Podbělský hřbet

Podbělský hřbet
Podbělský hřbet z Králického Sněžníku

Nejvyšší bod1321 m n. m. (Sušina)

Nadřazená jednotkaKrálický Sněžník
Sousední
jednotky
Hornomoravská hornatina, Malosněžnický hřbet, Červenopotoční kotlina, Tetřevské rozsochy, Hraniční hřbet
Podřazené
jednotky
Maliník

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíMorava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podbělský hřbet (neoficiálně východní hřeben) je geomorfologický okrsek pohoří Králického Sněžníku. Nachází se v centrální části české strany hor. Osou hřbetu je vedena hranice mezi Pardubickým a Olomouckým krajem. Nejvyšší horou hřbetu je Sušina (1321 m).[1]

Geomorfologie

Podbělský hřbet náleží do geomorfologického celku Králický Sněžník. Jeho jižní zakončení v prostoru spočinku Maliník je vyděleno jako samostatná část[2]. Hřbet vybíhá jižním směrem z Hornomoravské hornatiny. Od západnějšího Malosněžnického hřbetu jej odděluje údolí řeky Moravy, jeho jižní zakončení se pne nad Červenopotoční kotlinou, která se již řadí do Hanušovické vrchoviny. Východním směrem ze hřbetu vybíhají Tetřevské rozsochy a na severovýchodě jej od Hraničního hřbetu odděluje údolí Stříbrnického potoka.

Vrcholy

Sušina ze severu
  • Sušina (1321 m v centrální části hřbetu)
  • Podbělka (1307 m v centrální části hřbetu)
  • Černá kupa (1295 m v severní části hřbetu)
  • Stříbrnická (1251 m v severním zakončení hřbetu)
  • Uhlisko (1240 m v západním výběžku centrální části hřbetu)
  • Slamník (1232 m v jižní části hřbetu)
  • Koňský hřbet (991 m v západním výběžku severní části hřbetu)

Vodstvo

Podbělský hřbet spadá do povodí Moravy, která protéká pod jeho západními svahy. Potoky odvodňující východní svahy odtékají do říčky Krupé, která se do Moravy rovněž zleva vlévá. Prostor mezi Sušinou a Stříbrnickou pokrývají vrchovištní mokřady, podle kterých se tato část hřbetu nazývá Mokrý hřbet. Malé jezírko se nachází na dně Patzeltovy jeskyně v západním svahu Podbělky.

Vegetace

Převažující hospodářské smrčiny, jsou rozrušeny rozsáhlými pasekami. Až na jižní zakončení se celý prostor hřbetu nachází na území národní přírodní rezervace Králický Sněžník[3].

Komunikace

Svahy hřbetu jsou obsluhovány lesními cestami leckdy velmi vysoké kvality. Hřebenová pěšina sledovaná modře značenou turistickou trasou KČT 2209 se vyskytuje pouze mezi Podbělkou a severním koncem, jižněji vede pouze lesní průsek. Z Vojtíškova byla v závěru třicátých let do východního podvrcholového prostoru vybudována vojenská silnice, která měla sloužit k dodávkám materiálu pro plánovanou výstavbu těžkého pohraničního opevnění. Dnes silnice vykazuje různou kvalitu dle aktuálního využití[4].

Stavby

Trvale užívaná zástavba se v prostoru Podbělského hřbetu nenachází. Hlavní hřeben od jihu po Sušinu sleduje linie lehkého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti nacistickému Německu. Díky tehdejší absenci vhodných cest zde byla vybudována dvojice vojenských nákladních lanových drah (lanová dráha Hynčice - Sušina a lanová dráha Sklené - Podbělka), které byly provozovány mezi lety 1937 a 1938)[5]. Trávou zarostlý základ vrcholového stožáru je na Podbělce k nalezení dosud[6]. V jihovýchodním sedle Podbělky se nachází chata Babuše.

Reference

  1. Podbělský hřbet na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  3. Národní přírodní rezervace Králický Sněžník na stránkách AOPK
  4. T. Šetina a kolektiv - „Králický Sněžník“ čs. opevnění z let 1935-38 na masivu Králického Sněžníku (Fortprint, 2003)
  5. Článek o vojenských lanovkách na ŽelPage
  6. Druhý díl článku o vojenských lanovkách na ŽelPage

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Sušina 1.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Sušina (1321 m) is the mountain near the the town Králíky, the Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Východní hřeben 3.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
the Králický Sněžník Mountains, east part, Czech Republic