Portál:Entomologie

  • Portál
  • Diskuse portálu
  • WikiProjekt
  • Diskuse projektu

e

Vítejte na portálu Entomologie

Tento portál se zabývá entomologií, což je věda o hmyzu a jeho interakcích s ostatními formami života na Zemi. S více než miliónem popsaných druhů tvoří hmyz největší skupinu organismů, která obsahuje více druhů než celý zbytek organismů na Zemi dohromady. Hmyz je tedy dominantní živočišnou skupinou na všech suchozemských prostředích planety. Mnoho druhů hmyzu má zásadní význam pro udržení života jak jej známe. Podílí se na opylování rostlin a likvidaci organických zbytků. Některé druhy hmyzu dokáží vytvořit rozsáhlá společenství a přetvářet své okolí. Více v článku hmyz

e

Článek měsíce

Housenka Zavíječe zimostrázového

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je druh motýla z čeledi travaříkovitých (Crambidae). V České republice se stal známějším kvůli své populační explozi počínaje přibližně rokem 2016 v rámci postupného šíření tohoto nepůvodního druhu napříč teplejšími oblastmi Evropy. Housenky tohoto motýlka východoasijského původu konzumují listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve. Předpokládá se, že se náhodně šíří s výpěstky.

V ČR napadá keře zimostrázu, jiné rostliny nepoškozuje. Housenka oplétá rostlinu zámotkem podobně jako předivky, zpravidla však nevytváří celistvý pokryv. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Primární poškození je estetické, v případě výrazného přemnožení může docházet k holožíru.

Celý článek…

e

Zajímavý obrázek

Mravenec buldočí na rostlině Corymbia ficifolia, Tasmánie

Mravenec buldočí na rostlině Corymbia ficifolia, Tasmánie
e

Osobnost

Carl von Linné

Carl Linné, po povýšení do šlechtického stavu  Carl von Linné nebo latinsky Carolus Linnaeus (23. května 1707 Råshult u Stenbrohultu, Švédsko – 10. ledna 1778 Uppsala) byl švédský přírodovědec a lékař, zakladatel botanické a zoologické systematické nomenklatury. Vytvořil také pojem druh jako základ přirozené soustavy organismů. Druhy jím popsané jsou označovány zkratkou „L.“

Francouzský filozof Jean-Jacques Rousseau o Linném napsal: „Upřímně musím říci, že jsem se zatím nesetkal s žádnou významnější osobností“. Podobný názor měl i německý spisovatel Johann Wolfgang von Goethe, který prohlásil: „S výjimkou Shakespeara a Spinozyneexistuje nikdo, kdo by mne ovlivnil tak silně jako Carl Linné“.

Po Linném byl pojmenován jeden druh kvetoucí rostliny - Linnaea (česky zimozel) a měsíční impaktní kráter Linné.

Linné popsal jako vůbec první druh brouka Scarabaeus sacer, avšak toto nebyl jeho jediný objev v entomologii. Dále popsal například druh komára Culex pipiens (česky Komár pisklavý), nebo vážku ploskou (Libellula depressa) v roce 1758, nebo také zlatohlávka zlatého (Cetonia aurata) ve stejném roce.

Celý článek…
e

Vybraná čeleď

Roháčovití (Lucanidae), obecně roháči, jsou skupina brouků, která celosvětové obsahuje asi 1 200 druhů. Některé druhy dosahují délky až 8 cm, ale většina do 5 cm.

Druhové jméno těchto brouků v některých jazycích bylo odvozeno od velkých kusadel samců, která připomínají paroží jelena. Nejznámějším evropským roháčem je Roháč obecný (Lucanus cervus). Latinský název lucanus dostal brouk podle italského regionu Lucania, kde byli tito brouci používáni jako amulety. Vědecký název Lucanus cervus se skládá z tohoto slova a slova cervus, které v latinském jazyce znamená jelen. Samci roháčů používají kusadla k souboji se svými protivníky, k lidem agresivní nejsou. V Číně jsou někdy roháči používáni k zápasům. Samičky roháčů jsou obvykle menší než samci, kusadla mají normální velikosti jako ostatní brouci. Larvy se několik let živí rozkládajícím se dřevem.

Celý článek…

e

Zajímavosti

Víte, že…
Samice mouchy tse tse

… komáři z rodu Anopheles přenášejí malárii?

moucha domácí je kosmopolitní druh? To znamená, že se šíří společně s člověkem.

moucha tse tse (na obrázku) přenáší trypanozomu spavičnou, která způsobuje spavou nemoc?

e

Systematika

e

Zajímavý obrázek2

e

Kategorie

Entomologie
Arachnologie
Entomologické časopisy
Entomologové
Hmyz
Insekticidy
Entomologické knihy
Krevsající hmyz
Odonatologie
Odonatologové
Včelařství
e

Informace o portálu

e

Nové články


e

Wikimedia

e

Pomozte
  • Zakladatel portálu: Aldamaska
  • Udržuje: Adámoz
  • Spolupracovat slíbili: ??? (může se kdokoli připsat)

Připište sem článek, který Vám chybí nebo se ho můžete pokusit založit založte (případně se můžete podívat na Wikipedista:Adámoz/Chybějící entomologické články):


e

Příbuzné portály  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Entomologie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.


Média použitá na této stránce

Beetle (PSF).svg
Line art drawing of three species of beetles.
Fulmer Falls Closeup 3000px.jpg
Autor: Photo by and ©2006 Derek Ramsey (Ram-Man), Licence: GFDL 1.2
A close view photograph of the Fulmer Falls waterfall located in the Childs Recreation Area in the Pocono Mountains.
A Formica rufa sideview.jpg
Autor: Richard Bartz, Munich Makro Freak, Licence: CC BY-SA 2.5
Description: detailed sideview of a Formica rufa
Iceland Plants 4836.JPG
Autor: Manfred Morgner (ka-em-zwei-ein), Licence: CC BY-SA 3.0
Lewisia cotyledon at Island, Botanischer Garten Akureyri.
Anguilla anguilla.jpg
Autor: GerardM, Licence: CC BY-SA 3.0
European eel (Anguilla anguilla) from nl wikipedia
Duha.svg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY 3.0
Duha
Glossina morsitans morsitans-pregnant female.jpg
Autor: Geoffrey M. Attardo, Licence: CC BY 2.5
Female pregnant tsetse, Glossina morsitans morsitans
Lioness updated.jpg
Autor: SonNy cZ, Licence: CC BY-SA 3.0
Lioness in a Czech zoo