Polyténní chromozom
Polyténní chromozomy, resp. obří chromozomy jsou chromozomy, u nichž došlo k namnožení chromatid bez jejich následného rozpadu na jednotlivé jednochromatidové chromozomy. Výsledkem jsou neobvykle veliké a snadno pozorovatelné chromozomy, které jsou vděčným objektem pro pozorování ve středoškolských a vysokoškolských biologických praktikách, na nichž se studenti učí připravovat preparáty, pozorovat je a kreslit podle nich.
Polyténní chromozomy lze nalézt ve slinných žlázách hmyzu. Vznikají zde proto, aby se zvýšením počtu kopií genů na nich se nacházejících urychlil proces transkripce a translace a tím pádem i zvýšila produkce žlázy. Dalšími objekty, u nichž byly tyto typy chromozomů pozorovány, jsou protista, rostliny a savci.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Polyténní chromozóm na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Salivary gland cell from Chironomus spec., larvae. Fresh, with 1 per cent formic acid. Structure of the cell substance. BALBIANI ball of threads in the nucleus, turns drawn only as far as followable; banding of the thread, which is presented dark, as after staining.