Portál:Česko

Česká znak
Státní znak
Česká vlajka
Česká vlajka
Problémy s přehráváním? Nápověda.

Česko (plným názvem Česká republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Hlavním městem země je Praha. Rozkládá se na ploše 78 867 km, na území tří historických zemí (Čech, Moravyčásti Slezska). Současné administrativní se dělení čítá 14 samosprávných krajů.

Prvním doloženým státním útvarem na českém území byla v druhé polovině 9. století Velká Morava. Roku 1212 vzniklo České království, k němuž byla postupem času připojená další území, jejichž právní sounáležitost posvětil Karel IV. v roce 1348. Země Koruny české se v roce 1526 staly trvalou součástí Habsburských držav. Roku 1918 vzniklo spojením Zemí Koruny české a částí Horních Uher nezávislé Československo. Před vypuknutím druhé světová války byly Čechy a Morava anektovány nacistickým Německem. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstvapohraničních oblasti obnoveného státu. Komunistická strana vládla v tomto státě od roku 1948 do sametové revoluce v roce 1989. V roce 1993 zaniklo Československo. Česko je od roku 1999 členským státem NATO a od roku 2004 také Evropské unie.


Dějiny   Geografie   Společnost   Ekonomika   Kultura   Politika   Vzdělání   Doprava
e


Článek:
e
Obrázek:
e

Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny, umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnicePraze. Orloj je poprvé doložen v listině z 9. října 1410.

Orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Na astronomickém ciferníku, odvozeném od astrolábu, lze odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a kterým souhvězdím zvířetníku právě prochází, polohu Měsíce nad nebo pod horizontem, jeho fázi a postavení vzhledem ke Slunci. Z kalendářní desky lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.

Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami a zlepšeními.


Pomník svatého Václava, patrona českých zemí na Václavské náměstí v Praze.
Sídlo:
e
Biografie:
e

Volary (zvuk Volary, německy Wallern) jsou město nacházející se na jihu Čech, v jihozápadní části Jihočeského kraje 16 km jihozápadně od nejbližšího města s rozšířenou působností Prachatic. Volary též leží na území CHKO Šumava a na hranici NP Šumava. Městská zástavba je situována do kotliny Teplé Vltavy severně od řeky, okolo Volarského potoka. Jméno města je německého původu a je patrně odvozeno od lesů, které město obklopují.

Volary mají k roku 2010 4 094 obyvatel. Založení města souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století. Rozvoj města byl také po staletí ovlivňován a podporován přítomností prachatické větve Zlaté stezky. První písemná zmínka o Volarech pak pochází z roku 1359. Tehdy byl mezi členy městské rady v Prachaticích uveden jistý Ondřej z Volar. Postupně se Volary právě díky rozvoji Zlaté stezky rozrůstaly. V roce 1871 byly povýšeny na město. Volary byly značně ovlivněny událostmi druhé světové války. V květnu 1945 městem prošel Pochod smrtikoncentračního tábora Helmbrechts. Na základě Benešových dekretů poté došlo v roce 1946 k vysídlení Němců. Po válce nastal opět rozvoj a dnes jsou Volary významným komunikačním uzlem Šumavy a střediskem turistického ruchu, k čemuž přispívá i to, že jsou největším horským městem Šumavy.

Rozloha Volar činí celkem 107,63 km2 a město je členěno na 3 místní části, z nichž jedna tvoří městskou zástavbu a zbylé 2 jsou v blízkém okolí. Část historického centra byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Chráněny jsou především roubené domy vystavěné v alpském stylu.

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová, (16. listopadu 1900, Olomouc5. ledna 1994, Praha) byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. Ve dvacátých letech byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. Jejím největším úspěchem bylo páté místo z její samostatné éry v závodě Targa Florio, kterého dosáhla v roce 1928. Vedle toho vyhrála i několik dalších závodů (LochotínTřemošná či závod do vrchu Klausenpassu). Mezinárodní závod ZbraslavJíloviště vyhrála v roce 1926 v absolutní klasifikaci a stala se tak první ženou na světě, které se to povedlo. Svou závodnickou kariéru ukončila roku 1928 v reakci na smrt manžela a dále se věnovala organizační práci v motoristickém sportu (podílela se například na přípravách výstavby brněnského Masarykova okruhu). V šedesátých letech 20. století psala motoristické sloupky do časopisu Za volantem a v roce 1972 vydala v nakladatelství Olympia knihu Má vzpomínka je Bugatti. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu.


Historie a společnost:
e
Věda a kultura:
e
Historie:
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Česka, Ekonomika Česka a Česká politika
Věda:
Kultura:
Sport:
Viz také kategorie Věda a technika v Česku a Česká kultura
Geografie:
e
Města:
e
Geomorfologie:
Chráněná území:
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Česka
Územní členění:
Města:
Viz také kategorii Města v Česku


Nejlepší články:
e
Příbuzné portály:
e
Informace:
e
Biografie:

Josef DobrovskýHynek Krušina I. z LichtenburkaMatěj HlaváčekJindřich VII. LucemburskýJindřich z LichtenburkaPřemysl Otakar I.Přemysl Otakar II.Rajmund z LichtenburkaVáclav SkalníkBedřich SmetanaZdeněk SvěrákVáclav II.Václav III.Vilém z Rožmberka
Geografie:
HejniceJedlová (Lužické hory)JejkovJiřetín pod JedlovouLužické horyMořkovTanečniceTolštejnTřebíčVarnsdorf
Kultura a technika:
Kostel Navštívení Panny Marie (Lobendava)Kostel Nejsvětější Trojice (Fulnek)Kostel svatého Mikuláše (Mikulášovice)Kostel U Jákobova žebříkuMěstské divadlo BrnoMěstské divadlo Mladá BoleslavMuzeum LitovelSeznam kostelů v BrněPřehrada DesnáStaroměstský orlojŠkoda FeliciaTraktor (píseň)Ústecko-teplická dráhaZbraslavský klášterŽelezniční trať Frýdlant v Čechách – Heřmanice
Právo a dějiny:
Seznam prezidentských vet Václava HavlaSeznam prezidentských vet Václava KlauseNástup Lucemburků na český trůnInaugurační diplomyNejvyšší soud České republikyÚstava České republiky

Historické země:

 Čechy Morava Slezsko
Města:
 Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Hradec Králové Karlovy Vary Kladno Most Prostějov Třebíč Znojmo Kroměříž Vyškov Kadaň Český Krumlov •  Mariánské Lázně
Regiony:
Česká KanadaFrýdlantskoŠluknovskoTřebíčskoPražský hrad
Mezinárodní organizace:
 Organizace spojených národů Evropská unie •  Severoatlantická aliance

Historie:
 Československé opevnění Husitství •  Komunistický režim v Československu

Portál byl založen 13. prosince 2006.

Pokud víte o něčem, co by tento portál mohlo obohatit, neváhejte a editujte.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Česko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Ostatní projekty:
Logo Wikimedia Commons Galerie Česko na Wikimedia Commons
Kniha České dějiny ve Wikiknihách
Téma Česko ve Wikicitátech

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of NATO.svg
Vlajka Severoatlantické aliance (NATO).
Emblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg
Znak Komunistické strany Československa
Ella Junková.jpg
Eliška Junková (1900-1994) byla česká automobilová závodnice.
Husitská korouhev.svg
Husitská korouhev
Kladno CoA.png

Znak města Kladna

Původní podoba znaku s polovinou orlice (připomínající znak majitelů Kladna Žďárských ze Žďáru) a rysem (pravděpodobně symbol hojných lesů v okolí Kladna) byla ustanovena privilegiem Ferdinanda I. z 22. prosince cs:1561. Hornická kladiva do znaku přidal cs:František Josef I. 5. srpna cs:1914. V 60. až 80. letech 20. století bývala nad kladiva umisťována červená pěticípá hvězda; tento doplněk však ani v oné době nebyl městu oficiálně schválen. Na rozdíl od většiny českých měst Kladno běžně užívá znak ne na prostém, ale zdobeném štítě, jaký byl v municipální heraldice užíván v době polepšení z roku 1914.
Brno (znak).svg
Znak města Brna.
Znak Slezska.svg
Znak Slezska
Ostrava CoA CZ.svg
Znak statutárního města Ostravy
Czech anthem.ogg
The Czech anthem, instrumental version. The Prague National Theatre Orchestra
ZNOJMO znak města.png
V modrém štítě vpravo hledící zlato-červeně šachovaná korunovaná orlice se zlatou zbrojí nesoucí na hrudi modrý štítek se zlatým majuskulním písmenem Z a provázená po stranách šesti (3,3) zlatými liliemi.
Znak Liberec.svg
Znak statutárního města Liberec. Ve stříbrném štítě mezi dvěma červenými věžemi červená hradební zeď s cimbuřím, prolomená branou. Brána je otevřená, se zlatými veřejemi na stříbrných závěsech a zpola spuštěnou zlatou mříží, zakončenou stříbrnými špicemi. Každá věž má v přízemí otevřenou branku, nad ní střílnu a podlouhlé, křížem dělené okno, zakončuje ji špičatá stříška s červeným cimbuřím, zlatou makovicí a doprava vlajícím modrým praporkem. Na zdi nad branou visí modrý štít se stříbrným kolem (znak rodu Redernů), Na cimbuří mezi věžemi stojí rozkročený korunovaný zlatý lev s červeným jazykem.
Volary.jpg
Autor:

Ivo Lukačovič (ILblog).

Original uploader was Adam Hauner at cs.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.5
Město Volary od jihozápadu.
CZE Kroměříž COA.svg
Znak města Kroměříž
CZ Český Krumlov COA.svg
Autor: Chris die Seele, Licence: CC BY-SA 4.0
Znak města Český Krumlov. V modrém štítě stříbrná kvádrovaná hradba se sedmi stínkami a s prázdnou branou s vytaženou mříží přirozené barvy, za ní dvě stříbrné hranolové věže (se dvěma viditelnými stranami) s okny a červenými sedlovými střechami se zlatými makovicemi. Mezi nimi stříbrný štítek, v něm tři slétající se černí rozkřídlení havrani držící v zobácích ve středu červenou růži se zlatým semeníkem a zelenými kališními lístky. Na horním okraji štítu turnajský helm s korunou, klenotem čevená růže se zlatým semeníkem a zelenými kališními lístky, přikrývadla červeno - stříbrná a modro - stříbrná.
Logo Czechoslovak Army (pre1961).svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Logo of the Czechoslovak Army (before 1961).
Znak Moravy.svg
Znak Moravy: Moravská orlice (stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí v modrém poli štítu).
Mariánské lázně (Czech town) - coat-of-arms.png
Autor: unknown, Licence: Copyrighted free use
Znak Mariánských Lázní
Plzen small CoA.png
Small Coat of Arms of the city of Plzeň, Czechia
Prostejov CoA CZ.png
Znak města Prostějov. Zlato-modře polcený štít, pravé pole červeně mřežované čtyřmi kosmými a pěti šilmými pruhy se zlatými šestihrotými hvězdičkami coby hřeby v místech křížení. V levém poli půl černé orlice se zlatou zbrojí a červeným jazykem.
Most CoA.gif
Znak statutárního města Most. V modrém štítě stříbrný vyklenutý most z kvádrů, o třech obloucích s pilíři vyrůstajícími ze spodního okraje štítu a čtrnácti stínkymi cimbuří. Na mostě dvě stříbrné kvádrované věže, ze dvou stran viditelné. Každá věž má v přízemí po levé straně černou prázdnou bránu a v patře po jednom okně nad branou, po dvou oknech na boční stěně. Věže vrcholí třemi stínkami cimbuří na každé stěně a červenou stanovou střechou se zlatou makovicí. Na mostě mezi věžemi rostoucí stříbrný doprava obrácený dvouocasý lev s červeným jazykem a zlatou korunou na hlavě, předními tlapami se opírající o pravou věž. Nad hlavou lva zlatá šestihrotá hvězda.
Coat of arms of Kadaň II.svg
Znak města Kadaň, okres Chomutov, Česko
V modrém štítě na vodě přirozené barvy do oblouku stříbrná kvádrovaná hradba, uprostřed s věží s prolomenou branou a vytaženou černou mříží. Ve věži nad branou dvě oblouková okna, nad nimi dvě menší okna. Po stranách vynikají z hradby dvě okrouhlé věže, každá nahoře se dvěma okny a červenou kuželovou střechou zakončenou zlatou makovicí. Věže jsou stříbrné, okna černá a vedle sebe. Na prostřední věži kolčí helm s červeno-stříbrnými přikryvadly, klenotem černé křídlo. Krajní věže přeloženy štítky, vpravo stříbrný s doleva obrácenou černou orlicí, vlevo červený se stříbrným dvouocasým lvem ve skoku.
Znak města Vyškova.svg
Autor: Úřad práce ve Vyškově, Licence: CC BY-SA 3.0 cz
Znak města Vyškova