Pole

Lán v Česku
Úzká pole v Polsku (jaro 2022)

V zemědělství výraz pole nebo polnost (archaicky také role) označuje část půdy určenou k pěstování jednoho typu rostliny – v mírném podnebném pásu nejčastěji obilovin, olejnin, okopanin, přadných rostlin.

V zemědělské krajině jsou od sebe jednotlivá pole často oddělena mezemi (úzký pás neobdělávané země mezi poli), případně jsou v polích i křovinaté ostrůvky s několika stromky, tzv. remízky.

Historický vývoj

V českých zemích byla tradiční úzká pole rozdělená mezemi. V době kolektivizace, koncem 40. a v 50. letech 20. století, byli zemědělci nuceni vstupovat do zemědělských družstev kolchozního typu – JZD (v první fázi dobrovolně). V roce 1950 byla usnesením ÚV KSČ rozdělena JZD do čtyř typů. Počínaje JZD II. typu byla jednotlivá pole rozoráváním mezí spojována do velkých lánů.[1] (Lán byl původně plošnou jednotkou.)

V Polsku, kde k takové míře kolektivizace nedošlo, se zachovala drobná políčka i přes dobu komunistické vlády.

Odkazy

Reference

  1. WÁGNER, Adam. Vznik jednotných zemědělských družstev a jejich právní zakotvení. Praha, 2021 [cit. 2023-02-16]. Diplomová práce. Právnická fakulta UK. Vedoucí práce Ladislav Soukup. s. 59. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fields in spring 2022 in Lesser Poland Voivodeship, 01.jpg
Autor: Kgbo, Licence: CC BY-SA 4.0
Fields in spring 2022 in Lesser Poland Voivodeship
Pole v Cesku lan bez mezi.jpg
(c) Ludek, CC BY-SA 3.0
Lán (rozsáhlé pole) v Česku.