Polární tělísko
Polární tělísko, pólové tělísko nebo také polocyt, je haploidní buňka, která vzniká během meiotického dělení vajíčka (resp. oocytu).
Vznik
Pólová buňka obsahuje zejména odvržené chromozomy, které se nebudou účastnit vzniku nového jedince, naopak cytoplazmy obsahuje velmi málo.[1] U obratlovců vznikají dvě polární tělíska, přičemž první polární tělísko se může dále rozdělit (takže nakonec jsou tři).[2] Každé z dvou vajíček vzniká v jednom z dvou meiotických dělení oocytu.
Polární tělísko je někdy užíváno pro prenatální genetické testy embrya.[3]
Sobecké geny
Fyziologický význam polárního tělíska není známý. V některých případech se však stává hračkou evoluce. Některé chromozomy (konkrétně např. B chromozomy sarančete Myrmeleotettix) jsou si například schopné zajistit, aby se ocitly přednostně ve vaječné buňce a nikoliv v polárním tělísku. Červci zase obsahují bakteriální symbionty, kteří žijí v tzv. bakteriomu. Tento bakteriom je v jejich případě tvořen splynutými třemi pólovými buňkami (triploidní) a navíc jednou buňkou tělní (diploidní, tedy dohromady pentaploid).[4][5]
Odkazy
Reference
- ↑ ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006.
- ↑ Zrání vajíčka a spermií. www.neoweb.cz [online]. [cit. 2008-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30.
- ↑ Informovaný souhlas s preimplantační genetickou diagnostikou vyšetřením nejčastějších chromozomálních vad v polárních tělíscích[nedostupný zdroj]
- ↑ Bestiář Vnitrogenomové konflikty genů ultrasobecké geny[nedostupný zdroj]
- ↑ Bakteriom - podivný případ z říše hmyzu
Související články
Média použitá na této stránce
First stages of division of mammalian embryo. Semidiagrammatic. (From a drawing by Allen Thomson.) z.p. Zona striata. p.gl. Polar bodies. a. Two-cell stage. b. Four-cell stage. c. Eight-cell stage. d, e. Morula stage.
Scheme showing analogies in the process of maturation of the ovum and the development of the spermatids (young spermatozoa).