Pomník maršála Radeckého v Praze

Pomník maršála Radeckého v Praze
Radeckého pomník na Radeckého náměstí (dnešní Malostranské náměstí) v Praze kolem roku 1900
Radeckého pomník na Radeckého náměstí (dnešní Malostranské náměstí) v Praze kolem roku 1900
Základní údaje
AutorEmanuel Max (socha maršála)
Josef Max (sochy vojáků)
Bernhard Grueber (podstavec a urbanistické řešení)
Rok vzniku1858
Umístění
UmístěníDolní Malostranské náměstí, Malá Strana, Praha 1, ČeskoČesko Česko
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník maršála Radeckého na Malostranském náměstí v Praze byl odhalen 13. listopadu 1858 jako vůbec první pomník tohoto českého vojevůdce. Na svém místě stál necelých 63 let do května 1919, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária Národního muzea. V roce 1921 byl odstraněn i kamenný podstavec. Po roce 2000 probíhá veřejná diskuse o přehodnocení historického obrazu Josefa Václava Radeckého z Radče a obnovení jeho pražského pomníku.

Historie

Zbudování

Zbudování pomníku maršála Radeckého v Praze bylo iniciováno krátce po bitvě u Novary roku 1849, kdy Radecký porazil početně silnější sardinské vojsko, což vedlo k vítězství Rakouska ve válce a abdikaci sardinského krále Karla Alberta.

Návrh pomníku byl nejprve naskicován na zeď Akademie malířem prof. Christianem Rubenem roku 1851. Sochařskou podobu mu vtiskli sochaři bratři Emanuel Max (socha maršála) a Josef Max (sochy vojáků). Autorem architektonického řešení, tedy podstavce včetně urbanistického začlenění pomníku do náměstí, byl architekt Bernhard Grueber. Pomník odlili z kovu ukořistěných děl sardinské armády[1] Jakob Daniel Burgschmiet a Christoph Lenz v Norimberku. Stavebníkem pomníku byla Krasoumná jednota, která byla součástí Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdce Národní galerie.

I když se přípravy pomníku rozběhly ještě za Radeckého života, odhalení se už maršál nedočkal, zemřel v lednu 1858. Pomník byl odhalen 13. listopadu 1858 za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty.

Pomník stál v letech 18581919 na dolním Malostranském náměstíPraze v místech dnešního tramvajového ostrůvku proti tehdejší kavárně Caffé Radetzky (Grömlingovský palác); po zboření brány v Karmelitské ulici a zavedení koněspřežné dráhy (1900) se musel asi o pět metrů přesunout.[2]

Podoba

Pomník byl tvořen kamenným podstavcem z leštěné žuly se čtyřmi bronzovými tabulkami se jmény bitev (Verona, Vicenza, Custozza, Novara) a bronzové sochařské části o výšce 676 centimetrů a hmotnosti přes 10 tun.

Maršál Radecký je představován jako prostovlasý vojevůdce, rozkročený jako vítěz na kruhovém vypuklém štítu, s maršálskou holí v pravici a s vítězným praporem z válek o Lombardii. Kruhový štít po způsobu vojáků antického Říma nese osm[pozn. 1] představitelů vojsk a národů rakouské monarchie: pěšák, myslivec, dělostřelec (ztotožňovaný s Čechem), dobrovolník z Tyrol, husar, námořník, hulán a jihoslovanský serežan.

Odstranění

Po vyhlášení Československa byl pomník počátkem listopadu 1918 zakryt plátnem[3] a v květnu 1919 bylo sousoší demontováno (práce započaly 14. května, 16. května byla odmontována vlastní socha Radeckého[4]) a přeneseno do Lapidária Národního muzea v Praze 7 na Pražském výstavišti, kde je vystaveno dodnes společně s modelem ze dřeva a z papírmaše.

Kamenný podstavec nejprve na místě zůstal a uvažovalo se o jeho využití pro nový pomník (jednou z variant byla socha Milana Rastislava Štefánika)[2], nakonec však byl odstraněn,[5] a to v roce 1921.[6]

Odpůrci pomníku udávají jako důvod odstranění pomníku intervenci italského velvyslanectví v Praze, sídlícího v nedalekém Thunovském (Kolovratském) paláciNerudově ulici (to ovšem až od roku 1924, předtím sídlilo v zámku v Dolních Břežanech), které údajně protestovalo proti Radeckému jako nepříteli sjednocení Itálie.[7] Zastánci obnovení pomníku však tvrdí, že šlo o účelově vymyšlenou legendu, kterou italské velvyslanectví v dobovém českém tisku popřelo.[8]

Snahy o obnovu

Protektorátní období

Zhruba od roku 1940 působila v protektorátní Praze nová německá plánovací komise, jejímž cílem mělo být „očištění“ údajné původní „německé metropole“. Prostředkem mělo být především postupné vytlačování českých (a dalších neněmeckých) obyvatel a jejich nahrazování německým obyvatelstvem, výstavba na volných plochách, rozsáhlé asanace a přestavby města v monumentálním duchu včetně výstavby Nuselského mostu či přemostění nádraží Praha-střed a v neposlední řadě také odstranění symbolů českého národa a československé státnosti. Souběžně mělo naopak dojít k obnově některých prvků považovaných za symboly německé identity města, jako byl právě pomník maršála Radeckého či Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Vzhledem k prohlubujícím se problémům na frontě byly tyto plány postupně odsouvány do doby po očekávaném vítězství ve válce a k obnovení pomníku již nedošlo.[9]

Snahy o znovupostavení po roce 2000

Od přelomu tisíciletí se objevují úvahy o navrácení pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí.[10] V Lapidáriu Národního muzea na Výstavišti Praha se u Radeckého pomníku od roku 2005 pořádá každoročně ve výroční den odhalení Radeckého pomníku dne 13. listopadu pietní slavnost, která od roku 2009 začala probíhat ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem jako společná česko-rakouská slavnost. Od roku 2012 jejím pořadatelem je Spolek Radecký Praha. Shromáždění na podporu obnovy pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí pořádá asi od roku 2010 každoročně politická strana Koruna Česká.

V roce 2008 se v rámci předpokládané rekonstrukce Malostranského náměstí uvažovalo o zhotovení kopie pomníku a jeho umístění v blízkosti původního místa.[11] V roce 2014 vyhlásil pražský magistrát mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž o revitalizaci Malostranského náměstí. V soutěži zvítězili architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský s návrhem, jehož součástí byl obnovený pomník maršála Radeckého na původním místě.[12] Při projednávání vítězného návrhu na pražském magistrátu v roce 2017 ale úředníci hlavního města rozhodli vypustit pomník z projektové dokumentace (návrh však stále počítá s vyhrazením místa pro případné budoucí obnovení pomníku).[13]

Spolek Radecký Praha

V roce 2011 vzniklo občanské sdružení „Radecký 1766–2016“, později přejmenované na „Spolek Radecký Praha“, jehož cílem je obnova pomníku. Jeho předsedou a zakladatelem je architekt Jan Bárta. Spolku se podařilo pro svůj záměr získat podporu mnoha významných osobností kulturní, církevní i akademické oblasti, mezi jeho patrony se zařadili např. arcibiskup pražský Dominik Duka, malíř Adolf Born, historik Jiří Rak, předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková nebo ředitel Národního technického muzea v Praze Karel Ksandr.[14] Předseda spolku Jan Bárta zdůvodnil úsilí o obnovu pomníku slovy: „Některé slavné osobnosti ze zemí Koruny české se nacionalistům podařilo v učebnicích dějepisu zdeformovat, respektive zatajit skutečnou podobu doby, v níž žili a pracovali. Vznikl tak neblahý český mýtus, který je dodnes hlavní ideologickou silou, jež brání objektivnímu pohledu na naše vlastní dějiny.“[15]

Spolek v roce 2012 zpracoval ideovou studii zkoumající možnosti návratu pomníku na Malostranské náměstí.[16] V roce 2016, k 250. výročí narození maršála Radeckého, vydal spolek jubilejní sborník Maršál Radecký: od vojevůdce k pomníku.[17] V listopadu toho roku také zorganizoval spolek velké oslavy v Sedlčanech (Radeckého rodišti) a v Praze.[18][19]Při té příležitosti byla vydána zvláštní sběratelská pohlednice České pošty která byla ve dnech slavnosti razítkována na poště v Sedlčanech příležitostným razítkem s tématem 250. výročí narození polního maršála Radeckého.[20] Na podzim 2017 pak začal připravovat uspořádání veřejné sbírky na obnovení pomníku.[15] V rámci sporu o obnovu pomníku byla také zviditelněna snaha o obnovu Pomníku Ernesta Denise.

V červenci 2020 rada městské části Praha 1 přijala usnesení, v němž záměr o obnovení pomníku podpořila.[6] Se základy pomníku se počítá v plánech na rekonstrukci náměstí.[6] Rozhodnutí o konkrétním umístění sochy a o stavebním povolení však přísluší magistrátu.[6] Nová socha by byla vytvořena odlitím podle originálu, který je umístěn v lapidáriu Národního muzea.[6] Finanční účast městské části má být podle sdělení Jana Bárty z poloviny července 2020 projednávána v následujících týdnech.[6] Mezi podporovatele obnovy pomníku patří i náměstek primátora, architekt Petr Hlaváček.[6]

Odkazy

Poznámky

  1. Občas se v popisech chybně uvádí sedm

Reference

  1. Spolková ideová studie navrácení pomníku Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče na Malostranské náměstí v Praze [online]. Spolek Radecký Praha, 2015. Dostupné online. 
  2. a b Z metropole [online]. Česká televize, 18.10.2014. Dostupné online. 
  3. [Zastřené pomníky]. Národní listy. 4.11.1918, s. 2. Večerní vydání, sloupec 5. Dostupné online. 
  4. [K odklízení pomníku Radeckého na Malostranském náměstí]. Národní listy. 18.5.1919, s. 4. Sloupec 5. Dostupné online. 
  5. Mariánským sloupem to nekončí. Spolek chce vzkřísit pomník maršála Radeckého. Echo24.cz [online]. 30.1.2020. Dostupné online. 
  6. a b c d e f g Ladislav Šustr: Další socha, která vyvolává vášně. Pomník maršála Radeckého žádá zpět Praha 1, Echo24, 22. 7. 2020
  7. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1164802-obnova-pomniku-marsala-radeckeho-vyvolala-protesty
  8. Naše reakce na dopis M. Soukupa v Lidových novinách. www.radecky.org [online]. Spolek Radecký Praha [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  9. LEDVINKA, Václav. Praha – etapy vývoje po roce 1945. Formování, reformování, deformování a neformování města. In: Evropská velkoměsta mezi koncem války světové a války studené 1945–1989. DP 30, 2011, s. 163–184. ISBN 9788086852386.
  10. KOŤÁTKO, Jiří. Pomník maršála Radeckého. Listy Prahy 1. Čís. květen 2003. 
  11. KUCHYŇOVÁ, Zdeňka. Pomník maršála Radeckého se možná vrátí na Malostranské náměstí v Praze | Radio Praha. Radio Praha. 2008-05-15. Dostupné online [cit. 2018-04-03]. 
  12. Jak bude vypadat Malostranské náměstí? Architektonická soutěž zná vítěze. www.iprpraha.cz [online]. [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  13. Maršál Radecký zatím na Malostranském náměstí nebude, místo má však vyhrazené. iDNES.cz [online]. 2018-03-12 [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  14. Patronát - Spolek Radecký Praha. www.radecky.org [online]. [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  15. a b Spolek hledá peníze a termín pro návrat Radeckého na Malostranské náměstí. iDNES.cz [online]. 2017-11-15 [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  16. Ideová studie – Návrat pomníku polního maršála Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče. www.radecky.org [online]. [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  17. Maršál Radecký - Jan Bárta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  18. Okolí kostela a muzea připomínalo období rakouského mocnářství. Příbramský deník. 2016-11-08. Dostupné online [cit. 2018-04-03]. 
  19. Prahou prošel průvod na počest maršála Radeckého. Narodil se před 250 lety. iDNES.cz [online]. 2016-11-13 [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
  20. REDAKCE. Česká pošta orazítkuje v Sedlčanech pohlednice s portrétem Radeckého. Příbramský deník. 2016-10-24. Dostupné online [cit. 2020-11-12]. 

Literatura

  • Maršál Radecký : od vojevůdce k pomníku : jubilejní sborník k 250. výročí narození. Praha: Spolek Radecký 135, [37] str. s. ISBN 8088073146. OCLC 974910913 
  • HOJDA, Zdeněk; POKORNÝ, Jiří. Pomníky a zapomníky. Praha a Litomyšl: Paseka, 1996. ISBN 80-7185-050-0. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Prag Radetzky Denkmal 1900.jpg
Bývalý pomník maršála Radeckého na Malostranském náměstí v Praze. Dílo braří Josefa a Emanuela Maxových z roku 1858 je dnes uloženo v Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti.