Portál:Bělorusko


e Flag of Belarus.svg Bělorusko, oficiálním názvem Běloruská republika (bělorusky zvuk Рэспубліка Беларусь, Respublika Belarus; rusky Республика Беларусь, Respublika Belarus), je vnitrozemský stát ve východní Evropě. Hraničí s Polskem (407 km), s Litvou (660 km) a Lotyšskem (167 km) na západě, Ruskem (900 km) na severu a východě a Ukrajinou (975 km) na jihu. Hlavním městem je Minsk.

Země má necelých 10 milionů obyvatel, z nichž většinu tvoří Bělorusové, nejpoužívanějším jazykem je však v současnosti ruština, která má stejně jako běloruština úřední status.

Bělorusko je nezávislé od roku 1991, kdy se stalo jednou z nástupnických republik Sovětského svazu. Je zakládajícím členem Společenství nezávislých států a zahraničně-politicky je silně orientováno na Rusko, s nímž roku 1997 vstoupilo do svazu. Od roku 1994 je prezidentem země Alexandr Lukašenko, který je západními zeměmi kritizován za nedemokratické postupy a potlačování opozice. Bělorusko je jediný stát v Evropě, který v praxi vykonává trest smrti.

e

Věděli jste, že...

... na území Dobrušského rajónu leží ruská enkláva Medvježe-Saňkovo, která je pod správou Brjanské oblasti?

... země je nadprůměrně zalesněna a lesy pokrývají celou třetinu území?

... v Bělorusku jsou četná ledovcová jezera, z nichž nejznámější a nejhlubší je Narač?

... v rezervaci Bělověžský prales žije v přirozeném prostředí více než 50 ohrožených druhů živočichů, mezi nimi los, jelen, rys, divoký kůň, hranostaj a asi tisícovka evropských bizonů?

e

Článek

Baranavický rajón (bělorusky Баранавіцкі раён, ukrajinsky Барановицький район, rusky Барановичский район) je územně-správní jednotkou na severu Brestské oblasti v Bělorusku. Administrativním centrem rajónu je město Baranavičy (bělorusky Баранавічы, rusky Барановичи).

Rajón se nachází v severní části Brestské oblasti, na jihu hraničí s Ivacevickým rajónem a na jihovýchodě s Ljachavickým rajónem v Brestské oblasti, na východě s Ňasvižským rajónem v Minské oblasti, na severu s Karelickým rajónem a Navahradzkým rajónem, na severozápadě s Dzjatlaŭským rajónem a na západě s Slonimským rajónem v Hrodenské oblasti.

Povrch rajónu je kopcovitý a rovinatý, dominuje výška 180 až 240 metrů nad mořem. Velká část rajónu se nachází na Baranavické rovině, jeho severní část leží na svazích Nowogródských kopců. Nejvyšším bodem rajónu je kopec s výškou 267 m nedaleko obce Zjaljonaja.

Největšími řekami jsou Ščara s přítoky Myšanka, Lachazva, Isa, na severu řeka Servač a na severozápadě Moŭčadź. Na území rajónu leží nádrž Hać a jezera Kaldyčeŭskaje a Damašeŭskaje. Lesy pokrývají 33 % jeho území, bažiny zabírají 18,7 tisíc ha. Na území rajónu se částečně nachází Baranavická biologická rezervace a chráněná přírodní památka Karčoŭské duby.

e

Obrázek


Mapa Dobrušského rajónu, šipkou je označena ruská exkláva Medvežje-Saňkovo Brjanské oblasti.

e

Kategorie

Bělorusko
Ohrožené lokality v Bělorusku
Bělorusové
Dějiny Běloruska
Doprava v Bělorusku
Ekonomika Běloruska
Geografie Běloruska
Internet v Bělorusku
Běloruská kultura
Běloruská politika
Běloruské seznamy
Běloruská společnost
Sport v Bělorusku
Státní symboly Běloruska
Stavby v Bělorusku
Světové dědictví (Bělorusko)
Události v Bělorusku
Věda a technika v Bělorusku
Velvyslanci České republiky v Bělorusku
Běloruské vojenství
Vzdělávání v Bělorusku

e

Nové

Pokud založíte nový článek týkající se Běloruska, vložte prosím sem odkaz na článek.

 • Běloruská kuchyně 28. 2. 2020
 • Řád Františka Skoriny, 6. 11. 2019
 • Andrej Karpač, 5. 11. 2019
 • Azamat Nurikov, 5. 11. 2019
 • Pinské bažiny, 5. 10. 2019
 • Kamaryn, 19. 8. 2019
 • Obal (sídlo), 6. 8. 2019
 • Svislač (Minská oblast), 25. 7. 2019
 • Smilavičy, 17. 7. 2019
 • Asveja, 26. 6. 2019
 • Krasnapolle, 22. 6. 2019
 • Antopal, 15. 6. 2019
 • Ivjaněc, 10. 6. 2019
 • Voranava, 8. 6. 2019

e

Související

Portály: Rusko Rusko · Ukrajina Ukrajina 

e

Média použitá na této stránce