Portál:Čaj

e

Čaj
(z výslovnosti čínského 茶 – čcha v mandarínském a kantonském dialektu; v dialektu min významného přístavu Sia-men čteno te – odtud pojmenování v některých jiných jazycích)

je kulturní nápoj, připravovaný obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Pro samotné lítsky se také užívá název čaj. Označení čaj se běžně užívá i pro jiné nálevy a odvary různých rostlin (například tzv. bylinné čaje nebo šípkový čaj).

e

Víte, že ...

... čaj Earl Grey se vyrábí podle staré čínské receptury, kterou obdržel jako dar britský premiér, 2. hrabě (Earl) Charles Grey, když putoval po Číně?

... v Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj (čínsky 紅茶,(čínsky pchin-jinem hóngchá)?e

Vybraný článek

Tieguanyin2.jpg

Oolong je označení pro skupinu čínských a tchajwanských čajů, které charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. V čínské čajové kultuře se užívá též označení čaje polozelené nebo žlutozelené.

Většina oolongů, zejména kvalitních, pochází z unikátních čajovníkových kultivarů, které se pěstují výhradně pro konkrétní sorty. Polozelený čaj je stupněm oxidace (často nesprávně označované jako fermentace) přechod mezi zeleným a černým čajem. Škála je spojitá, takže lze rozlišovat oolongy více oxidované, málo oxidované apod. Obecně ale stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 %. Oolongy, stejně jako jejich způsob přípravy zvaný kung-fu cha, jsou obzvláště oblíbené mezi čajovými znalci z jižní Číny a čínsky hovořícími emigranty v jihovýchodní Asii.

Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Nálev je světle žlutozelené až oranžové barvy. Mezi nejslavnější čínské oolongy patří sorty z pohoří Wu-i na severu provincie Fu-ťien, jako je například Da Hong Pao.

Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.


e

Kategorie

Čaj
Bílý čaj
Bylinné čaje
Černý čaj
Čínský čaj
Japonský čaj
Čajová kultura
Producenti čaje
Zelený čaj
Žlutý čaj
e

Pomozte nám

  • Bylo by velmi krásné, kdybyste pomohli se psaním, vylepšováním a kategorizací článků.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čaj}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud narazíte na pahýl o čaji, vložte na jeho konec prosím šablonu {{Pahýl}}

Příbuzné portály

e

Foto měsíce

Tea garden of Assam.jpg
Čajová plantáž v Assamu
e

Citát o čaji

V chuti jednoho šálku čaje můžete někdy objevit pravdu o všech nečíselných formách vesmíru.
— Kyongbong Sunin
e

Žádáte o doplnění


Chybí vám zde nějaký článek, chtěli byste se o nějakém tématu dozvědět více?


Doplnit pahýl:


Vytvořit články:
  • Čajový domek
  • Čaj s mlékem
e

Zajímavé odkazy

e

Média použitá na této stránce

Beer mug.svg
Autor: Nicubunu, Licence: CC0
Beer mug icon.
"Beer is proof that God loves us and wants us to be happy." — Benjamin Franklin
Tieguanyin2.jpg
Tieguanyin tealeaves and a cup of tea in the background.
Sushi board.svg
Autor: gnokii at openclipart.org, Licence: CC0
A sushi board with maki zushi and shrimp nigirizushi accompanied with wasabi.
Tea garden of Assam.jpg
Autor: Vikramjit Kakati, Licence: CC BY-SA 4.0
Tea garden of Assam, Assam Tea