Podhled (fotografie)

Kopule newyorského Guggenheimova muzea z žabího pohledu
Stožár vysokého napětí netradičně z podhledu

Podhled, pohled zdola nahoru, žabí perspektiva nebo žabí pohled je pohled na objekt zdola, tak jako kdyby byl pozorovatel žábou, často využívaný například ve fotografii.

Popis

Při fotografování z žabí perspektivy vznikne pohled známý také jako nízký úhel záběru. Vznikne snímáním velmi hluboko pod běžnou úrovní očí se vzestupnou optickou osou objektivu. Poskytuje divákovi neobvyklý, ale přesto snadno pochopitelný zorný úhel. Použití tohoto pohledu by mělo být užíváno vždy s přihlédnutím k vhodnému vizuálnímu a dramatickému efektu. V souvislosti s žabím pohledem jsou velmi často spojeny problémy s kontrastním osvětlením scény.

Podhled je významný pro fotografii v období 1918–1945 v Evropě nazvanou jako avantgardní, moderní fotografie nebo jen modernismus. Samozřejmě kromě dalších stylů jako je ptačí perspektiva (nadhled), diagonální kompozice, odvážné výřezy, objevování krásy zdánlivě neestetických a průmyslových motivů, oslava moderního života, moderní architektury a moderních výrobků.[1] Součástí avantgardního stylu je řada uměleckých skupin a umělců, například Nová věcnost nebo výtvarná škola Bauhaus,[2] z fotografů používali podhled například Alexandr Rodčenko, Karl Blossfeldt, László Moholy-Nagy nebo André Kertész.

Fotografujte ze všech zorných úhlů, nejen od pupku, dokud všechny zorné úhly nedojdou uznání! Nejzajímavější zorné úhly teď

směřují shora dolů a zezdola nahoru a s nimi se musí pracovat.[3]

— Alexandr Rodčenko

Zajímavost

V angličtině se žabí pohled řekne worm's-eye view, což znamená pohled z úrovně očí červa.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. BIRGUS, Vladimír. Americký objev fotografie ze střední Evropy. Ateliér. 2008, čís. 9, s. 1, 16. ISSN 1210-5236. 
  2. BAATZ, Willfried. Malá encyklopedie fotografie. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0210-6. 
  3. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded, Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), Anna Auer, Werner Mraz, Ivo Stanek, únor 2009.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

NYC Guggenheim-1.jpg
Autor: Rebecca Kennison, Licence: CC BY 2.5
Ceiling of the Guggenheim Museum in New York City.
RIAN archive 129969 Christian relic arrives in Minsk.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #129969 / Ivan Rudnev / CC-BY-SA 3.0
“Christian relic arrives in Minsk”. The clergy of Minsk, capital of Belarus, meet at the city airport the relic-case containing the right hand of St. John the Baptist, one of the most cherished Christian shrines, which has arrived by special flight from Rostov-on-Don
XN Power pole 02.jpg
Autor: Guido Gerding, Licence: CC BY-SA 3.0
Electricity pylon. Location: Münster, NRW, Germany