Pohanské kameny

Pohanské kameny
Pohanské kameny
Pohanské kameny
Vrchol297 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříFrýdlantská pahorkatina / . / Raspenavská pahorkatina[1]
Souřadnice
Pohanské kameny
Pohanské kameny
Horninažula
PovodíLužická Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pohanské kameny jsou návrším v Libereckém kraji na severu České republiky vzdálené asi 1 kilometr severozápadně od Višňové ve Frýdlantském výběžku. Nachází se zde skupina mohutných balvanů z rumburské žuly,[2] jejichž konstelace připomíná dolmen. Mají totiž podobu balvanů, přes něž je položen další, který zastřešuje i průlez mezi nimi.[3] Na nejvyšším z těchto kamenů jsou velké mísovité prohlubně, jež byly do 19. století považovány za lidský výtvor. Nelze sice vyloučit, že se kameny využívaly ke kultovním účelům a zmíněné prohlubně sloužily za kultovní misky, prohlubně jsou však přírodním výtvorem. Německý badatel Karl Benjamin Preusker vyslovil myšlenku, že se zde konaly starogermánské slavnosti slunovratu.[2][4] Podle pověsti se kolem kamenů dříve projížděla démonická bytost, kterou vezl ohnivý kočár.[3]

Na lokalitě se měly najít také archeologické nálezy z doby kamenné (střepy a kamenný sekeromlat), avšak tyto vykopávky se ztratily. Roku 1895 prohlásil berlínský přírodovědec dr. Rudolf Virchow kameny za přirozený skalní útvar, což připomíná již téměř nečitelná deska vsazená do skály na severní straně vedle železného schodiště.[2][4]

Odkazy

Reference

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. a b c DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie – Liberecký kraj. 1. vyd. Praha: Euromedia Group – Knižní klub, 2008. 316 s. ISBN 978-80-242-2326-1. Kapitola Pohanské kameny, s. 211. 
  3. a b KROČA, Jan. Tajemná místa Jizerských hor a Českého ráje. 1. vyd. Beroun: Nakladatelství MH, 2008. 174 s. ISBN 978-80-86720-42-5. Kapitola Pohanské kameny a Višňová, s. 9. 
  4. a b RŮŽIČKA, Jiří; JORDÁKOVÁ, Jana; POZLOVSKÁ, Zuzana. Jizerské hory do kapsy. 1. vyd. Praha: KMa, 2006. 232 s. ISBN 80-7309-326-X. Kapitola Višňová, s. 220–225. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Pohanské kameny.jpg
Autor: Sohlander, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohanské kameny bei Višňová mutmaßliches Sonnenheiligtum mit einem Tor zur Beobachtung der Sonnenwenden (Sommersonnenwende Sonnenuntergang und Wintersonnenwende Sonnenaufgang)