Pobřeží Moskytů

Pobřeží Moskytů
Mosquito coast.jpg

StátNikaraguaNikaragua Nikaragua
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobřeží Moskytů
Vlajka Pobřeží Moskytů z roku 1860

Pobřeží Moskytů (též Moskytské pobřeží, španělsky Costa de Mosquitos, anglicky Mosquito Coast) je historická pobřežní oblast ve Střední Americe. Svůj název má po místním indiánském obyvatelstvu – kmenu Miskitů.

Geografie

Pobřeží Moskytů se rozkládá na nikaragujském a honduraském pobřeží Karibského moře. Zabíhá 50 až 75 kilometrů do vnitrozemí, od severu k jihu se táhne cca 380 kilometrů mezi 11° 45’ a 14° 10’ severní šířky. Povrch je zde nížinatý porostlý tropickým deštným lesem, na pobřeží rostou mangrovové porosty. Nejvýznamnějším městem regionu je Bluefields.

Historie

Po příchodu Evropanů na americký kontinent se o kolonizaci tohoto regionu pokoušeli jak Španělé, tak Angličané. Úspěšnější byli Angličané, kteří v polovině 17. století vyhlásili svůj protektorát nad tzv. Královstvím Moskytů. Britskou suverenitu nad územím neuznávaly Spojené státy ani Španělsko, které zde prakticky ale nikdy nemělo kontrolu a vliv. Po rozpadu španělského impéria v Americe si území nárokovaly nově vzniklé nezávislé středoamerické či jihoamerické státy.

Roku 1850 se Spojené státy americké a Spojené království dohodly, že ani jedna z těchto mocností nebude kolonizovat území Střední Ameriky. 10 let poté v roce 1860 předává Spojené království území Pobřeží Moskytů nikaragujské vládě. Ta se zavazuje udělit indiánskému obyvatelstvu širokou autonomii. Nikaragua podmínky zprvu dodržovala, pak ale indiánům odebírala různá práva a možnost samosprávy. Tento neutěšený stav vyústil v mezinárodní arbitráž v roce 1880. Po dalších 14 letech v roce 1894 bylo území zcela začleněno do Nikaraguy pod názvem Zelaya jako jeden z nikaragujských departementů. V 80. letech 20. století se departement rozdělil na 2 autonomní kraje Región Autónoma del Atlántico Norte a Región Autónoma del Atlántico Sur.

V kultuře

Pobřeží moskytů se vyskytuje ve stejnojmenném americkém filmu režiséra Petera Weira z roku 1986, v němž ztvárnil hlavní roli Harrison Ford.[1]

Reference

  1. Pobřeží moskytů [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-29]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Mosquito Monarchy.svg
Autor: Sarumo74, Licence: CC BY 3.0
Versión vectoral de Bandera regne Miskito.png
Mapa Miskito.png
Autor: No machine-readable author provided. DaDez~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Mosquito coast.jpg
Around 15 degrees North, a rounded point of land juts out into the Caribbean Sea from the Central American isthmus. This low-lying, wet area is called the Mosquito Coast, a corruption of the tribal name of some of the area’s native people, the Miskito. The area includes parts of Honduras (north) and Nicaragua (south). Between the two countries flows the Coco River, which empties into the Caribbean at Cape Gracias á Dios.