Poškození rostlin vandaly

Poškození rostlin vandaly je poškození způsobované úmyslným jednáním osob, lidí, poškozováním rostlin obvykle bez motivu obohatit se. Vážným problémem je toto poškození v hustě obydlených oblastech a zejména v okolí restaurací. Zejména nové výsadby stromů a keřů ve většině případů nejsou problematickým bodem z hlediska jejich údržby a péče o ně, o to častěji se však stávají terčem vandalů, jež si na tenkých mladých kmenech a větvích zkouší svou „sílu, zdatnost a techniku bojového umění“.[1] Poškozována je i květinová výzdoba. [2]

Červeným lakem nasprejované tisy.

Symptomy

Znečištění odpadky, fekáliemi, zvratky. Poškození rostlin a dřevin a opěrných konstrukcí olámáním, ohněm nebo chemikáliemi v různém rozsahu.[3] Lze zaměnit s některými projevy počasí. Jsou známy případy osob, které cíleně vpravovaly do kmene stromu kyseliny s úmyslem zahubit je. Běžné jsou případy poškozování borky nápisy a symboly. Někdy jsou považovány tyto projevy vandalismu za romantické a poškozené rostliny nejsou vnímány v této souvislosti jako živé, vnímající organismy.

Známé příklady

Vandalismu na veřejné zeleni se v Olomouci v květnu 1998 dopustil například hudební interpret Daniel Hůlka, [4] Policie pachatele zatkla a předvedla v želízkách. V online rozhovoru však slíbil, že až pokvetou tulipány, přijede si je do Olomouce natrhat znovu. [5]

Červeným sprejem nabarvené jehličí.

Ochrana rostlin

  • Snížení škody: Zvolit skladbu dřevin tak, aby případným poškozením nevznikaly velké škody, tedy finančně nepříliš náročné výsadby levných a odolných druhů, nebo omezení výsadby. Výsledkem je výrazné snížení kvality vzhledu a značné úspory.
  • Znesnadnění manipulace: Použití těžkých objektů a nádob, technických prvků zabraňujících vstup - mříží, plotů, ohrad, pletiva.
  • Osvěta: Medializace případů, konfrontace zadržených pachatelů s názorem ostatních.

Prevence

  • Vhodnou prevencí je kulturní, vzdělané a ekologicky cítící obyvatelstvo. Lze předpokládat, že podávání alkoholu může do značné míry omezit vandalismus.
  • Trest pro pachatele by měl mít charakter prospěšných prací, kromě náhrady škody.
  • Jsou používány informační tabule připomínající zákaz projevů vandalismu na viditelných místech. Bývá použit viditelně umístěný řád parků nebo objektů zakazující i vandalismus. Uvedené opatření vyvolávají pocit omezení.
  • Osobní identifikace návštěvníků.
  • Pravidelný dozor, přítomnost strážce nebo kamerový systém.

Odkazy

Reference

  1. Kralupy, ošetřování městské zeleně. cistemesto.eckralupy.cz [online]. [cit. 2013-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-16. 
  2. Poškozené truhlíky mobilní zeleně v Jablonci
  3. Vandalové v Plzni ulámali čerstvě stromy
  4. Daniel Hůlka
  5. online rozhovor s D.Hůlkou

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

2013 03 30 Komín 9999 164u.JPG
Autor: I.Sáček, senior, Licence: CC0
Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřináší pachateli žádné materiální obohacení , Brno-Komín, tis
2013 03 30 Komín 9999 166u.JPG
Autor: I.Sáček, senior, Licence: CC0
Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřináší pachateli žádné materiální obohacení , Brno-Komín, tis