Portál:Architektura a stavebnictví

 • Portál
 • Diskuse portálu
 • Správci
 • Nápady
 • WikiProjekt
 • Diskuse projektu

e

Úvod


Architektura a stavebnictví
Architektura stejně jako stavebnictví provází lidské dějiny od samých začátků. Stala se součástí každodenního života a prakticky každý domek může být zařazen do určitých skupin.
e

Víte, že...

Hradec Králové,Masarykovo náměstí
e

Osobnost měsíce

Osobnost měsíce
Vauban.jpg
Sébastien Le Prestre de Vauban (16331707) byl francouzský pevnostní stavitel v období vlády krále Ludvíka XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl 33 nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství. Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které výrazně zjednodušil. Navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi, byl kritikem poměrů za jeho vlády a sepsáním literárního díla Projet d'une dixme royale (O králově desátku) upadl na sklonku života u královského dvora v nemilost. Systém jeho opevnění je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Markýz de Vauban se věnoval i civilní inženýrské činnosti, např. stavbě akvaduktů a kanálů, je také autorem systém zavlažování zahrad u zámku Versailles.
Ostatní články naleznete v Archivu
e

České stavby

Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v České republice. Novorenesanční budova divadla Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
e

Světové stavby

Colosseum at night.jpg
Koloseum nebo Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr (latinsky: Amphitheatrum Flavium, italsky: Anfiteatro Flavio nebo Colosseo), je elipsovitý amfiteátr v centru města Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury.
Ostatní články naleznete v Archivu
e

Kvalitní články

e

Kategorie

 • Stavby
 • Architektura
 • Architektonické styly
 • Střechy
 • Architektonické prvky
 • Design
 • Grafický design
 • Fotografové architektury
 • Fotografové vedut
e

Nově založené články

Duben 2020

Důl František Josef,Štola Ferdinand, Styl královny Anny, Riverhill House, Starý hřbitov v Havlíčkově Brodě, Centrální hřbitov ve Znojmě, Městský hřbitov v Příbrami, Majáková a vodárenská věž Kbely, Rozhledna Máminka, Kavčí Hory Office Park, CITIC Tower, Kostel svaté Trojice (Palowice), Kostel svatého Vavřince (Rybnik), Kostel svaté Kateřiny a Panny Marie Růžencové,Kostel svatého Mikuláše (Wilcza), Rudolf Ryšán, Městský hřbitov ve Slaném, Centrální hřbitov v Havířově-Šumbarku, Městské hřbitovy v Benešově, Městský hřbitov v Rakovníku, Městský hřbitov v Náchodě, Svatováclavský hřbitov (Strakonice), Městský hřbitov v Chebu, Hřbitov na Perštýně (Liberec), Kostel Všech svatých (Łaziska),Městský hřbitov v Jablonci nad Nisou, Městský hřbitov v Chomutově

Březen 2020

Hřbitov v Uherském Hradišti–Mařaticích, Městský hřbitov v České Lípě, Kostel svatých Barbory a Josefa (Jastrzębie-Zdrój), Hřbitov v Jičíně, Hřbitov U Kříže (Chrudim), Dům U Doušů, Městský hřbitov v Hranicích, Městský hřbitov v Přerově, Městský hřbitov v Šumperku, Five World Trade Center, Kostel Božího těla (Jankowice Rybnické), David Childs, Pivovar Postoloprty, Centrální hřbitov na Kladně, Hřbitov v Mělníku, Hřbitov v Klatovech, Městský hřbitov v Jaroměři, Městský hřbitov v Litomyšli, 111 West 57th Street, Městský hřbitov v Litoměřicích, Mariánský hřbitov v Turnově, Hřbitov v Kutné Hoře, Kostel svaté Anny (Gołkowice), Hřbitov v Nymburce, Svatojiřský park, Městský hřbitov v Trutnově, Městský hřbitov v Opavě, Starý městský hřbitov v Písku, Hřbitov v Krásném Březně, Městský hřbitov v Teplicích, Kostel svaté Máří Magdaleny (Krasíkov), Kostel svaté Marie Magdaleny (Bełk), Kostel svatého Jakuba Staršího (Wisła Mała), Městský hřbitov v Domažlicích, Josef Kaub, Volarské seníky, Dům Emila Škody, Vojtěch rytíř Lanna, Karel Antonín Ballabene, Josef Blecha (1841), Hotel Zlatá Husa, Palác Rokoko, Stutzikův dům, Jiří Stibral, Kostel svaté Kateřiny (Pielgrzymowice), Starý hřbitov v Mladé Boleslavi, Centrální hřbitov v Kolíně, Faseta, Kukátkový sloup, Kostel svatého Mikuláše (Łąka), Volarský dům, Kostel svatého Valentina (Woźniki), Hřbitov Ruprechtice (Liberec), Zdenko rytíř Schubert von Soldern, Kostel svatého Mikuláše (Truskolasy), Kaplová hrobka, Ústřední hřbitov (Jihlava), Husův sad (Ostrava), Sad Milady Horákové (Ostrava), Kostel svatého Vavřince (Cynków), Kostel svatého Jacka (Bór Zapilski), Ústřední hřbitov (Olomouc–Neředín), Kostel Panny Marie Čenstochovské (Żabnica), Kestřany (zámek), Kostel Nejsvětější Panny Marie Pomocné, Hotel Waldek, Jakob Prandtauer, Dům U Nováků, Josef Novák (obchodník), Hlávkovy domy, Filip Porges, Eduard Bartelmus, Kristián Vincenc z Valdštejna-Vartenberka, František von Waldek, František Schön (stavitel), Kestřany (horní tvrz)

Únor 2020

Dům čp. 29 (Heřmanice), František Pavíček, František Horský, František Wanka, Hradec nad Svitavou (železniční zastávka), František Jahnl, Vila Rudolfa Larische (Krnov), Městské divadlo (Krnov), Most přes Opavu (Krnov), Branišovice (hradiště), Doudleby (hradiště), Sedlice (zámek), Řepice (tvrz), Socha svatého Jana Nepomuckého (Jelení), Zichov (tvrz), Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Jelení), Společný hrob a památník rudoarmějců (Lomnice), Úboč (tvrz), Kaple (Bučávka), Antonín Brandner, Dům čp. 30 (Ludvíkov), Dům čp. 27 (Lomnice), Ignác Řechka, Černětice (zámek), Čepřovice (tvrz), Dům čp. 35 (Liptaň), František Prášil, Usedlost čp. 140 (Liptaň), František Belani, Na Věžích, Hoštice (zámek), Jan Kohout (továrník), Přádelna, Nákladové nádraží, Parní mlýn, Kaple svatého Huberta (Karlova Studánka), Srdov (tvrz), Kostel svatého Jana Křtitele (Lipná), Hamr (tvrz), Kostel svatých Petra a Pavla (Hněvošice), Usedlost čp. 85 (Krasov),Usedlost čp. 15 (Krasov), Loupežný, Kostel svatého Jana Křtitele (Radomyšl), Radnice Prahy 7, Hotel Central (Nová Paka), Radomyšl (archeologická lokalita), Kostel svatého Martina (Radomyšl), Antonín Čerych, Kašna se sochou Neptuna, Hornický pomník v Janově, Láz (hradiště), Zámek (hradiště), Okresní dům (Kladno), Socha Panny Marie Immaculaty (Dolní Moravice), Socha svatého Jana Nepomuckého (Dolní Moravice), Klášter Pivoň, Ždánov (zámek), Budova Ředitelství státních drah (Plzeň), Jan Bašta, Dům čp. 46 (Jindřichov), Úsilov (tvrz), Sloup se sousoším Panny Marie (Jindřichov), Rychta (Vraclávek), Usedlost čp. 7 (Vraclávek), Kostel svatého Mikuláše (Hynčice), Tchořovice (tvrz), Dům čp. 1 (Albrechtice u Frýdlantu), Milník (Albrechtice u Frýdlantu), Dům čp. 116 (Janov), Dům čp. 21 (Janov), Josef rytíř von Kress, Budova Ředitelství Buštěhradské dráhy

e

Obrázek měsíce

Národní kongres Brazílie, Brasília
Galerie obrázků
e

Téma týdne

PetrinObservationTower.jpg
Petřínská rozhledna je s výškou přes 63,5 metrů jednou z nejznámějších dominant Prahy. Její základna se nachází v nadmořské výšce 324 m n. m. na temeni kopce Petřín na Malé Straně v městské části Praha 1.
e

Téma měsíce

Solární panely na střeše budovy
Solární panely jsou tvořeny solárními (fotovoltaickými) články, které mohou být tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění světelnou energii v energii elektrickou. Přímou přeměnou světla na elektrickou energii se dnes zabývá samostatná specializace. Fotoelektrický efekt vysvětluje vznik volných elektrických nosičů dopadem záření. Celkově se daří za pomoci křemíkových solárních panelů přeměnit v elektrickou energii jen asi 17 % energie dopadajícího záření.
e

Další články

e

Články k založení

 • Vesnická architektura
 • Sumerská architektura
 • Stavební stroj
 • Antická architektura
 • Krajinné inženýrství
 • Základový rošt
 • Dekorativismus
 • Vzpěra
 • Vetknutý nosník
 • Objednavatel
 • Vypalovací pec
 • Churrigueresco
 • Bytová architektura
 • Gehry Tower
 • Jay Pritzker
 • Soulodí
 • Síťová žebrová klenba
 • Polovalbová střecha
 • Ekologické stavitelství
 • Ray a Maria Stata Centrum
 • Vláknocement
 • Cibule (architektura)
e

Externí odkazy

Dobrý den, nepřidávejte, prosím, do Wikipedie obsah propagačního charakteru nebo odkazy na své soukromé stránky či stránky, se kterými jste spojeni. Wikipedie není prostředkem pro propagaci či reklamu, ani pouhou sbírkou externích odkazů. Rozšiřování encyklopedického obsahu je však samozřejmě vítáno. Děkuji za pochopení.
e

O portálu

Pokud byste chtěli pomoci při zlepšování portálu či měli nějaké nápady či připomínky můžete je napsat na diskusní stránku.

Média použitá na této stránce

ModuleSolaireRéunionGrandBassin.JPG
Autor: M Mastrilli, Licence: CC BY-SA 3.0
Modules solaires équipant les toits d'un village isolé de l'île de la Réunion (Grand Bassin).
Hradec Králové - Masarykovo náměstí1.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5
Hradec Králové - Masarykovo náměstí
Portal.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
Praha 2005-09-20 národní divadlo.jpg
Autor: Patrick-Emil Zörner (Paddy), Licence: CC BY-SA 2.0 de
národní divadlo (National Theatre)
Brazilian National Congress.jpg
Autor: Eurico Zimbres, Licence: CC BY-SA 2.5
Brazilian Congress with rain on the background. Architecture by Oscar Niemeyer.
PetrinObservationTower.jpg
Autor: Rodge500, Licence: CC BY-SA 3.0
Petrin Observation Tower
Colosseum at night.jpg
Autor: Rosino, Licence: CC BY-SA 2.0
The Colosseum by night.
Vauban.jpg
Portrait of Sébastien Le Prestre de Vauban, a french military architect and politician (detail)