City Records, 2007.)

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Plavi Orkestar na anglické Wikipedii a Plavi Orkestar na slovinské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Плави Оркестар.jpg
Autor: Původně soubor načetl Erik123 na projektu Wikipedie v jazyce srbština, Licence: CC BY 3.0 rs
Концерт групе Плави оркестар.