Porcelánka PULS

Porcelánka PULS
PULS Schlackenwerth
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1873
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum zániku1948
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Osudzrušeno státem
ZakladatelJosef Pfeiffer & Ludwig Löwenstein
SídloOstrov (okres Karlovy Vary), Rakousko-Uhersko
Československo
Německá říše
Charakteristika firmy
Oblast činnostiVýroba porcelánu a fajánse
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porcelánka Pfeiffer & Löwenstein, od roku 1926 Porcelánka PULS, také Puls Schlackenwerth, byla továrna na výrobu porcelánu a keramiky v Ostrově u Karlových Varů, činná v letech 1873-1948.

Historie

Původní firmu založili dva podnikatelé, Josef Pfeiffer s manželkou Clarou a Ludwig Löwenstein s manželkou Karolínou. Zakoupili pozemky na jihozápadním okraji města u nádraží. Postavili tři výrobní objekty s mlýnem na kaolin, malírnu a vlastní vilu. Zpočátku jejich porcelánka jen kopírovala vzory slavných západočeských porcelánek, vyráběla nádobí i dekorační vázy s malbou v novorenesančním a novorokokovém stylu. Teprve na přelomu 19. a 20. století se pod vedením synů obou zakladatelů, Ludvíka Pfeiffera a Rudolfa Löwensteina její sortiment rozšířil a profiloval v secesním stylu, začala spolupráce s vídeňskou manufakturou Josefa Böcka. Nabídka zahrnovala jak běžné stolní nádobí a hotelové vybavení, tak dekorativní vázy, zvířecí i lidské plastiky. K vyhledávaným patřily nápojové soupravy MODERN z roku 1901 a souprava tenkostěnného porcelánu čínského typu CALAIS z roku 1910 a pozdějších, která byla oceněna na uměleckoprůmyslové výstavě roku 1925 v Paříži a byl jí vybaven také salónní železniční vagón Českých drah pro prezidenta T. G. Masaryka.

Ležící ženský akt s papoušky

Největších úspěchů porcelánka dosáhla ve 20. a 30. letech 20. století. Od roku 1926 byla zavedena nová značka PULS pod korunkou, složená z iniciál majitelů a místa výroby (=PfeifferUndLöwensteinSchlackenwerth). Kromě nápojových souprav se vyráběl figurální porcelán ve stylu art-deco, jako byly figurky tanečnic, hudebnic, ženské akty a zvířata. Návrhy nevytvářeli jen modeléři porcelánky, ale byli oslovování slavní zahraniční sochaři a keramici, například Willy Russ nebo Josef Hoffmann a další vídeňští výtvarníci, kteří možnost odbytu uvítali po zrušení Wiener Werkstätte v roce 1932.

Po záboru pohraničních krajů Německou říší z roku 1938 byl židovský majetek arizován. V roce 1939 musela podle nařízení o zrušení židovských podniků tehdejší spolumajitelka Luisa, vdova po Rudolfu Löwensteinovi, prodat za nevýhodných podmínek svůj podíl v továrně Josefu Pfeifferovi. Poté byl do továrny dosazen jako říšský komisař Pfeifferův zeť Georg von Hoffmann, který byl do té doby v továrně prokuristou. Jediným místem vývozu bylo Německo a jím obsazené oblasti, kvalita výrobků klesala, její objem byl redukován a do konce války se omezila na užitkové předměty. Pracovali zde zahraniční dělníci a zajatci.[1]

V květnu 1945 přešla porcelánka do majetku československého státu, byla znárodněna a výroba pod touto značkou přenesena do závodu Concordia v Lesově. Její sortiment a odbyt však upadal, až byla v roce 1948 zcela zrušena.[2] Budovy továrny byly adaptovány pro strojírenský závod. Dochovala se jedna část o třech traktech v Moříčovské ulici, Löwensteinův dům a vila v Jáchymovské ulici[3].

Lokalita porcelánky je zařazena na značenou přeshraniční česko-německou pěší Cestu porcelánu', vedoucí z bavorského Selbu přes Mostov, Sokolov, Horní Slavkov, Loket, Novou Roli, Karlovy Vary (expozice porcelánu v muzeu), Ostrov a Klášterec nad Ohří do Dubí[4].

Výrobky

Odkazy

Reference

  1. Židé v Ostrově
  2. Ostrovský porcelán. Průvodce expozicí ve dvoraně zámku v Ostrově. Vydalo Informační centrum Na zámku, Jáchymovská 1. Ostrov 2022
  3. Fotodokumentace a popis na webu Prázdné domy.cz
  4. https://www.cestaporcelanu.cz[nedostupný zdroj]

Literatura

  • BRAUNOVÁ, Alena, Kouzlo keramiky a porcelánu. Nakladatelství Práce Praha 1985, s. 358-359
  • Archiv Mgr. Zdeňky Čepelákové, zakladatelky Klubu přátel Ostrova nad Ohří; ve sbírce klubu bylo k roku 2022 kolem 700 výrobků ostrovské porcelánky; ukázky jsou zapůjčeny do expozice ve dvoraně zámku v Ostrově, přístupné prostřednictvím Informačního centra.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 04.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Popelník se značkou porcelánky Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 07.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Stolní svícen, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 05.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Karel Kuneš: Myšky, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 09.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Figurální porcelán firmy Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 06.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Hlava mladé ženy, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 03.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Čajový servis s kobaltovou glazurou a zlacením, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 01.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Willy Russ: Svatý Václav (1929), porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 02.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Ležící ženský akt s papoušky, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Porcelán PULS Ostrov (Karlovy Vary) 08.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Konvice na kávu, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů