Podskalská celnice

Podskalská celnice
Podskalská celnice na Výtoni v Praze
Podskalská celnice na Výtoni v Praze
Účel stavby

muzeum

Základní informace
Výstavbakolem roku 1500
Přestavba2003
Poloha
AdresaRašínovo nábřeží 412/II, Praha 2, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podskalská celnice je gotická budova z doby kolem roku 1500, sídlo bývalé celnice, kde se vybíralo clo z plaveného dřeva. V současné době je sídlem muzea vorařství a osady Podskalí.

Historie

Zadní strana celnice

Podskalská celnice na Výtoni vznikla kolem roku 1500 a společně s barokně přestavěným kostelem svatých Kosmy a Damiána v areálu Emauzského kláštera je jedinou dochovanou památkou někdejší rybářské osady Podskalí. Ve středověku byla vlastníkem celnice vyšehradská královská kapitula, později přešla do majetku Nového Města pražského.

Poněkud utopená poloha budovy pod úrovní okolního terénu je dána navýšením nábřeží kvůli častým povodním, kdy budova celnice zůstala v původní výšce. V roce 1908 celnici odkoupilo město Praha, díky čemuž se zachovala a slouží jako památka na rázovitý život ve starém Podskalí. V roce 1939 byla budova převedena do vlastnictví Muzea hlavního města Prahy, které zde po druhé světové válce otevřelo první historickou expozici. V roce 2003 byla po celkové rekonstrukci znovu otevřena, a obnovena někdejší plavecká hospoda v přízemí.

Popis

Dvoupodlažní kamenný objekt má renesanční bosovaný portál z pískovce a nad ním ve štítu plastický znak spojených měst pražských z roku 1792. Dům má v 1. patře trámové stropy. V přízemí sídlí restaurace, v prvním patře se nachází Muzeum v podskalské celnici na Výtoni. Zde bývala stálá expozice dějin k Podskalí a jeho asanace a řeky Vltavy. V 90. letech byla nahrazena dočasnou výstava, kterou zlikvidovala povodeň roku 2002. Po celkové rekonstrukci domu byla budova celnice v roce 2003 zpřístupněna a 2015 doplněna novou stálou expozicí. Půda slouží jako depozitář spolku Vltavan.

Funkce objektu

Původní funkcí celnice byl výběr cla vytínáním části dřeva plaveného z Vyššího Brodu po Vltavě. Od této činnosti pochází název Výtoň části vltavského nábřeží Podskalí. Clo od plavců vybíral nejdříve staroměstský klášter sv. Jakuba, později město prostřednictvím Podskalské radnice (zbořené za asanace), kde měli plavci svůj cech (tzv. pořádek). Erár předával platby do takzvaného navigačního fondu řeky Vltavy.[1]

Odkazy

Reference

  1. Fr. Ruth, Kronika královské Prahy III, 1904, s. 1151

Literatura

  • BAŤKOVÁ Růžena a kolektiv: Umělecké památky Prahy 2, Nové Město a Vyšehrad. Academia Praha 1998, s.
  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Podskalská, Výtoň, s. 856, 1151. 
  • VLČEK, Pavel. Podskalská celnice zv. Výtoň. In: PLATOVSKÁ, Marie. Slavné stavby Prahy 2. Praha: Foibos Books, 2011. ISBN 978-80-87073-35-3. S. 74–76.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Výtoň celnice 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Podskalská celnice
Výtoň celnice 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Podskalská celnice