Popcorn

Popcorn
Popcorn
Popcorn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Popcorn - Studio - 2011.jpg

Popcorn, počeštěně popkorn, pražená kukuřice nebo kukuřičné pukance je pokrmkukuřice.

Popcorn pochází z Ameriky, kde ho jako první pravděpodobně konzumovali Indiáni [zdroj?]. S masovým vyséváním kukuřice po celých Spojených státech a s průmyslovou revolucí získal na rozšíření i oblibě a rozšířil se do celého světa. Nyní je popcorn typickou potravinou zejména v kinech, lze jej ale připravovat i doma v mikrovlnné troubě, popkornovači nebo obyčejném rendlíku.

Popcorn se připravuje zahříváním zrnek kukuřice, což způsobí jejich puknutí. Struktura škrobu, který zrnko především obsahuje, se změní na pěnovitou, zrnko se „převrátí naruby“ a dostane charakteristický tvar (popisovaný jako květ nějaké bílé květiny).

Popcorn je potravinou velmi levnou, s nízkou energetickou hodnotou (zvláště pokud je připraven bez tuku), vysokým obsahem vlákniny a menším obsahem některých stopových prvků. Z těchto důvodů dietologové doporučují nahradit popcornem některé jiné, pro zdraví člověka méně přínosné pochoutky, jako jsou např. brambůrky nebo pražené solené arašídy [zdroj?].

Většinou se popcorn vylepšuje příchutěmi. Nejčastější variantou je slaný popcorn, dále pak sýrový, šunkový, česnekový atd. Popcorn se objevuje i ve sladké chuťové variantě (např. karamelový). Existují i míchané chuťové variace (např. šunkovo-sýrový).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Popcorn02.jpg
Autor:


fir0002
flagstaffotos [at] gmail.com
Canon 20D + Tamron 28-75mm f/2.8
Cut out view 04.png
Cut out view 03.png
Cut out view 01.png
, Licence: GFDL 1.2
Popcorn
Popcorn - Studio - 2011.jpg
Autor: Bill Ebbesen, Licence: CC BY-SA 3.0
Unpopped corn kernels, prepared for popping. – Studio photo of Popcorn. Taken in 2011.