Portál:Aktuální události

Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Zasažené pobřeží v provincii Banten

Tsunami v Sundském průlivu 2018 vznikla v Indonésii dne 22. prosince v 21:27 místního času (15:27 času středoevropského). Vyvolal ji podmořský nebo svahový sesuv do moře, který následoval po erupci sopky Anak Krakatau. Ta se nachází v průlivu mezi ostrovy Sumatrou a Jávou. Třímetrovou vlnou byly zasaženy provincie Banten (západ Jávy) a Lampung (jih Sumatry), kde zemřelo 429 osob.

Indonésie je tektonicky jednou z nejaktivnějších oblastí světa. Leží v tzn. Pacifickém ohnivém kruhu a obklopuje ji tektonická deska Euroasijská, Pacifická a Australská. Australská se zde noří pod Sundskou (část euroasijské) značnou rychlostí 50-75 mm za rok, což se projevuje častými zemětřeseními a intenzivní sopečnou činností. Důležité je též zmínit, že 26. prosince 2004 tyto desky vygenerovaly třetí nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii a následná vlna tsunami zahubila 230 000 lidí. Více než polovina mrtvých byla právě v Indonésii. Celkově se v Indonésii nachází asi 130 aktivních sopekKrakatoa je bezesporu jednou z těch nejznámějších. Srpnová erupce v roce 1883 vytvořila během kolapsu tělesa sopky tsunami o výšce 40 metrů, jež zabila 36 000 lidí.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Sunda Strait Tsunami affected 2018.jpg
Oblast zasažená tsunami v Sundském průlivu.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:
  • přebírat informace z nezávislých a věrohodných zdrojů, často se mohou v reakci na událost objevit úmyslně i neúmyslně zkreslené informace
  • označit článek šablonou Aktuální {{Aktuální}}

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app package settings.png
Pomozte upravit
Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Politika:

Ozbrojené konflikty:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
Aktuality upravit
30. dubna – čtvrtek
Flag of Germany.svgFlag of Iran.svg Německo zařadilo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh mezi teroristické organizace a zakázalo její činnost na celém svém území.
28. dubna – úterý
Flag of the Czech Republic.svg Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii onemocnění covid-19 do 17. května.
26. dubna – neděle
Flag of Chile.svg Extrémně dlouhodobé sucho panuje již nejméně 10 let ve středním Chile. V tomto období se srážkové úhrny pohybovaly na 20–45 procentech obvyklých hodnot a současný stav byl vyhodnocen jako nejhorší za posledních 1000 let.
23. dubna – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 91 let zemřela Heda Čechová, rozhlasová a televizní hlasatelka a polistopadová poslankyně.
22. dubna – středa
Flag of the U.S..svgFlag of Iran.svg Americký prezident Donald Trump nařídil zničení všech íránských lodí, které by v Perském zálivu obtěžovaly plavidla USA.
20. dubna – pondělí
Flag of Israel.svg Benjamin Netanjahu ze strany LikudBinjamin Ganc z koalice Modrobílá uzavřeli dohodu o společné vládě s cílem ukončit politickou krizi v zemi.
Flag of the U.S..svg Cena severoamerické ropy se propadla do záporných hodnot. Propad je způsoben nedostatkem skladovacích kapacit v důsledku celosvětového poklesu poptávky.
16. dubna – čtvrtek
Flag of Russia.svg Vladimir Putin oznámil, že vojenská přehlídka na Rudém náměstí plánovaná na 9. květen ke Dni vítězství se odkládá kvůli pandemii koronaviru.
15. dubna – středa
Flag of the U.S..svg Spojené státy americké na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa pozastavily financování Světové zdravotnické organizace (WHO).
13. dubna – pondělí
Flag of Libya.svg Jednotky Vlády národní jednoty v Libyi dobyly město Sabráta a další sídla západně od hlavního města Tripolis k hranici s Tuniskem.
Flag of Ukraine.svg Lesní požár probíhající v Černobylské zóně zasáhl Pripjať a na dva kilometry se přiblížil ke skladištím vysoce radioaktivního odpadu.
12. dubna – neděle
Flag of the United Kingdom.svg Ve věku 90 let zemřel po dlouhé nemoci Stirling Moss, britský pilot formule 1.
9. dubna – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 91 let zemřel český právník, signatář Charty 77 a dlouholetý poslanec Zdeněk Jičínský.
8. dubna – čtvrtek
Flag of the U.S..svg Demokratický senátor Bernie Sanders ukončil kampaň v prezidentských primárkách.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávylogo Wikimedia Commonslogo Wikidata
WikizprávyCommonsWikidata
Otevřené zpravodajstvíSdílená sbírka médiíSvobodná databáze vědomostí

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of the USA.svg
Flag of the United States of America — version with reduced SVG code
Sunda Strait Tsunami affected 2018.jpg
Affected areas of the 2018 Sunda Strait Tsunami
Aktuality.gif
Autor: Původně soubor načetl Timichal na projektu Wikipedie v jazyce čeština, Licence: CC-BY-SA-3.0
Ikona pro Hlavní stranu české Wikipedie, upravena poloha obrázku vzhledem k pozadí - nejedná se o duplikát.
Crystal info.png
Autor: Everaldo Coelho, Licence: LGPL
Crystal icon.
Sunda strait tsunami 2.jpg
Scenes from a beach in Banten after tsunami struck
Flag of Czechia.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“