Podlipanské muzeum

Podlipanské muzeum
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaČeský Brod, Česko (Budova Podlipanského muzea)
Kód památky12417/2-4239 (PkMISSezObrWD)
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podlipanské muzeum je muzejní instituce sídlící v Českém Brodě, součást Regionálního muzea v Kolíně. Bylo založeno v roce 1896.

Historie

Počátky zájmu o cenné starožitné věci v Českém Brodě, mají své kořeny už v roce 1893. Tehdy bylo totiž snahou zdejšího redaktora a velmi aktivního měšťana Jozefa Miškovského získáno několik předmětů, které byly uloženy v prostorách měšťanské školy. Roku 1894 se pak z iniciativy J. Miškovského objevila myšlenka na založení muzea a následně byla 12. ledna 1896 ustanovena za tímto účelem Okresní jednota muzejní. Více než deset let pak bojovala s nedostatkem místa, až roku 1906 najala dvě místnosti a v prosinci 1906 poprvé otevřela trvale své sbírky veřejnosti. Krátce na to začala muzejní jednota projednávat možnost výstavby vlastní budovy a oslovila s tímto plánem českobrodského rodáka architekta Antonína Balšánka. Slibný rozvoj ale zásadním způsobem přerušila první světová válka a poté i smrt A. Balšánka. Po celé období první republiky bojovala jednota především s nedostatkem financí, i přesto se ale nakonec podařilo v letech 1927–1928 postavit budovu dnešního Podlipanského muzea, která byla po problematickém vnitřním dovybavení otevřena 28. října 1931 pro veřejnost. Zároveň zde byl umístěn i rozsáhlý městský archiv, o nějž od roku 1941 odborně pečoval Dr. Karel Bednařík. Dobou největšího rozkvětu byla paradoxně 50. léta 20. století, kdy se zde konalo kromě výstav i velké množství přednášek, koncertů a dalších doprovodných akcí. Roku 1961 bylo Podlipanské muzeum převzato MNV v Českém Brodě a roku 1966 začleněno jako pobočka pod Regionální muzeum v Kolíně. Tento krok znamenal zásadní degradaci muzea jako instituce, neboť muzeum postupně přišlo o odborné pracovníky, kteří by sídlili přímo v Českém Brodě. Jeho sbírky se dostaly na okraj odborného zájmu a v podstatě nedocházelo k získávání a zápisu nových výrazných sbírkových předmětů. Tím také na Českobrodsku mezi jeho obyvateli (především z okolních obcí) vymizelo vnímání Podlipanského muzea jako přirozeného centra vlastivědné odborné činnosti.

Sbírky

Ve sbírkovém fondu tohoto muzea se nachází přibližně 31 000 sbírkových předmětů, především vlastivědného charakteru z oblasti, kterou před rokem 1960 zahrnoval politický okres Český Brod. Kromě vlastního Českobrodska jsou tak zdejší sbírky zastoupeny i předměty z Úval, Přerova nad Labem, Kostelce nad Černými lesy či Stříbrné Skalice.

Sbírkový fond Podlipanského muzea není dělen na jednotlivé podsbírky. V jeho skladbě se nacházejí především sbírkové předměty z oborů: archeologie (s důrazem na okolní archeologická naleziště jako např. Klučov, Tuchoraz atd.), etnografie (keramika, kramářské tisky), zbraně (chladné i střelné), numismatika (mince, bankovky), umělecké řemeslo či výtvarné umění. Obzvláště dokumentárně cenná je sbírka fotografií (cca 5000 ks), mapující Český Brod i okolní vsi od konce 19. století, později zaniklou vesnickou lidovou architekturu v okolí atd. Za povšimnutí také stojí soubor cechovních praporů a dalších cechovních památek. Specifickou součástí je tzv. Zounkova exotická sbírka z cesty rolníka Josefa Zounka z Mrzek do Egypta roku 1910. K zajímavostem této orientální sbírky patří např. i dvě malé egyptské mumie (krokodýl a poštolka) a sošky vešebtů - egyptských bohů.

Knihovna

Odborná knihovna Podlipanského muzea čítá cca 32 000 svazků titulů, převážně českých a německých periodik už z 19. století i mnoha cizojazyčných monografií, které jinde v českých knihovnách nejsou zastoupeny. Nejstarší knihou je inkunábule, tzv. Pražská bible (Biblia bohemice) z roku 1488, nakladatelé Jan Pytlík, Severin kramář (?), Jan Bílý od Čápů, Matěj od Bílého lva.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Podlipanské muzeum 3.JPG
Autor: Jindřich Běťák, Licence: CC BY-SA 3.0
Budova Podlipanského muzea v Českém Brodě, Žitomířská ul. čp. 761