Požár lanovky v Kaprunu

Dolní stanice se soupravou

Požár lanovky v Kaprunu bylo neštěstí, které se stalo v sobotu 11. listopadu 2000 v Kaprunu v Rakousku. Tragédie se zařadila mezi jednu z největších v historii Rakouska, když ve dvou pozemních lanovkách v Kaprunu zahynulo 152 lidí a jen 12 přežilo. Další 3 lidé, kteří zemřeli, se nenacházeli v ani jedné ze dvou lanovek, ale v nákupním centru, kam se rozšířil jedovatý kouř.

Lanovka

Lanovka byla otevřena v roce 1974 a fungovala na stejném principu jako lanová dráha na Petřín v Praze: 2 vozidla vždy jezdila proti sobě. Celý systém poháněl silný motor v horní stanici. Samotné soupravy neměly ani palivo, ani motory, a dokonce ani řidiče; pouze průvodce, který řídil dveře. Trasu dlouhou 3,8 km překonala souprava za 9 minut. Do jedné soupravy se vešlo 180 lyžařů.

Průběh tragédie

Lanovka vyrazila po 9. hodině ráno ze spodního konce téměř plně obsazená (161 lidí). Část trasy vedla po povrchu, ale většina v tunelu. V zadní části soupravy vznikl požár a po 600 m v tunelu se lanovka zastavila. Ve spodní neobsazené kabině průvodce se vznítil ohřívač. V tunelu nebylo pokrytí mobilním signálem. Požár se rozšířil do celé soupravy a lidé se snažili dostat ven. Dveře se nedaly otevřít a rozbití skla bylo problematické, neboť bylo velmi pevné. Nakonec to někteří zvládli lyžařskými holemi. Později se průvodci podařilo uvolnit dveře a lyžaři opouštěli vozidlo.

Drtivá většina lidí, kterým se podařilo dostat ven z vozidla, se rozhodla utíkat směrem vzhůru co nejdále od plamenů; nikdo z nich však nepřežil. Ty, které nezabil oheň, usmrtil dusivý kouř, protože šikmý tunel (sklon 30 stupňů) lanové dráhy se choval jako komín. Záchranáři našli mnohá těla v různých vzdálenostech od soupravy, nejvýš se podařilo dostat japonskému lyžaři, jehož tělo bylo nalezeno ve vzdálenosti 142 metrů od vozu. Z první soupravy zahynulo 150 lidí; v soupravě, která směřovala směrem dolů oproti hořící, zahynuli 2 lidé (průvodce a 1 lyžař). Toxický kouř zabil i další 3 osoby v horní stanici, která byla napojena na obchodní dům.

Jen 12 lyžařů přežilo. Dobrovolný hasič Němec Thorsten Grädler věděl, jak se při požáru chovat, a s 11 dalšími lidmi zvolil cestu přes oheň; dostali se tak na dolní konec tunelu, což jim zachránilo život.

Oběti požáru

Mezi 155 oběťmi tragédie byla i německá lyžařka, mistryně světa ve freestyle disciplíně (paralelní jízda na terénních nerovnostech) Sandra Schmittová († 19), která zahynula i s rodiči. Zemřel i juniorský mistr světa v lyžování Němec Sebastian Geiger († 14) či občanka České republiky, která pracovala v Rakousku jako instruktorka lyžování.

Státní příslušnostZemřelých
RakouskoRakousko Rakousko92
NěmeckoNěmecko Německo37
JaponskoJaponsko Japonsko10
USA USA8
SlovinskoSlovinsko Slovinsko4
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko2
Spojené království Spojené království1
ČeskoČesko Česko1
Celkem155

Následky

Památník obětem tragédie

Lyžařské středisko po tragédii nikdy více lanovou dráhu neuvedlo zpět do provozu.

Po vyšetřování se dospělo k názoru, že požár způsobil ohřívač, který vůbec nebyl určen pro dopravní prostředky a který zapálil olej z hydraulického systému. Oběti a pozůstalí byli finančně odškodněni a soud rozhodl, že vinen není nikdo, protože vina je příliš rozptýlená. Obětem tragédie byl postaven pomník.

Koleje a nosné sloupy byly demontovány někdy okolo roku 2015 a tunel byl zazděn. Dodnes je možné tento tunel vidět.

Požár v kultuře

V roce 2004 National Geographic Channel připravil dokument o kaprunské tragédii Fire on the Ski Slope v rámci seriálu o katastrofách Seconds from Disaster (v českém dabingu Vteřiny před katastrofou: Požár pod sjezdovkou)

Rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková začlenila toto neštěstí do své hry z roku 2003 In den Alpen (V Alpách).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Požiar lanovky v Kaprune na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kaprun 2000-11-11 Memorial.jpg
(c) I, Menphrad, CC BY-SA 2.5
Memorial for the disaster on November 11, 2000 in Kaprun
Kaprun train.jpg
The Kaprun train photographed by Adrian Pingstone a few weeks before the disaster. Released to the public domain.