Podhorie (okres Banská Štiavnica)

Podhorie
Pohled na obec
Pohled na obec
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška581 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBanskobystrický
OkresBanská Štiavnica
Tradiční regionHont
Podhorie
Podhorie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha21,64 km²
Počet obyvatel342 (31.12.2013)
Hustota zalidnění15,8 obyv./km²
Správa
StarostaIng. Dana Lóžiová
Vznik1388
Oficiální webpodhorie.sk
Telefonní předvolba+421-45
PSČ969 82
Označení vozidel (do r. 2022)BS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podhorie je obec na Slovensku v okrese Banská Štiavnica. Rozprostírá se na úpatí Štiavnického pohoří. Patří do Chráněná krajinná oblast Štiavnické vrchy. V obci je římskokatolický kostel Návštěvy Panny Marie z roku 1718. Obcí protéká potok Teplá, který pramení pod Kautrínem.

Historický vývoj obce

Obec Podhorie vznikla z dvou katastrálních území – z Teplé a Žakýlu. Osada Žakýl se v písemných pramenech poprvé uvádí v roce 1352. Jde o opis listiny krále Ľudovíta – majitele Šášovského panství. Osada Teplá se poprvé uvádí v listině z roku 1388, podle které ji Magister Frank dostal od Zikmunda Lucemburského do majetku.

Jméno obce Teplá pochází od teplého zřídla a od pramene této teplé vody vyvěrajícího na území obce. Teplá a Žakýl leží na společné hranici mezi tekovskou a hontianskou stolicou a na společné hranici mezi biskupstvím bansko-bystrickým a ostřihomským.

V středověku obě osady patřily k Banské Štiavnici, posléze byly násilně připojeny k hradnímu panství Šášov.

Roku 1509 došlo k prvnímu sloučení obcí pod společným rychtářem. Z tohoto období se zachovala i původní pečeť s vyobrazením sv. Jiřího na koni, zabíjejícího draka. Z této pečetě posléze vznikl současný obecní znak. Na pečeti se nachází tento text:

„ SIGILUM REIGI TEBLA ET SCAGKIL 1509 “ (pečeť obcí Teplá a Žakýl 1509).

Od roku 1662 Teplá a Žakýl patřily pod Komorské panství Šášov se sídlem v Ladomeri, která byla součástí Banské komory v Banské Štiavnici. Po administrativně-územním dělení v letech 18491919 obce patřily do Tekovské župy a v letech 19231928 do Zvolenské župy. Obyvatelé Žakýlu se zabývali rolnictvím, uhlířstvím, později povoznictvím, zatímco obyvatelé Teplé nejméně dřevorubectvím, což souviselo s rozvojem báňské těžby v Banské Štiavnici.

Podhorie vzniklo v roce 1964 sloučením obou obcí.

Za nejstarší historický nález lze považovat zbytky Žakýlského hradu, který leží severovýchodně od obce na tzv. Brezovém vrchu. Z původního je tu dodnes zachovaný jen venkovní obranný val a podzemní (pivniční) prostor. Údajně pod hradem vedla Matejova cesta, kterou se vozilo stříbro z Banské Štiavnice do Kremnice. Žakýlský hrad, spolu se Sitnem, s hradem u Sklených Teplic, u Lovče a u Trubína byly postavené na ochranu štiavnických drahých kovů a všeho co s nimi souviselo. Žakýlský hrad obývali královští strážci – Sikuli, kteří se po jeho zániku v 13. století usadili pod hradem a vytvořili osadu Žakýl (Zekel - Sikul), která se nacházela asi 4 km od dnešní části obce Podhorie (část Žakýl).

Osobnosti

Mezi nejvýznamnější osobnosti působící v obci patřil kněz, kulturní a osvětový pracovník, redaktor, vydavatel a publicista a v letech 19191926 předseda Matice SlovenskéFrantišek Richard Osvald. Jako kněz působil v Teplé a Žakýlu v letech 18801916, kde ho na místní faře často navštěvoval přítel, archeolog a botanik Andrej Kmeť.

V roce 1905 bylo v obci pod jeho vedením odehráno divadlo ve slovenštině.

Na místním hřbitově jsou pochovaní rodiče Františka Richarda Osvalda.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Podhorie na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Oficiální stránky obce

Média použitá na této stránce