Podkamenná Tunguska

Podkamenná Tunguska
Řeka na středním toku u osady Ošarovo
Řeka na středním toku u osady Ošarovo
Základní informace
Délka toku1 865 km
Plocha povodí240 000 km²
Průměrný průtok1 750 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Krasnojarský kraj, Irkutská oblast)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, Karské moře, Jenisej
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Podkamenná Tunguska na mapě Krasnojarského kraje

Podkamenná Tunguska (rusky Подкаменная Тунгуска) je řeka v Krasnojarském kraji a v Irkutské oblasti v Rusku. Je známá také pod jmény Čulakan (Чулакан) a Prostřední Tunguska (Средняя Тунгуска). Je dlouhá 1 865 km. Povodí řeky má rozlohu 240 000 km².

Průběh toku

Pramení v Angarském hřbetu. Na horním toku teče pod jménem Katanga (Катанга) v široké a hluboké dolině, která se od ústí Tetere zužuje a vstupuje do oblasti lávových hornin. V korytě se nacházejí četné peřeje a říční prahy (Dolní, Oron, Čambinský, Panolický, Mirjuginský, Děduška, Vilminské). Rychlost toku je na prazích 3 až 4 m/s. Ve vzdálenosti 250 km od ústí dosahuje dolina šířky 20 až 23 km a v korytě se nachází mnoho peřejí. Ústí zprava do Jeniseje.

Přítoky

Vodní režim

Zdrojem vody jsou sněhové (60%) a dešťové (16%) srážky a také podzemní voda (24%). Nejvyšších vodních stavů dosahuje od začátku května do konce června a na dolním toku až do začátku července. Poté nastává až do října letní období nízkého stavu vody, které je přerušeno jednou až čtyřmi povodněmi, kdy se úroveň hladiny zvedne až o 5,5 m. Průměrný průtok vody v ústí činí 1 750 m³/s, největší dosahuje 35 000 m³/s a nejmenší v zimě 3 až 15 m³/s. Led se objevuje v polovině října a 7 až 16 dní trvá než řeka zamrzne, přičemž se tvoří ledové zátarasy. Zamrzá na konci října a rozmrzá v polovině května. Rozmrzání trvá 5 až 7 dní na horním toku a 10 dní na toku dolním a probíhá velmi bouřlivě, když u ledových zátarasů stoupá úroveň hladiny až o 29,7 m.

Využití

Vodní doprava je možná v délce 1 146 km. Velké lodě se dostanou v květnu a červnu až do Bajkitu (571 km), výše pak plují kutry a barže. Na řece leží města Vanavara, Bajkit a Podkamennaja Tunguska.

Tunguská událost

Podrobnější informace naleznete v článku Tunguská událost.

V okolí řeky došlo 30. června 1908 k mimořádně silnému výbuchu, který zaznamenaly seismografy po celém světě. Exploze, známá jako tunguská událost či tunguský meteorit, byla natolik silná, že v oblasti přibližně 2000 km² vyvrátila a přelámala kolem 60 milionů stromů. Místo objevil až o 20 let později Leonid Kulik, který provedl rozsáhlý výzkum, z něhož čerpají odborníci dosud. Nicméně zatím se nepodařilo příčinu výbuchu přesvědčivě vysvětlit. Většina vědců se přiklání k teorii, že šlo o rozpad kosmického tělesa ve výšce asi 5 až 10 km nad zemským povrchem.

Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Podkamennaya Tunguska.png
(c) СафроновАВ na projektu Wikipedie v jazyce ruština, CC BY-SA 3.0
Схема бассейна реки Подкаменная Тунгуска
Osharovo settlement on the Podkamennaya Tunguska River.jpg
Autor: ShavPS, Licence: CC BY-SA 3.0
Osharovo settlement on the Podkamennaya Tunguska River, view from a helicopter (Evenkiysky District, Krasnoyarsk Krai, Russia)