Pohledecká skála

Pohledecká skála
Skalní útvar ve vrcholové severozápadní části Pohledecké skály
Skalní útvar ve vrcholové severozápadní části Pohledecké skály
Vrchol812 m n. m.
Prominence57 m
Izolace2,8 km → Kopeček
SeznamyOsmistovky Žďárských vrchů #8
Hory Hornosvratecké vrchoviny
PoznámkaCHKO Žďárské vrchy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeskomoravská vrchovina / Hornosvratecká vrchovina / Žďárské vrchy / Pohledeckoskalská vrchovina
Souřadnice
Pohledecká skála
Pohledecká skála
Horninamigmatitortorula
Povodířeka Svratka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pohledecká skála je zeměpisné jméno skalnatého hřbetu s vrcholem 812 m n. m.,[1] významný bod a geologická lokalita[2] v Pohledeckoskalské vrchovině.[3] Leží na katastrálním území Pohledec, části Nového Města na Moravě, v okrese Žďár nad Sázavou náležejícím do Kraje Vysočina v České republice.

Geomorfologický útvar vytvořený mrazovým zvětráváním a typický pro krajinnou oblast dal název členité Pohledeckoskalské vrchovině. Skalní systém se nachází přibližně 2 km na severovýchod od kapličky v Pohledci a 10 km jihovýchodně od přírodní památky Devět skal. Na vrcholu oplocený vojenský objekt.

Zalesněný úzký skalnatý hřbet Žďárských vrchů situovaný SZ – JV tvoří dvojslídný migmatit až ortorula,[4] vrcholová část se skalními útvary je zhruba 400 m dlouhá v rozsahu nadmořských výšek 790–812 m,[2] nejvyšší skalisko je v oploceném a nepřístupném objektu. Menší izolované skály leží mimo objekt na hranici nepřístupného území I. zóny Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Důvodem zákazu vstupu na vymezené území je nerušený průběh hnízdění chráněných ptáků a ochrana přírodního bohatství.[5]

Skalní systém je částečně viditelný z lesní cesty na hranici nepřístupné zóny.

Odkazy

Reference

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Základní mapa České republiky: kompozice Pohledecká skála a okolí [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 
  2. a b Česká geologická služba. Geologické lokality: Pohledecká skála ID 2890 [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 
  3. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Přírodní poměry: Geomorfologie [online]. [cit. 2017-10-04]. Aplikace MapoMat. Dostupné online. 
  4. Česká geologická služba. Geologická mapa České republiky: kompozice Pohledecká skála a okolí [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-04. 
  5. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné v DIALOG information services. pořízeném dne 2017-10-02. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Pohledecká skála, CZ170822-024.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Skalní věž na zalesněném hřbetu nad vesnicí Pohledec (částí Nového Města na Moravě), součást skalního systému s vrcholem Pohledecká skála (812 m n. m.). Pohledecká skála je zeměpisný název vrchu, od něho pochází název geomorfologického okrsku Pohledeckoskalská vrchovina. Lokalita leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vrcholová část hřbetu se skalním systémem je veřejně nepřístupná (vojenský prostor, část nepřístupné CHKO – zakázané zóny). Foto-lokace: Česko, Kraj Vysočina, Pohledec, část Nového Města na Moravě, Pohledeckoskalská vrchovina, hranice nepřístupné zóny.