Plzeň 6-Litice

Plzeň 6-Litice
Kostel sv. Petra a Pavla v Liticích
Lokalita
Statusměstský obvod
Statutární městoPlzeň
OkresPlzeň-město
KrajPlzeňský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel2 229 (2021)[1]
Rozloha10,82 km²
Katastrální územíLitice u Plzně
Nadmořská výška375 m n. m.
PSČ321 00
Počet domů536 (2021)[1]
Počet částí obce0 + 1 díl
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa úřadu MOKlatovská 96/243
321 00 Plzeň
postaumo6@plzen.eu
StarostaMichal Hausner (ANO)
Oficiální web: umo6.plzen.eu
Plzeň 6-Litice na mapě
Plzeň 6-Litice
Další údaje
Kód MO554758
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plzeň 6-Litice jsou městský obvod rozkládající se na jižním okraji statutárního města Plzně při řece Radbuze a vodní nádrži České údolí. Obvod je tvořen celým katastrálním územím Litice u Plzně.[2] Dříve samostatná obec Litice, nyní část města zasahující i do obvodu Plzeň 3, patří mezi nejstarší v okolí Plzně.

Historie

Na území obce bylo prokázáno pravěké osídlení, v 8. století bylo osídleno Slovany. První zmínka o vlastní obci pochází z roku 1212, kdy byl zároveň poprvé zmiňován Litický hrad. Už kolem roku 1467 byl uváděn jako pustý, ale jeho zříceniny se nacházejí v obci dodnes. Původně bylo součástí k. ú. Litice také k. ú. Valcha. Po Mnichovské dohodě v roce 1938 byla většina katastru převážně Němci obyvaných Litic připojena k Německé říši, zatímco severozápadní část, zhruba odpovídající západní polovině moderního k. ú. Valcha (zahrnující osadu Valcha), zůstala nadále v Československu a 1. května 1942[3] se stala součástí Plzně. Po osvobození byla osada Valcha od Plzně zase odloučena a navrácena Liticím. Poprvé pak byly celé Litice (tehdy ještě zahrnující i k. ú. Valcha) připojeny k Plzni v roce 1949, ale již v roce 1964 byly od Plzně opět odtrženy k okresu Plzeň-jih (byly sloučeny se Šlovicemi). Po 6 letech, v roce 1970, byly ale k Plzni znovu a již natrvalo připojeny. Důvodem byla výstavba přehrady České údolí. Zpočátku byly Litice součástí MO Plzeň 3, ale v roce 1991 pro sebe získaly vlastní samostatný městský obvod a v městské části Plzeň 3 zůstalo jen dnešních 10 ulic.

Dnes mají Litice stále spíše vesnický charakter, ač již zemědělství v obci nemá tak významnou úlohu jako dříve. Leží na silnici I/27, která až donedávna vedla přímo středem obce, což mělo kvůli její vysoké frekventovanosti negativní vliv na životní prostředí. Tento problém byl vyřešen v roce 2003, když byla dostavěna čtyřproudová komunikace (součást městského obchvatu), která tranzitní dopravu odvedla. Dnes je v Liticích pošta, základní škola a knihovna.

Kamenolom

Na území obce, v těsném sousedství Plzeň 10 - Lhota, je provozován rozsáhlý kamenolom. Na jaře 2011 byla těžba v lomu dočasně pozastavena, protože v těžených spilitech měření prokázala karcinogenní aktinolit, což je forma amfibolového azbestu.[4] Od roku 2012 je lom znovu v provozu za zpřísněných podmínek.

Sport

TJ Plzeň – Litice měla začátkem roku 2024 více jak 530 členů. V pěti oddílech provozuje pozemní hokej (Extraliga muži – 4x Mistři České republiky, starší dorostenci 5x Mistři ČR, mladší dorostenci 6x Mistři ČR, starší žáci 5x Mistři ČR, mladší žáci 3x Mistři ČR, Extraliga ženy), národní házenou (muži – II. liga), kopanou, nohejbal, volejbal a stolní tenis.

Pamětihodnosti

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  2. Územně identifikační registr ČR. Městská část Plzeň 6-Litice: podrobné informace [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-20. 
  3. MLEZIVA, Štěpán; KUČA, Karel. Historický lexikon městysů a měst. Praha: Baset, 2006. ISBN 80-7340-092-8. Kapitola Plzeň, s. 557. 
  4. Kvůli azbestu v těžené surovině se dočasně zavře lom u Plzně

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Kostel sv. Petra a Pavla od Z, Litice, Plzeňský kraj.jpg
Autor: Adam Hauner, Licence: CC BY-SA 3.0
Litice a kostel sv. Petra a Pavla, pohled od západu, v pozadí zřícenina hradu Radyně. Plzeň, Česká republika
Location map municipal district Plzen 6.png
Autor: Valdemar, Licence: CC BY-SA 4.0
Mapka umístění městského obvodu Plzeň 6-Litice