Porcelánka PULS
Porcelánka PULS PULS Schlackenwerth | |
---|---|
Logo | |
Základní údaje | |
Datum založení | 1873 Rakousko-Uhersko |
Datum zániku | 1948 Československo |
Osud | zrušeno státem |
Zakladatel | Josef Pfeiffer & Ludwig Löwenstein |
Sídlo | Ostrov (okres Karlovy Vary), Rakousko-Uhersko Československo Německá říše |
Charakteristika firmy | |
Oblast činnosti | Výroba porcelánu a fajánse |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Porcelánka Pfeiffer & Löwenstein, od roku 1926 Porcelánka PULS, také Puls Schlackenwerth, byla továrna na výrobu porcelánu a keramiky v Ostrově u Karlových Varů, činná v letech 1873-1948.
Historie
Původní firmu založili dva podnikatelé, Josef Pfeiffer s manželkou Clarou a Ludwig Löwenstein s manželkou Karolínou. Zakoupili pozemky na jihozápadním okraji města u nádraží. Postavili tři výrobní objekty s mlýnem na kaolin, malírnu a vlastní vilu. Zpočátku jejich porcelánka jen kopírovala vzory slavných západočeských porcelánek, vyráběla nádobí i dekorační vázy s malbou v novorenesančním a novorokokovém stylu. Teprve na přelomu 19. a 20. století se pod vedením synů obou zakladatelů, Ludvíka Pfeiffera a Rudolfa Löwensteina její sortiment rozšířil a profiloval v secesním stylu, začala spolupráce s vídeňskou manufakturou Josefa Böcka. Nabídka zahrnovala jak běžné stolní nádobí a hotelové vybavení, tak dekorativní vázy, zvířecí i lidské plastiky. K vyhledávaným patřily nápojové soupravy MODERN z roku 1901 a souprava tenkostěnného porcelánu čínského typu CALAIS z roku 1910 a pozdějších, která byla oceněna na uměleckoprůmyslové výstavě roku 1925 v Paříži a byl jí vybaven také salónní železniční vagón Českých drah pro prezidenta T. G. Masaryka.
Největších úspěchů porcelánka dosáhla ve 20. a 30. letech 20. století. Od roku 1926 byla zavedena nová značka PULS pod korunkou, složená z iniciál majitelů a místa výroby (=PfeifferUndLöwensteinSchlackenwerth). Kromě nápojových souprav se vyráběl figurální porcelán ve stylu art-deco, jako byly figurky tanečnic, hudebnic, ženské akty a zvířata. Návrhy nevytvářeli jen modeléři porcelánky, ale byli oslovování slavní zahraniční sochaři a keramici, například Willy Russ nebo Josef Hoffmann a další vídeňští výtvarníci, kteří možnost odbytu uvítali po zrušení Wiener Werkstätte v roce 1932.
Po záboru pohraničních krajů Německou říší z roku 1938 byl židovský majetek arizován. V roce 1939 musela podle nařízení o zrušení židovských podniků tehdejší spolumajitelka Luisa, vdova po Rudolfu Löwensteinovi, prodat za nevýhodných podmínek svůj podíl v továrně Josefu Pfeifferovi. Poté byl do továrny dosazen jako říšský komisař Pfeifferův zeť Georg von Hoffmann, který byl do té doby v továrně prokuristou. Jediným místem vývozu bylo Německo a jím obsazené oblasti, kvalita výrobků klesala, její objem byl redukován a do konce války se omezila na užitkové předměty. Pracovali zde zahraniční dělníci a zajatci.[1]
V květnu 1945 přešla porcelánka do majetku československého státu, byla znárodněna a výroba pod touto značkou přenesena do závodu Concordia v Lesově. Její sortiment a odbyt však upadal, až byla v roce 1948 zcela zrušena.[2] Budovy továrny byly adaptovány pro strojírenský závod. Dochovala se jedna část o třech traktech v Moříčovské ulici, Löwensteinův dům a vila v Jáchymovské ulici[3].
Lokalita porcelánky je zařazena na značenou přeshraniční česko-německou pěší Cestu porcelánu', vedoucí z bavorského Selbu přes Mostov, Sokolov, Horní Slavkov, Loket, Novou Roli, Karlovy Vary (expozice porcelánu v muzeu), Ostrov a Klášterec nad Ohří do Dubí[4].
Výrobky
- Konvice na kávu
- Stolní svícen
- Servis s kobaltovou glazurou
- Willy Russ: Svatý Václav
- Busta mladé ženy
- Ptáci na větvi; Lasička
- Karel Kuneš: Myši
Odkazy
Reference
- ↑ Židé v Ostrově
- ↑ Ostrovský porcelán. Průvodce expozicí ve dvoraně zámku v Ostrově. Vydalo Informační centrum Na zámku, Jáchymovská 1. Ostrov 2022
- ↑ Fotodokumentace a popis na webu Prázdné domy.cz
- ↑ https://www.cestaporcelanu.cz[nedostupný zdroj]
Literatura
- BRAUNOVÁ, Alena, Kouzlo keramiky a porcelánu. Nakladatelství Práce Praha 1985, s. 358-359
- Archiv Mgr. Zdeňky Čepelákové, zakladatelky Klubu přátel Ostrova nad Ohří; ve sbírce klubu bylo k roku 2022 kolem 700 výrobků ostrovské porcelánky; ukázky jsou zapůjčeny do expozice ve dvoraně zámku v Ostrově, přístupné prostřednictvím Informačního centra.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Porcelánka PULS na Wikimedia Commons
- Objekt porcelánky a historie na webu Prázdné domy.cz
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Popelník se značkou porcelánky Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Stolní svícen, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Karel Kuneš: Myšky, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Figurální porcelán firmy Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Hlava mladé ženy, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Čajový servis s kobaltovou glazurou a zlacením, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Willy Russ: Svatý Václav (1929), porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Ležící ženský akt s papoušky, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Konvice na kávu, porcelán Puls, Pfeiffer a Löwenstein Schlackenwerth, Ostrov u Karlových Varů