Polyneuropatie

Polyneuropatie
Klasifikace
MeSHD011115
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polyneuropatie[1] tvoří různorodou skupinu poruch periferních nervů. Jedná se o difuzní nebo vícečetné systémové postižení periferních nervů, která vznikají působením vnitřních a zevních vlivů. Postiženy jsou nejvíce dlouhé nervy na dolních končetinách. Postižení může být symetrické i asymetrické. Příznaky mohou být senzitivní, motorické nebo autonomní[2]. Nejčastější klinické projevy jsou ochablost, necitlivost a palčivá bolest. Obtíže často začínají na ploskách nohou (méně i rukou) a šíří se směrem nahoru. Dle EMG vyšetření rozlišujeme dva hlavní typy neuropatií - axonální a demyelinizační formu.

Příčina

Příčinou mohou být metabolické a endokrinní vlivy (diabetes melitus, porfyrie, selhání ledvin), zánětlivé-dysimunitní příčiny (Guillainův–Barrého syndrom, Lymeská borrelióza, HIV), nutriční deficit (nedostatek vitamínů B, celiakie), toxické vlivy (alkohol, cytostatika, těžké kovy), dědičné nemoci (Charcot-Marie-Toothova nemoc), maligní procesy (lymfoproliferativní onemocnění, paraneoplastické účinky) a idiopatické polyneuropatie, kdy příčina není známa.

Diabetická polyneuropatie

Farmakologická léčba

Kauzální léčba je možná pouze u některých typů polyneuropatií (kompenzace glykémie, doplnění vitamínů, abstinence alkoholu). Neuropatická bolest[3] bývá rezistentní na klasická analgetika. K potlačení neuropatické bolesti a dalších příznaků jsou užívány pomocné léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulsiva - gabapentin, ale i opioidy, které mají efekt pouze u některých typů bolestí. U diabetické polyneuropatie se doporučuje kyselina thioktová.

Rehabilitační léčba

Rehabilitační léčba se doporučuje u neuropatií s motorickým a senzitivním postižením. Rehabilitace je zaměřena na zlepšení stability, udržení hybnosti, kondici pacienta a ovlivnění bolesti.

Reference

  1. Ehler E., Polyneuropatie- klasifikace, diagnostika, terapie
  2. Opavský J., Terminologie bolesti. Bolest 1998;1:4-7
  3. Ambler Z., Léčba neuropatické bolesti

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Blausen 0311 DiabeticNeuropathy.png
Autor:

BruceBlaus. When using this image in external sources it can be cited as:

, Licence: CC BY 3.0
Diabetic Neuropathy. See a full animation of this medical topic
Vasculitic neuropathy - plastics - low mag.jpg
Autor: Nephron, Licence: CC BY-SA 3.0
Low magnification micrograph of a vasculitic neuropathy, also neuropathy due to a vasculitis. Resin section (plastics) with toluidine blue stain.

The pathologic features of vasculitic neuropathy are evident:

  • Zonal involvement of the nerve fascicles with:
    • Loss of myelin.
    • Wallerian degeneration.
    • Regeneration.

Chronic active vasculitis:

  • Active features:
    • Perivascular and mural inflammatory infiltrate including lymhocytes and histocytes.
    • Plump (reactive) endothelial cells.
    • Vessel wall cell death (necrosis).
  • Chronic features:
    • Vessel wall thicking due to hyperplasia.
    • Dense fibrous tissue around the vessel.

The vasculitis in this case affects both small (< 100 micrometers) and medium vessels. Granulomas are absent. Eosinophils are rare. Histomorphologic, diagnostic considerations are polyarteritis nodosa and microscopic polyangiitis.