Polsko-ukrajinská státní hranice

Slovensko-polsko-ukrajinské trojmezí u vrcholu hory Kremenec v Bukovských vrších
Polsko-ukrajinská státní hranice pod Wielkou Rawkou v Bukovských vrších

Polsko-ukrajinská státní hranice je státní hranice mezi Polskem a Ukrajinou. Je současně vnější hranicí Evropské unie a Schengenského prostoru. Táhne se v délce 535 km. V celém svém průběhu je totožná s odpovídající částí bývalé státní hranice polsko-sovětské.

Průběh

Pohled na Užocký průsmyk z Polska
Vývoj polských státních hranic ve 20. století, dnešní polsko-ukrajinská hranice v průběhu k roku 1947 je vyznačena červeně, modře je vyznačena tzv. Curzonova linie

Polsko-ukrajinská státní hranice počíná na slovensko-polsko-ukrajinském trojmezí u vrcholu hory Kremenec v Bukovských vrších. Táhne se přes vrchol této hory a běží jihovýchodně po bývalé státní hranici československo-polské až do bezprostřední blízkosti Užockého průsmyku k pramenu Sanu. Poté se obrací na sever a běží tokem Sanu severozápadně až k vesnici Smolnik. Následně pokračuje severním směrem, přetíná údolí řeky Strwiąż a u vesnice Krościenko se točí na severovýchod. Po dosažení řeky Západní Bug běží jeho tokem severozápadně až k Sobiboru, kde končí na trojmezí bělorusko-polsko-ukrajinském.

Hraniční přechody

Na polsko-ukrajinské státní hranici je celkem dvanáct hraničních přechodů, z toho šest silničních a šest železničních.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Polish-Ukrainian border.jpg
(c) I, Ondřej Žváček, CC BY 2.5
Polsko-ukrajinská hranice pod horou Wielka Rawka.
Curzon linia.svg
Autor: Willtron, Licence: CC BY-SA 3.0
Curzon line
Trojmezí Kremenec.jpg
(c) I, Ondřej Žváček, CC BY 2.5
Slovensko-polsko-ukrajinské trojmezí Kremenec/Krzemieniec/Кременець, nejvýchodnější bod Slovenska a bývalý nejvýchodnější bod Československa po připojení Podkarpatské Rusi k Sovětskému svazu v roce 1945 (pohled z polsko-ukrajinské hranice).
PL-UA Uzok Pass 01.jpg
Uzok Pass seen from Polish side