Podřipský motoráček

Podřipský motoráček
Podřipský motoráček v červenci 2012 v Libochovicích
Podřipský motoráček v červenci 2012 v Libochovicích
StátČeskoČesko Česko
DruhOs
LinkaT5
Číslo18340–18343
Počet spojů4
DopravceKŽC Doprava
V provozusezónně od roku 2010
Trasa spoje
Legenda
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem-Bezděkov
Roudnice nad Labem město
Roudnice nad Labem-Hracholusky
Kleneč
Vražkov
Straškov
Bříza obec
Charvatce
Mšené Lázně
Martiněves u Libochovic
Vrbka
Budyně nad Ohří
Břežany nad Ohří
Žabovřesky nad Ohří
Libochovice

Data jsou aktuální k 1. 4. 2023.

Podřipský motoráček je historický výletní vlak dopravce KŽC Doprava v trase Roudnice nad LabemLibochovice, projíždějící Podřipskem (v minulosti byl provozován v dělším úseku HněviceRoudnice nad LabemLibochoviceLitoměřice horní nádraží. Součástí vlaku je i muzeum a bar. Muzeum je umístěno v přívěsném voze Bix 557 (malý Balm), vyrobeném roku 1965, který KŽC koupil roku 2006 a roku 2012 přestavěl na vůz „BIXEUM“ pro účely mobilní muzejní expozice historie železniční dopravy na Podřipsku. Podřipský motoráček poprvé vyjížděl příležitostně v roce 2010 u příležitosti akcí města Roudnice nad Labem (vinobraní).[1] Pravidelně jezdí od roku 2011. V roce 2012 jezdil v trasách Roudnice – Litoměřice a Roudnice – Louny. V roce 2013 byl prodloužen do Hněvic – jezdil v letní sezoně každou sobotu z Hněvic do Litoměřic a každou neděli zpět z Litoměřic do Hněvic. Muzejní vůz je součástí vlaku od roku 2012, i v roce 2013 však byl připojován pouze v úseku mezi Roudnicí a Litoměřicemi. Jízdenky se prodávají pouze ve vlaku.

Trasa

Vyjíždí z Roudnice nad Labem a krajinou pod horou Říp se dostává do oblasti Dolního Poohří, kde se nachází lázeňské městečko Mšené-lázně a Budyně nad Ohří s vodním hradem. Dále vlak pokračuje do města Libochovice s majestátním zámkem a pod hradem Hazmburk míří k Litoměřicím. V Litoměřicích na něj navazuje cyklobus i pro pěší na Kletečnou.

Trasa Podřipského motoráčku vede částečně po tzv. Budyňce – trati, na které byl v roce 2006 přerušen pravidelný provoz. V roce 2012 byla podél trati Budyňky instalována naučná stezka.

Trasa vede přes tyto obce Českého středohoří a Podřipska (přes obce uvedené v závorce vedla v minulosti):

Od roku 2016 je vlak v provozu pouze v délce trati 096 a je veden jako linka T5 DÚK, tj. v trase Roudnice nad Labem – Straškov – Libochovice. Jezdí v sobotu i v neděli po dvou párech spojů od konce března do konce října.

Reference

  1. O projektu, informační portál cestovního ruchu České středohoří a Podřipsko

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Libochovice-Podripsky motoracek.jpg
Autor: Ctenar1957, Licence: CC BY-SA 4.0
A Podřipský motoráček train of KŽC company.
BSicon .svg
This is the "empty element" of the Icons for railway descriptions (see there for further informations). The original syntax of Wikipedia:Route diagram templates filled all empty spaces in a diagram with this file (all BSicons were 20x20px). For those cells where an icon ID was provided, some "File:BSicon_ID.svg" were used, and where there was no ID, "File:BSicon_.svg" was substituted. Many major Wikipedias has since upgraded the syntax so that just an empty table cell is used (incl. En.WP).
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon KBHFe.svg
head station, track ending
BSicon KBHFa.svg
head station, track starting
BSicon HST.svg
flag stop track straight in use