Podkrkonoší

Kyselo, typické jídlo regionu

Podkrkonoší je označení pro krajinný celek Čech v jižním podhůří Krkonoš. Zvlněná krajina sousedí na západě s Českým rájem a na jihu s rovinatým okolím Hradce Králové. Jejím nejvyšším a nejznámějším vrcholem je Zvičina (672[1] m n. m., nejedná se však o nejvyšší vrcholek Krkonošského podhůří jako geomorfologického celku).

Charakteristika

Oblast Podkrkonoší nemá přesně vymezené hranice a podle různých pojetí se může lišit. Často je chápáno jako území volně vymezené městy Trutnov, Jaroměř a Jičín. Přesné vymezení má například turistická oblast Krkonoše a Podkrkonoší[2] nebo území uplatnění regionální značky Podkrkonoší.[3] Existuje také například Společenství obcí Podkrkonoší, které ovšem zahrnuje jen menší území mezi městy Trutnov a Dvůr Králové nad Labem.[4] K charakteristickým místním činnostem patří ovocnářství a zpracování hojně se vyskytujícího pískovce, soustředěné v Hořicích (kamenicko-sochařská škola). Známými regionálními produkty jsou například podkrkonošské kyselo, hořické trubičky nebo miletínské modlitbičky. Ve Dvoře Králové nad Labem má tradici výroba ručně foukaných a malovaných skleněných vánočních ozdob; dnes je výrobcem a prodejcem ozdob firma DUV Družstvo a Ozdoba-CZ, s. r. o. Od roku 2008 je zavedena ochranná známka PODKRKONOŠÍ regionální produkt, která je v péči Asociace regionálních značek a zaručuje zejména místní původ výrobku a vazbu na region Podkrkonoší, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí.[3]

Z Podkrkonoší pocházejí spisovatelé Karel Jaromír Erben (Miletín) a Karel Václav Rais (Lázně Bělohrad); na Jičínsko, spojené s dětstvím Václava Čtvrtka, jsou zasazeny příběhy pohádkové postavy Rumcajse.

Turistické cíle

Odkazy

Reference

  1. Prohlížecí služba WMS-ZABAGED® [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-08-29]. Dostupné online. 
  2. Turistické oblasti České republiky. http://www.czechtourism.cz/getmedia/3ebc8d43-b79f-447a-9ae8-4fce145f0c3a/23_03_10_mapa_turisticke_oblasti.jpg.aspx Archivováno 9. 2. 2014 na Wayback Machine.
  3. a b Základní informace - Pro zájemce o značku - Podkrkonoší - Regionální značky. Regionální značky [online]. [cit. 2017-07-20]. Dostupné online. 
  4. Úvodní stránka | Společenství obcí Podkrkonoší. www.podkrkonosi.info [online]. [cit. 2017-07-20]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zur.jpg
Autor: Radosław Drożdżewski (User:Zwiadowca21), Licence: CC BY-SA 3.0
Żur (barszcz biały)