Ponrava

Ponrava chrousta obecného

Ponrava je druh larvy, který mají brouci z nadčeledi Scarabaeoidea.

Jde o bílé larvy s třemi páry nohou, které jsou však nerovnoměrně rozloženy pouze na hrudi; na zadečku nejsou žádné. Kvůli takovému rozložení končetin je pohyb ponrav značně ztížený, takže se dovedou pohybovat pouze v zemi, protože jsou jejich končetiny přizpůsobeny především k hrabání, nikoliv k pohybu nebo chůzi na povrchu. Na povrchu ponravy dokáží většinou pouze ležet, svinovat se a rozvinovat, a to kvůli končetinám, které nejsou vhodně rozloženy a jsou příliš slabé, než aby ponravu unesly. Zadeček je lehce načernalý až namodralý a po stranách těla je osm oranžovohnědých až černých teček. Výrazné oranžové skvrny se nachází i pod malými oranžovými očky. Hlava je obvykle oranžová nebo černá, velice tvrdá (díky sklerotinu[1]), má tykadla a černá až hnědá kusadla, nejsou však na ní oči (ty jsou na hrudi). Jsou obvykle porostlé jemnými hnědými chloupky. Tvar a velikost ponravy záleží na jejím druhu; ponravy chroustka letního nebo zlatohlávka jsou obvykle malé a zavalitější, ponravy chrousta a nosorožíka kapucínského podlouhlé. Velcí brouci, jako např. herkules antilský, mají obvykle velice velké ponravy.

Po nakladení vajíček do dobré zeminy se ponravy po nějaké době vylíhnou a živí se po dobu svého vývoje rozkládajícím se biologickým materiálem, což jsou např. odumřelé kořeny rostlin, tlející spadané listí nebo dřevo. Často se vyskytují i v kompostech. Místy mohou pojídat i mrtvé malé bezobratlé, kteří se v jejich půdě vyskytnou, popř. mohou mít i sklon ke kanibalismu[1]. Její vývoj se dělí na tři instary a obvykle trvá jeden, dva až tři roky. Ponravy se dvakrát svlékají a mohou narůst až do délky 12 cm[2]. Ke konci třetího instaru přestanou ponravy přijímat jakoukoli další potravu a začnou si vytvářet tzv. kokon, který vytvoří pomocí výměšků střev a slinných žláz. Uvnitř kokonu se v zimě ponrava promění v kuklu a poté v dospělého jedince, který po ztvrdnutí vnější schránky kokon opustí.

Ponravy se často během svého vývoje vyskytují např. v kompostech, ale i na polích, kde často okusují kořeny rostlin, což může vést k značným zemědělským škodám. Např. ponravy chrousta obecného působí značné škody na kořenech cukrové řepy[3] nebo mohou výrazně poškodit trávník[4] a lesy[5].

Galerie

Reference

  1. a b Hmyzí poradna Přírodovědců: čeští zlatohlávci. www.prirodovedci.cz [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 
  2. Mám kompost plný těchto larev velkých asi 5 cm. Jakému hmyzu patří?. www.prirodovedci.cz [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 
  3. http://www.cukr-listy.cz/on_line/2012/PDF/296-299.pdf
  4. Diskuze - Jak zničit ponravu chrousta v trávníku - Zahradacentrum. www.zahrada-centrum.cz [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 
  5. https://lesycr.cz/wp-content/uploads/2016/12/studie-chroust.pdf

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Amphimallon solstitiale grubs.jpg
Autor: Awewewe, Licence: CC BY-SA 4.0
Ponravy chroustka letního (Amphimallon solstitiale)
Engerling, Kopf cutted.png
Autor: , Licence: CC BY 3.0
Kopf eines Engerling, Larve des Maikäfers
Hercules beetle (Dynastes hercules) - 24 July 2010.jpg
Autor: Novita Estiti from Tokyo, Japan, Licence: CC BY 2.0
Hercules beetle larva
Life cycle of stag beetle.svg
Autor: Bugboy52.40, Licence: CC BY-SA 3.0
The life cycle of the stag beetle, including the 3 instars.
Engerling 5156.jpg
(c) NobbiP, CC BY-SA 3.0
Engerling des Goldglänzenden Rosenkäfers, Cetonia aurata, ca. 32mm. Gefunden im steinernen Blumenkasten beim Umtopfen
Larves Hanneton (haut) et Cétoine (bas).jpg
Autor: Isabelle Diana, Licence: CC BY-SA 3.0

Les larves de Hanneton (haut de la photo) possèdent une grosse tête, de longues pattes et une extrémité d'abdomen plutôt fine. A l'inverse, les larves de Cétoine (bas de la photo) possèdent une petite tête, de courtes pattes et une grosse extrémité d'abdomen. Leur couleur est aussi différente.

Les larves de Hanneton se nourrissent de racines et sont donc "nuisibles" à nos cultures. Celles de cétoine se nourrissent de déchets végétaux en décomposition et ne posent pas de problème. Il ne faut donc pas les détruire par erreur!!
2012.07.04.-11-Eilenburg-Nashornkaefer-Larve.jpg
(c) Andreas Eichler, CC BY-SA 3.0
Nashornkäfer - Oryctes nasicornis, Larve. Aufgenommen in Eilenburg-Ost, Sachsen, Deutschland.
Melolontha melolontha, meikever (12).jpg
Autor: Rasbak, Licence: CC BY-SA 3.0
Melolontha melolontha, meikever