FinalistaFK Mladá Boleslav
Sesterské soutěže asociace
Gambrinus liga
2011/122013/14

Pohár České pošty 2012/13 je celkově 20. ročníkem Českého fotbalového poháru, dříve hraného pod názvem Pohár Českomoravského fotbalového svazu a později pod názvem Ondrášovka Cup. Soutěže se účastní profesionální i amatérské fotbalové kluby z České republiky z různých pater systému fotbalových soutěží v Česku.

Pro nový ročník udělal pořadatel, kterým je Fotbalová asociace České republiky, několik změn v systému nasazování. Nově hraje předkolo 60 týmů, namísto původních 24. Rozdílem oproti minulým ročníkům je i nasazování týmů hrajících letošní ročník Gambrinus ligy, kteří byli nasazování do 2. kola. Je tomu tak i nyní, ale 4 nejlepší celky minulého ročníku Gambrinus ligy (FC Slovan Liberec, AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň a FK Mladá Boleslav) jsou, i kvůli účasti v evropských pohárech, nasazeni až do 3. kola.

Pohár České pošty začal 22. července 2012, kdy bylo na programu předkolo. Do něho zasáhlo celkem 60 týmů hrajících v různých patrech systému soutěží.

Počínaje osmifinále (4. kolo) až po semifinále se hrají jednotlivá kola dvouzápasově. Ročník tradičně zakončí finále, které je na programu 17. května 2013 na neutrální půdě. Po jednáních byl určen jeho pořadatel, kterým se stal Chomutov a jeho nově vystavěný stadión.

Obhájce trofeje - SK Sigma Olomouc, byl vyřazen už ve čtvrtfinále a svůj triumf nezopakoval. Do finále se probojovaly týmy, které už měly na kontě jedno prvenství v Českém poháru. FK Baumit Jablonec (1998) a FK Mladá Boleslav, jejíž poslední titul je velmi mladý, z ročníku 2010/11.

Finálové utkání v Chomutově vítěze po základní hrací době nenabídlo, skončilo 2–2, a tak se ke slovu po dvou letech opět dostaly penalty. V 6. sérii rozhodl o vítězství svého týmu Jan Kopic. V zápise domácí FK Baumit Jablonec tak porazil Mladou Boleslav, převzal svůj druhý Český pohár v historii. Díky tomu postoupil do 3. předkola Evropské ligy a v červenci vyzve vítěze Gambrinus ligy v Českém Superpoháru.

Průběh soutěže – jednozápasová kola

První kola soutěže se hrály pouze na jeden zápas. Byla to – předkolo, 1. kolo, 2. kolo a 3. kolo. Zápasy se hrály na hřišti papírově slabšího týmu, popřípadě týmu z nižší soutěže. Pokud zápas skončil remízou, následovaly okamžitě pokutové kopy. Zelená kolonka označuje postupující tým.

1. kolo

Z předkola postoupilo celkem 30 týmů + 58 týmů je nasazeno přímo.

2. kolo

Z 1. kola postoupí celkem 44 týmů + 12 týmů, hrajících Gambrinus ligu 2012/13, je nasazeno přímo.

Zápasy 2. kola byly na programu 29. srpna 2012 v 17.00, ale dva byly odehrány 28. srpna a 6 duelů bylo odehráno 5. září.[8][9][10] Dohrávaný duel TJ Dvůr Králové nad Labem s FC Hradec Králové byl sehrán 6. září.[11]

Zápasů 2. kola se již účastnilo i 12 zástupců Gambrinus ligy, kteří všichni plnili roli hostujícího týmu. Z těchto dvanácti týmů se 9 podařilo postoupit. Vyřazeni byli 1. FK Příbram, FC Zbrojovka Brno a SK Dynamo České Budějovice. Mezi překvapení patří i vyřazení Bohemians 1905, kteří podlehli diviznímu celku FK Meteor Praha VIII.

3. kolo

Z 2. kola postoupilo celkem 28 týmů + 4 nejlepší týmy z 1. Gambrinus ligy 2011/12 byly nasazeny přímo.

Zápasy 3. kola byly na programu 26. září 2012 v 16.30. Tento den se odehrálo celkem 10 zápasů, duel FC ChomutovFC Viktoria Plzeň začínal jako jediný až v 18.00 a přenášela jej přímým přenosem ČT4.[12] Dva duely se hrály 2. října od 16.00, jeden 3. října od 17.00 a další dva 10. října od 16.00. Zbývající duel FK Viktoria ŽižkovAC Sparta Praha se hrálo 31. října od 14.30.

Ze 3. kola postoupilo celkem 16 týmů.

Duely 4. kola se hrají již systémem doma–venku, první zápas se hraje na hřišti papírově slabšího týmu (v tabulce tým 1). Rozhoduje lepší skóre z obou zápasů, respektive větší počet branek vstřelených na hřišti soupeře. Oficiální termíny pro zápasy 4. kola jsou 30. října 2012 a 28. listopadu 2012.

Této fáze soutěže se účastnilo 16 týmů, z nichž 11 zároveň nastupovalo v Gambrinus lize, překvapivě pak pouze jednoho účastníka, FK Ústí nad Labem, dodala Fotbalová národní liga. Největším překvapením kola byla účast divizního klubu HFK Třebíč, který k postupu do osmifinále využil příznivého losu. V tomto kole k žádnému velkému překvapení nedošlo a postup do další fáze si zajistily pouze kluby Gambrinus ligy. Kolo se vlivem účasti Viktorie Plzeň a AC Sparty Praha ve skupinách Evropské ligy UEFA dohrávalo až v březnu. Paradoxem tak je, že se v předem určených termínech odehrála jen 4 ze 16 utkání.

Úvodní zápasy

Odvetná utkání

Čtvrtfinále

Ze 4. kola postoupilo celkem 8 týmů.

Oficiální termíny pro zápasy 5. kola byly 3. dubna 2013 a 10. dubna 2013. Odvetné duely AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc a FK Teplice – FC Slovan Liberec se odehrály v úterý 16. 4. 2013.[22]

Do čtvrtfinále postoupily už pouze týmy z Gambrinus ligy, a to převážně z horních pater aktuální tabulky. Nechyběl ani jeden z průběžně prvních šesti týmů po 22. kole soutěže. Los poslal proti sobě například loňské finalisty Sigmu Olomouc a Spartu Praha. Po vítězství 4–2 v Olomouci, zopakovala Sparta tentýž výsledek i na domácí ploše a přesvědčivě postoupila do semifinále. To se naopak nepovedlo druhému zástupci v jarní části Evropské ligy UEFAViktorii Plzeň. Ta nejprve podlehla Baumitu 1–2 v Jablonci a poté i doma 3–4. Do semifinále se přesvědčivě probojoval FC Slovan Liberec i FK Mladá Boleslav.

Semifinále

Z 5. kola postoupily celkem 4 týmy.

Oficiální termíny pro zápasy 6. kola jsou 24. dubna 2013 a 8. května 2013.

Už ve čtvrtfinále se sešlo osm týmů, které dohromady zvítězily ve 12 z 19 dosavadních ročníků národního poháru. Jediný, kdo z této osmičky doposud český pohár v jeho 19 ročnících nevyhrál, ale byl dvakrát ve finále (2005, 2009) – 1. FC Slovácko, se do semifinále neprobojoval. To znamená, že pohár poprvé po třech letech nepozná vítěznou premiéru, ale zvítězí klub, který už radost z triumfu dobře zná. Nejdéle na triumf čeká FK Baumit Jablonec (15 let), poté FC Slovan Liberec (13), AC Sparta Praha (5) a nejmladším vítězem je z ročníku 2010/11 FK Mladá Boleslav.

Úvodní utkání nabídla zajímavou podívanou a celkem devět branek, ale o šancích na postup do finále příliš nenapověděla. Hattrickem se blýskl Jiří Štajner ze Slovanu Liberec.

Ani odvety nezůstaly příliš daleko za vysokým brankovým průměrem soutěže. Oba duely se hrály současně, ale první byl zahájen duel v Generali Aréně. AC Sparta Praha se dostala do vedení už ve druhé minutě, zásluhou Jarošíka. V 47. minutě byl za faul, jehož následkem byla zlomená holenní kost Radka Dosoudila, vyloučen Léonard Kweuke.[29] Boleslav přesilovku využila v 59. minutě, skóroval Jan Bořil. Ale po dalších dvou minutách sudí Bílek vylučoval znovu. Tentokrát unikajícího sparťana Václava Kadlece fauloval Petr Johana. Nakonec rozhodla minela brankáře Marka Čecha, který odkopl míč přímo na Jana Chramostu, který poslal Boleslav do finále.

V dobré formě hrající Slovan Liberec si přivezl jednobrankový náskok do Jablonce. První polovina branku nenabídla, a tak mohl v 52. minutě překlonit postupové naděje na stranu Jablonce Michal Hubník. O 11. minut později navíc vsítil druhý gól Karel Piták. Liberec musel v té chvíli dát dvě branky, ale nedokázal vstřelit ani jednu. Baumit tak doplnil Mladou Boleslav ve finále.

Finále

Finále hostí město Chomutov.
Hrálo se na neutrální půdě v Chomutově v pátek 17. května 2013, ve 20:15.

Do finále se probojovaly kluby, které už měly s triumfem v Českém poháru po jedné zkušenosti. FK Baumit Jablonec zvítězil v sezóně 1997/98, když ve finálovém prodloužení porazil 2–1 FK Drnovice. O tom, že tento úspěch je už notně vousatý svědčí fakt, že jeho soupeř už ani neexistuje. Poté se Jablonec probojoval do finále ještě třikrát (2003, 2007 a 2010), ale ani jednou neuspěl. Přesto je se čtyřmi, nyní pěti finálovými účastmi druhým nejúspěšnějším klubem po týmu AC Sparta Praha.

To FK Mladá Boleslav zažila během své poměrně krátké éry, kdy se nachází na výsluní, pouze jedinou účast ve finále. Bylo to před dvěma lety, v sezóně 2010/11. Tuto dokázala proměnit v konečný triumf, když ve finále porazila v penaltovém rozstřelu tým SK Sigma Olomouc.

Cesty soupeřů do finále byly rozdílné. FK Baumit Jablonec začínal ve 2. kole, kde porazil FK Loko Vltavín (ČFL) 3–0. Ve 3. kole vyřadil hladce 6–0 FK Meteor Praha VIII (Divize B) a sebemenší problém neměl ani s druholigovým FK Ústí nad Labem v osmifinále, které v součtu dvou utkání doslova přejel 12–1 (7–1, 5–0). Ve čtvrtfinále narazil na FC Viktoria Plzeň. První duel vyhrál 2–1 a v odvetě na půdě soupeře se dostal do vedení už 4–0. Ta nakonec skončila 4–3, ale Jablonec přesto hladce postoul do semifinále proti regionálnímu rivalovi Slovanu Liberec. Přes porážku v úvodním klání 3–4, dokázal doma 2–0 zvítězit a dvojduel přetvořit ve finálový postup.

Mladá Boleslav startovala, po letní úpravě pravidel, jako čtvrtý tým minulého ročníku Gambrinus ligy, až ve 3. kole, kde po remíze 1–1 vyřadila druholigovou FK Čáslav až na penalty. V osmifinále si poradila s FK Fotbal Třinec (MSFL) po výsledcích 1–1 a 3–0. Ani čtvrtfinálový soupeř, 1. FC Slovácko, nekladl velký odpor a po duelech 3–1 a 1–0, narazila Boleslav v semifinále na Spartu Praha. Domácí utkání skončilo remízou 1–1, ale v odvetě dokázali mladoboleslavští otočit nepříznivý stav a vyhráli 2–1, což jim zajistilo postup do finále.

Průběh utkání

Samotné finálové utkání nabídlo velmi atraktivní souboj se zajímavou zápletkou. Už ve 12. minutě musel po zranění kolena střídat Martin Nešpor z Mladé Boleslavi. Jablonec využil rozladění soupeře a pohlednou akcí se prosadil Michal Hubník, který v loňské sezoně získal pohár se Sigmou Olomouc. Mladá Boleslav ještě do přestávky utkání otočila, když se nejprve po chytré akci a zaváhání domácí obrany, po nahrávce Chramosty, prosadil Ondřej Zahustel a ve 45. minutě, po závaru a přiťuknutí Johany, vyrovnával sám Jan Chramosta. Boleslav byla v prvním poločase lepší a zaslouženě vedla.

Druhý poločas provázely nepokoje publika, které přecházely v demolování vybavení stadionu.[35] Lépe ho zvládl Jablonec, který převzal herní iniciativu a v 84. minutě zkazil radost mladoboleslavským fandům Jan Kopic, který ranou z velkého vápna vyrovnal na 2–2. Tento stav trval i po 92 minutách, a tak musel přijít na řadu penaltový rozstřel.

Hned v první sérii selhal boleslavský Václav Ondřejka i jablonecký Karel Piták. Oba jejich pokusy brankáři zneškodnili. Pak se prosadilo osm následujících exekutorů a v 6 sérii se pořadí střelců otáčelo. Míč si na penaltový bod přinesl kapitán Mladé Boleslavi Petr Johana a nastřelil břevno. Jan Kopic svůj pokus bezpečně proměnil a přisoudil Český pohár podruhé v historii týmu FK Baumit Jablonec. Tento hráč přišel ve 46. minutě, v 84. vyrovnával na 2–2 a ještě proměnil rozhodující penaltu. Velkou měrou se na vítězství Jablonce podílel právě on.[36]

Reference

1. Fotbal - zápasy 21.07.2012 [online]. Onlajny.cz, 21. července 2012 [cit. 2012-07-22]. Dostupné online.
  3. Mutěnice v poháru smetly Spytihněv a vyzvou druholigový Zlín [online]. Sport.cz, 22. července 2012 [cit. 2012-07-22]. Dostupné online.
  4. Sokol Dobřichovice - TJ FK Štěchovice, odehráno 24. července jako dohrávka. [online]. Onlajny.cz, 24. července 2012 [cit. 2012-07-25]. Dostupné online.
  7. Pohár České pošty - 1.kolo [online]. fotbal.cz [cit. 2012-07-29]. Dostupné online.
  8. Fotbal - zápasy 28.08.2012 [online]. Onlajny.cz, 28. srpna 2012 [cit. 2012-09-08]. Dostupné online.
  10. Fotbal - zápasy 05.09.2012 [online]. Onlajny.cz, 5. září 2012 [cit. 2012-09-08]. Dostupné online.
  11. Fotbalisté Hradce Králové postoupili v poháru přes Dvůr Králové [online]. iDnes.cz, 6. září 2012 [cit. 2012-09-08]. Dostupné online.
  13. Teplice čeká v poháru ještě dřina, Olomouc i Liberec mají pohodu [online]. fcslovanliberec.cz, 17. října 2012 [cit. 2013-04-28].
  14. a b c Olomouc v poháru vyhrála na Dukle, Sparta vyřadila Žižkov po penaltách [online]. idnes.cz, 31. října 2012 [cit. 2012-04-28]. Dostupné online.
  15. a b Jablonec v poháru rozstřílel Ústí, Boleslav jen remizovala v Třinci [online]. iDnes.cz, 6. listopadu 2012 [cit. 2012-04-28]. Dostupné online.
  16. Severočeši díky střídajícímu Mahmutovičovi zvítězili v poháru v Domažlicích [online]. Sport.cz, 7. listopadu 2012 [cit. 2013-04-28]. Dostupné online.
  17. a b Plzeň v poháru prohrála v Hradci, Sparta hrála 1:1 v Jihlavě [online]. iHNED.cz, 29. listopadu 2012 [cit. 2013-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-13.
  18. Jablonec i podruhé rozdrtil Ústí a je ve čtvrtfinále poháru. Aktuálně.cz [online]. Economia, 27. listopadu 2012 [cit. 28.04.2013]. Dostupné online.
  19. a b c d Čtvrtfinále poháru si zahrají Teplice, Slovácko, Boleslav i Olomouc [online]. iDnes.cz, 28. listopadu 2012 [cit. 2013-04-28]. Dostupné online.
  20. Sparta zdolala Znojmo i podruhé a v poháru postupuje [online]. iSport.cz, 5. března 2013 [cit. 2013-04-28]. Dostupné online.
  21. Plzeň jde v poháru dál. I bez reprezentantů zvládla obrat. Aktuálně.cz [online]. Economia, 23. března 2013 [cit. 28.04.2013]. Dostupné online.
  22. Sparta dala Olomouci opět čtyři góly, v semifinále poháru je i Liberec, iDNES.cz, vydáno 16. 4. 2013, cit. 17. 4. 2013
  23. Boleslav - Slovácko 3:1, domácí rozhodli pohárové čtvrtfinále v závěru [online]. iDnes.cz, 2. dubna 2013 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.
  24. a b Plzeň v poháru podlehla v Jablonci, Sparta dala v Olomouci čtyři góly [online]. idnes.cz, 3. dubna 2013 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.
  25. Liberec porazil v poháru Teplice 2:0 a nakročil k postupu [online]. ČTK, 3. dubna 2013 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.
  26. a b Liberec porazil v poháru Teplice 2:0 a nakročil k postupu [online]. iDnes.cz, 10. dubna 2013 [cit. 2013-05-01]. Dostupné online.
  27. Liberec remizoval v Teplicích a je třetím semifinalistou. Aktuálně.cz [online]. Economia, 16. dubna 2013 [cit. 01.05.2013]. Dostupné online.
  28. a b Sparta i Liberec slaví postup do semifinále poháru [online]. Lidovky.cz, 16. dubna 2013 [cit. 2013-05-01]. Dostupné online.
  29. Brutální Kweuke. Sparťan zlomil Dosoudilovi holenní kost! [online]. iSport.cz, 8. května 2013 [cit. 2013-05-08]. Dostupné online.
  30. Liberec - Jablonec 4:3 [online]. iDnes.cz, 24. dubna 2013 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.
  31. Liberec v poháru přestřílel Jablonec, Štajner oslavil svátek hattrickem [online]. Sport.cz, 24. dubna 2013 [cit. 2013-04-30]. Dostupné online.
  32. První gól Chramosty! A Sparta přišla o výhru v semifinále poháru [online]. Deník Sport, 1. května 2013 [cit. 2013-05-01]. Dostupné online.
  33. a b Sparta vyřazena, do finále jdou Boleslav a Jablonec. Ten skolil rivala [online]. iDnes.cz, 8. května 2013 [cit. 2013-05-08]. Dostupné online.
  34. Sparta pohár nevyhraje! Pohřbil ji Kweuke a chybující Čech [online]. iSport.cz, 8. května 2013 [cit. 2013-05-08]. Dostupné online.
  35. Šílení fanoušci! Ve finále poháru České pošty demolovali stadion v Chomutově [online]. iSport.cz, 17. května 2013 [cit. 2013-05-17]. Dostupné online.
  36. Jablonec vyhrál Pohár České pošty. Finále proti Boleslavi rozhodly až penalty [online]. iSport.cz, 17. května 2013 [cit. 2013-05-17]. Dostupné online.

Literatura

• KOLÁŘ, Jaroslav. Fotbalový pohár. 1. vyd. Praha: Olympia, 2020. 480 s. ISBN 978-80-7376-607-8. Kapitola 2013 – Pohár bere nejlepší, s. 422–427.