Popovický vrch

Popovický vrch
Pohled na Popovický vrch z Podmokel
Pohled na Popovický vrch z Podmokel
Vrchol360[1] m n. m.
Prominence65 m ↓ západní sedlo
Izolace1,55 km → Klobouk
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Ústecké středohoří / Studenecká vrchovina
Souřadnice
Popovický vrch
Popovický vrch
Horninaolivinický nefelinit
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popovický vrch (německy Pfaffenberg), místními nazývaný Popovičák, je mírně protáhlý 360 metrů vysoký nefelinitový zalesněný kopec obklopený okrajovými částmi Děčína. Název získal podle děčínské městské části Popovice, která se nachází na jihovýchodním úbočí kopce. Na severovýchodní úbočí dosahuje městská část Letná. Horní Oldřichov ze severozápadu a Krásný Studenec z jihozápadu jsou od kopce dále.

Na opačné straně nad Děčínskou kotlinou se nachází kopec s podobným jménem: Popovičský vrch (531 m).[2]

Geomorfologie

Vrch má podobu nesouměrného hřbetu tvořeného olivinickým nefelinitem, na jehož úbočích se nachází listnatým lesem porostlá suťová pole.[3]

Význam

Po zprovoznění televizního vysílače Buková hora byl na Popovickém vrchu vybudován televizní převáděč pokrývající členitý terén Děčínské kotliny. Od přechodu na digitální signál slouží jako vykrývač. V letech 1972 až 1992 byla na východním svahu v provozu sjezdovka s umělým povrchem. Tato sjezdovka byla první svého druhu v Československu a na ní začínal s lyžováním skikrosař Tomáš Kraus.

Přístup

Přes Popovický vrch nevede žádná značená turistická cesta. Vrchol je přístupný od jihozápadu lesní cestou, je však zalesněn[4] a není z něho prakticky žádný výhled. Zato z okraje lesa je řada dobrých výhledů.

Galerie

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-08-05]. Dostupné online. 
  2. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-08-07]. Dostupné online. 
  3. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Popovický vrch, s. 357–358. 
  4. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-10-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
20174PopovickýVrchW.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na Popovický vrch z Podmokel