Portál:Druhá světová válka

e

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

e

ČLÁNEK MĚSÍCE

1940-Fall Gelb.jpg
Bitva o Francii (Fall Gelb, 10. května - 22. června 1940) byla mohutná vojenská operace. V této bitvě bojovali na jedné straně vojáci Třetí říše a Itálie proti spojencům. Bitva skončila obrovským vítězstvím Osy. Byla prokázána síla nových zbraní jako byly tanky, letadla a výsadkáři. V bitvě o Francii se nerozhodlo pouze o osudu Francie, ale také o osudu celého Beneluxu. Tyto státy byly osvobozeny až po čtyřech či pěti letech. Německá Třetí říše se předvedla jako vojenská mocnost Evropy. Spojenci byli tvrdě poraženi a Velkou Británii před nevyhnutelnou porážkou zachránila pouze její ostrovní poloha. Samotné tažení trvalo 32 dní a bylo svedeno nespočet bitev. Německý plán útoku se ukázal jako velice účinný a spojence zachránila před totální katastrofou evakuace z přístavu Dunkerque.
e

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Bismarck byla německá bitevní loďdruhé světové války, pojmenovaná po říšském kancléři Bismarckovi. Svého času byla jednou z největších a nejmocnějších bitevních lodí světa. Jejím kapitánem byl Kapitän zur See (~ námořní kapitán) Ernst Lindemann a role kmotry se ujala Bismarckova vnučka Dorothea von Löwenfeld. V květnu 1941 se vydal na svoji první a poslední plavbu do Atlantiku, během níž 24. května potopil britský bitevní křižník HMS Hood. Po několikadenním pronásledování byl vážně poškozen torpédovými bombardéry Swordfish z letadlové lodě HMS Ark Royal a posléze potopen 27. května po souboji s bitevními loděmi HMS Rodney, HMS King George V a dalšími menšími plavidly.
e

OSOBNOST MĚSÍCE

Bundesarchiv Bild 146-1969-054-16, Reinhard Heydrich.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1969-054-16 / Hoffmann, Heinrich / CC-BY-SA
Reinhard Tristan Eugen Heydrich (7. března 1904 Halle an der Saale4. června 1942 Praha) byl prominentní nacista, blízký spolupracovník Heinricha Himmlera a třetí nejvyšší představitel SS (obergruppenführer SS) a generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD), v letech 19411942 zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava. Byl jedním z hlavních organizátorů holocaustu. Jako zastupující říšský protektor prosazoval politiku cukru a biče – sociální výhody dělníkům versus brutální perzekuce vůči neloajálním a nepřátelům. 27. května 1942 provedli z Anglie vyslaní českoslovenští parašutisté atentát, na jehož následky posléze zemřel.
e

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

e

REDAKCE

Kvalitní články:
Třída FurutakaRjúdžó (1931)USS Hornet (CV-8)127mm kanón typu 88 a 89Goliath (lehký nosič nálože)Pankrácká sekyrárnaPřepadení celnice v HabarticíchSudetoněmecký sbor dobrovolníkůŽidé v Protektorátu Čechy a MoravaKoncentrační tábor MauthausenNankingský masakrWerner Mölders

Články k úpravě:
Amín al-HusajníBitva u MidwayInvaze do Polska (1939)Maďarská okupace Podkarpatské RusiVálka v TichomoříVyhnání Čechů ze Sudet v roce 1938Židovská brigáda

Články k rozšíření:
Bílá růžeClaus Schenk von StauffenbergDruhá bitva o Atlantik - Eduard Dietl - Boje v jihovýchodní Asii během druhé světové válkyItalské taženíZápadní fronta (druhá světová válka)

Články k vytvoření:

Barmské taženíBitva v PorúříBombardování Bělehradu 1941Bombardování TokiaFilipínské tažení (1944-1945)HMS Cossack (F03)Perzekuce homosexuálů v Nacistickém NěmeckuenSeznam protinacistických organizacíJosef MužíkVylodění na SicíliiBitva u ProchorovkyKonvoj PQ 17Obležení Oděsy -
e

OBRÁZEK MĚSÍCE

Prague liberation 1945 konev.jpg
Maršál Ivan Koněv během oslav osvobození Prahy.
e

CITÁT MĚSÍCE

Slovo ”sudetský”, ”Sudetenland”, ”sudeťák” bude navždy v českých zemích spojeno s nacistickým zvířectvím na nás Češích i na demokratických Němcích prováděným v osudné krizi před a po roce 1938. Musíme se snažit o novou dohodu zbavení se i těch smutných, politicky osudných a pro nás nepřijatelných rekvizit nacistické politiky.
— Edvard Beneš (1942)
archiv »
e

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1443

1944

  • 18. května - Německé jednotky se stahují z Monte Cassino, končí Bitva o Monte Cassino německá obraná linie v Itálii se hroutí.

1945

Kalendárium
e

KATEGORIE

Druhá světová válka
Druhá světová válka podle kontinentů
Dějiny zemí během druhé světové války
Atentáty během druhé světové války
Důsledky druhé světové války
Chronologie druhé světové války
Kolaborace během druhé světové války
Druhá světová válka v kultuře
Odboj během druhé světové války
Osobnosti druhé světové války
Politické dějiny druhé světové války
Válečné zločiny během druhé světové války
Vojenství druhé světové války
e

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 146-1969-054-16, Reinhard Heydrich.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1969-054-16 / Hoffmann, Heinrich / CC-BY-SA
Prague liberation 1945 konev.jpg
Autor: Karel Hájek, Licence: CC BY-SA 3.0
Osvobození Prahy 1945 - maršál Koněv