Portál:Írán

به نام خداوند بخشنده مهربان

Portál Írán Íránská vlajka

Shah-Mosque-Esfahan.jpgDamavand Mountain-of-Iran.jpgPersepolis001.jpg

به درگاه ایران خوش آمدید

e

polohaÍrán (persky ایران, původně Árjan, neboli země Árjů) je muslimský stát v Přední Asii, dříve nazývaný Persie. Na západě sousedí s Irákem, na severozápadě s Tureckem, Arménií a Ázerbájdžánem, na severu s Turkmenistánem, na východě s Afghánistánem a Pákistánem. Na jihozápadě ho omývají vody Perského zálivu a Arabského moře, na severu je to moře Kaspické. Počtem obyvatel (71 milionů) a rozlohou cca 1,6 milionu km² náleží Írán mezi 20 nejlidnatějších a největších zemí světa.
Pokračování článku...

e

Článek

F-14A VF-211 SectionTop.JPG
Íránské vojenské letectvo (persky نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران ‎‎) česky: Vzdušné síly Íránské islámské republiky jsou součástí ozbrojených sil Íránské islámské republiky, jejíž úlohou je zajištění vzdušného prostoru Íránu a důležitých politických a hospodářských center, regionů a vojsk před údery vzdušného protivníka, jako i přímá podpora boje pozemních a námořních sil. Páteř íránského letectva tvoří z velké části americké letouny zakoupené ještě před rokem 1979. Patří k nim letouny F-5 Tiger II , F-4 Phantom II a F-14 Tomcat. Kromě amerických letadel vlastní Írán i ruské letouny Mig-29, Suchoj Su-24 a Su-25, francouzské Dassault Mirage F1 a čínské J-7. Mimo to Írán vyrábí několik vlastních strojů. Pokračování

e

Obrázek

Ganj.jpg
Gandž Náme (persky گنج نامه ‎‎) je epigrafická památka nacházející se v Íránu na skalní stěně hory Alvand 5 km jihozápadně od Hamadánu. Nápis je vytesán do žuly a skládá se ze dvou částí. V levé části se nachází nápis krále Dáreia I. a v pravé části nápis krále Xerxése I. Oba nápisy jsou napsány ve třech jazycích ve staré perštině, elamštině a babylonštině. Text oslavuje boha Ahura Mazdu a popisuje skutky obou králů včetně popisu jejich rodokmenu.Pokračování...

e

Zprávy
názevFeed-icon.svg RSSjazyk
radiofarda.comkanál(persky)
irna.irkanál(persky)(arabsky)(anglicky)
isna.irkanál(persky)(arabsky)(anglicky)
farsnews.comkanál(persky)(anglicky)
mehrnews.comkanál(persky)(anglicky)(rusky)

e

Osobnost

Relief of Shapur I capturing Valerian.jpg
Šápúr I. (kol. 205271/272) byl perský velkokrál z rodu Sásánovců vládnoucí v letech 240/241271/272. Jeho otcem byl zakladatel novoperské říše Ardašír I. (vládl 224240/241), dědem stachrský král Pápak, který zemřel kolem roku 213. Pokračování

e

Články
Írán
Kategorie Íránu podle dělení
Dějiny Íránu
Doprava v Íránu
Ekonomika Íránu
Fauna Íránu
Geografie Íránu
Íránci
Íránské zpravodajské služby
Íránská kultura
Íránská politika
Íránské právo
Íránská společnost
Sport v Íránu
Státní symboly Íránu
Stavby v Íránu
Události v Íránu
Věda a technika v Íránu
Veřejná správa v Íránu
Íránské vojenství
Vzdělávání v Íránu

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

e

Informace
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Írán}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

e

Zásady pro přepis perských jmen a názvů

Wiki rules.svg

Pokračování...

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief of Shapur I capturing Valerian.jpg
A bas relief sculpture at Naqsh-e Rostam, Iran, depicting the triumph of Shapur I over the Roman Emperor Valerian.
F-14A VF-211 SectionTop.JPG
A pair of U.S. Navy Grumman F-14A Tomcat aircraft from Fighter Squadron VF-211 Fighting Checkmates in flight over Iraq in 2003. VF-211 was assigned to Carrier Air Wing 1 (CVW-1) aboard the aircraft carrier USS Enterprise (CVN-65) for a deployment to the Mediterranean Sea and the Indian Ocean from 28 August 2003 to 29 February 2004. After this deployment VF-211 converted to the Boeing F/A-18F Super Hornet and was redesignated VFA-211.
Ganj.jpg
Ganj Nameh Inskriptionen
Damavand Mountain-of-Iran.jpg
Autor: Mostafa Saeednejad from Tehran, Iran, Licence: CC BY 2.0
Damavand(5,610 meters).
Damavand 1
Feed-icon.svg
Autor: unnamed (Mozilla Foundation), Licence: MPL 1.1
This icon, known as the "feed icon" or the "RSS icon", was introduced in Mozilla Firefox in order to indicate a web feed was present on a particular web page that could be used in conjunction with the Live bookmarks function. Microsoft Internet Explorer, Opera and some other browsers have adopted the icon in order to promote a de facto standard.
Shah-Mosque-Esfahan.jpg
Shah Mosque from Ali Qapu Palce in Esfahan, Iran.
Wiki rules.svg
Autor: Ant, Nohat, TilmannR, Wikimedia, Licence: CC BY-SA 3.0
"Wikipedia rules"
Coat of arms of Iran.svg
State emblem of the Islamic Republic of Iran. U+262B, stylized version of Arabic script of Allah (الله, with the central lam shaped to look like a sword.) The emblem is also an overlaid rendering of La Ilaha Illa Allah (There is only one God and that is 'Allah'). The exact shape of the emblem and an algorithmic ruler-and-compass construction is described in the national Iranian standard at IRANIAN ISLAMIC REPUBLIC FLAG, ISIRI 1, 1371, 3rd edition, March 1993 in Persian. The emblem was designed by Hamid Nadimi, and was officially approved by Ayatollah Khomeini on May 9, 1980.
Wikinews Iran logo Persian.png
Autor: Vlastní dílo, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikinews Iran Logo
Persepolis001.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.5