Pluk

Značka pro pěchotní pluk v mapové symbolice NATO
Ilustrační fotografie pluku Britské armády

Pluk, dříve regiment[1] je vojenský útvar, který tvoří základní taktický celek. Má pevnou organizaci a obvykle se skládá z velitelství, ze dvou až čtyř bojových praporů, které obvykle patří ke stejnému typu zbraně, a z podpůrných a zabezpečovacích jednotek. Velitelem pluku bývá plukovník.

V mírových dobách má pluk obvykle od několika set do tří tisíc vojáků. Válečné počty mohou být i několikanásobně vyšší. V leteckých ozbrojených silách je obdobou pluku křídlo nebo eskadra.

Nadřízeným útvarem pluku je brigáda a divize. Podřízené jednotky jsou prapory a roty.

Příklady

Odkazy

Reference

  1. Ottova encyklopedie obecných vědomostí: díl 21, s. 405.

Literatura

  • CIGLBAUER, Jan. Jednadevadesátníci: skutečný příběh dobrých vojáků 91. regimentu. Pelhřimov: Nová tiskárna Pelhřimov, 2018. 501 s. ISBN 978-80-7415-180-4.
  • Památník vydaný k oslavě padesátiletého panování jeho veličenstva císaře a krále Františka Josefa I., jakož i dvěstěletého trvání Pražského 28. pěsího pluku Humberta I., krále italského: za přispění čelných uměleckých závodů a spolupracovníků upravil Jindřich Alexandr. V Praze: [Jindřich Alexandr], 1898. [67] listů obr. příloh, 42 s.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

P6060065 (RLH-DWR-3YR).JPG
Autor: Richard Harvey, Licence: CC-BY-SA-3.0
Last photo of the 1st Battalion, The Duke of Wellington's Regiment (West Riding) before rebadging as the 3rd Battalion The Yorkshire Regiment.