Portál:Druhá světová válka

e

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

e

ČLÁNEK MĚSÍCE

Bitva o Británii (10. červenec 194031. října 1940) představuje střetnutí mezi německou Luftwaffe a britskou Royal Air Force nad Británií a kanálem La Manche. Pro „Bitvu o Británii“ (Battle of Britain) se občas používá i pojmenování „Bitva o Anglii“. Jednalo se o první významné střetnutí v dějinách válek vybojované výhradně prostřednictvím leteckých sil. Smyslem této vzdušné bitvy, kterou rozpoutala německá strana, bylo zničit nebo alespoň výrazně oslabit Royal Air Force a získat tak jednoznačnou vzdušnou převahu nad kanálem La Manche a Británií, což německé velení považovalo za nutnou podmínku pro uskutečnění invaze do Anglie (viz Operace Seelöwe). Bez této převahy by tato akce byla příliš riskantní až neproveditelná.

Koncem října 1940 Němci pochopili, že nejsou schopni dosáhnout svého cíle a zničit britskou Royal Air Force, a začali omezovat své akce. V roce 1941 pak byla většina kapacit Luftwaffe převelena na jiná bojiště (do Středomoří a na východní frontu).
e

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Znak 310. československé stíhací perutě
Znak 310. československé stíhací perutě

310. československá stíhací peruť RAF (anglicky: № 310 Fighter Squadron) byla jednou ze čtyř československých perutí RAF. 10. července 1940 vydalo britské ministerstvo letectví rozkaz k zformování No. 310 squadron. Bojeschopnou uznána 17. 8. 1940 v Duxfordu (Duxford Aerodrome) v hrabství Cambridge. Českým velitelem byl ustanoven mjr. Alexander Hess a britským spoluvelitelem S/L George Douglas Blackwood. První bojový vzlet se uskutečnil 26. srpna 1940 z Duxfordu proti náletu, který ohrožoval letiště 11. stíhací skupiny A/V/M Keitha Parka.

Jejím heslem bylo anglické: WE FIGHT TO REBUILD („Bojujeme za obnovu“).
e

OSOBNOST MĚSÍCE

Claus Philipp Maria Justinian Schenk, hrabě von Stauffenberg (15. listopadu 1907, Jettingen, Bavorsko21. července 1944, Berlín) byl německý důstojník generálního štábu, strůjce neúspěšného atentátu na Hitlera.

V roce 1928 absolvoval jezdeckou školu v Hannoveru. V lednu 1943 byl povýšen na podplukovníka generálního štábu 10. obrněné divize, která se účastnila války v Africe. V dubnu 1943 byl těžce zraněn (při náletu přišel o oko, pravou paži a dva prsty na levé ruce). V polovině června 1944, poté, co se částečně zotavil ze svých zranění, se stal štábním důstojníkem velitelství Rezervní armády umístěného na Bendlerstrasse v Berlíně a k 1. červenci byl povýšen na plukovníka generálního štábu. Tato funkce mu umožnila účastnit se Hitlerových porad ve vůdcově hlavním stanu v Rastenburgu. 20. července 1944 po šesté hodině ranní opustil Berlín a v 10:15 jeho letoun přistál ve městě Kętrzyn. Podařilo se mu umístit kufřík s bombou v konferenční místnosti a ve 12:42 se ozvala exploze. Stauffenberg, domnívaje se, že atentát byl úspěšný, se vrátil do Berlína, zde vedl pokus o převrat jako náčelník protihitlerovského povstaleckého štábu. Ačkoliv se zprvu vše dařilo, kvůli zanedbání správného muže (byl zde ponechán fanatický nacista) na pozici velitele tzv. Záložní armády, jež měla zajistit vládní okrsek v Berlíně, puč, zvaný Operace Valkýra, nevyšel. Schenk von Stauffenberg byl zatčen a zastřelen popravčí četou.
e

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

e

REDAKCE

Kvalitní články:
Třída FurutakaRjúdžó (1931)USS Hornet (CV-8)127mm kanón typu 88 a 89Goliath (lehký nosič nálože)Pankrácká sekyrárnaPřepadení celnice v HabarticíchSudetoněmecký sbor dobrovolníkůŽidé v Protektorátu Čechy a MoravaKoncentrační tábor MauthausenNankingský masakrWerner Mölders

Články k úpravě:
Amín al-HusajníBitva u MidwayInvaze do Polska (1939)Maďarská okupace Podkarpatské RusiVálka v TichomoříVyhnání Čechů ze Sudet v roce 1938Židovská brigáda

Články k rozšíření:
Bílá růžeClaus Schenk von StauffenbergDruhá bitva o AtlantikEduard DietlBoje v jihovýchodní Asii během druhé světové válkyItalské taženíZápadní fronta (druhá světová válka)

Články k vytvoření:

Barmské taženíBitva v PorúříFilipínské tažení (1944–1945)HMS Cossack (F03)Seznam protinacistických organizacíBitva u ProchorovkyKonvoj PQ 17
e

OBRÁZEK MĚSÍCE


Barevná fotografie prvního jaderného testu.
e

CITÁT MĚSÍCE

Každá zbraň která je vyrobena, každá válečná loď která je spuštěna, každá vypálená raketa znamená v důsledku okradení těch, co mají hlad a nejsou nakrmeni, co nemají co obléci a nejsou oblečeni.
— Dwight D. Eisenhower
e

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

1945

e

KATEGORIE

Druhá světová válka
Druhá světová válka podle kontinentů
Dějiny zemí během druhé světové války
Důsledky druhé světové války
Chronologie druhé světové války
Kolaborace během druhé světové války
Druhá světová válka v kultuře
Osobnosti druhé světové války
Politické dějiny druhé světové války
Válečné zločiny během druhé světové války
Vojenství druhé světové války
e

Média použitá na této stránce

RAF310Sq.gif
  • The official badge of the N° 310 RAF Squadron (a Czechoslovak squadron in the RAF during WW2)
  • Odznak 310. perutě RAF
Trinity explosion (color).jpg
Rare color photograph of the first nuclear test at Trinity site, July 16, 1945. Blurriness is in the original photograph (done when color photography was still fairly new).