Portál:Gastronomie

e
Vítejte na portálu Gastronomie!

Gastronomie je v širším pojetí nauka o vztahu kultury a potravy, v užším pojetí jde o kuchařské nebo kulinářské umění (fr. l'art culinaire) neboli vědu o žaludku. V širším smyslu nejde jen o umění přípravy jídel a nápojů, nýbrž i o jejich konzumaci. Gastronomovým cílem je učinit z přípravy a konzumace jídla akt kultivovaný a povýšit tím pojídajícího člověka na ušlechtilou bytost, pozvednout jej z úrovně animálního stroje na zažívání. V gastronomii je tak důležitá kultivace chuti, vzhledu a vůně pokrmu, dále kultivace prostředí, v němž je pokrm podáván a také kultivace ideového podtextu pokrmu.

e

Obrázek


Sýr s modrou plísní pocházející ze švýcarského regionu Toggenburg. Modré až šedomodré mramorování vzniká přidáním plísní Štětičkovce

Seznam obrázků

e

Zajímavosti

Víte že...

  • ...ammazzacaffè je likér, který se podle italského zvyku podává po vypití kávy, aby překryl její chuť?
  • ...populární rakouská limonáda almdudler se vyrábí s využitím alpských bylin?
  • ...Takeru Kobajaši, profesionální účastník soutěží jedlíků, dokázal sníst 93 hamburgerů za osm minut?
  • ...bosenský dezert Tufahija se připravuje vařením jablka plněného ořechovou náplní ve vodě s cukrem?
Seznam zajímavostí
e

Chybějící články

Pomozte prosím založit v oblasti gastronomie např. tyto články:

Aglianico (de, en, fr, it) – Piccalilli (en) – Pekmez (en) – Kantalup (simple, článek místo přesměrování) – Falukorv (sv) – Provolone (en) – Cassoulet (fr) – Sohan papdi (en) – Cotechino (it) – After Eight (en) – Rassolnik (ru) – Thieboudienne (en)

Seznam dalších článků k založení je zde.

e

Odkazy

Příbuzné portály

Související projekty v rámci Nadace Wikimedia

e

Nové stránky

e

Osobnost

Julia Childová, nepřechýleně Julia Child, rodným jménem Julia Carolyn McWilliams (15. srpna 1912, Pasadena, USA13. srpna 2004, Montecito, USA) byla americká kuchařka, propagátorka francouzské kuchyně, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů.

O vaření se začala zajímat poté, co potkala svého budoucího manžela Paula Cushinga Childa. Po přestěhování do Paříže pak navštěvovala známou školu vaření „Le Cordon Bleu“ a studovala soukromě u Maxe Bugnarda a dalších mistrů kuchařů. Roku 1951 pak začala americké ženy v Paříži vaření vyučovat. V roce 1961 vydala svou první samostatnou knihu s kulinářskou tematikou Mastering the Art of French Cooking, po ní následovaly další. Za popularizaci francouzské kuchyně ve světě obdržela roku 2000 Řád čestné legie.
e

Článek

Portál:Gastronomie/Článek červenec
e

Kategorie

Gastronomie
Gastronomické portály
Gastronomie podle měst
Cateringové firmy podle zemí
Cukrářství
Dějiny gastronomie
Foodblogeři
Chuť
Jídlo a pití
Kuchyně
Kuchyně (způsob přípravy jídla)
Gastronomická média
Molekulární gastronomie
Gastronomické organizace
Gastronomické profese
Příprava jídla
Restaurace
Gastronomické seznamy
Gastronomické soutěže
Stolování
Stravování
Vaření
Vinobraní
e

Informace

Dobré články

Zámecký pivovar Frýdlant

Pomoc

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Gastronomie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Zájemci o údržbu jsou samozřejmě vítáni.
e

Média použitá na této stránce

Glass cup with saucer.svg
Autor: jhnri4, Licence: CC0
Glass cup with glass saucer icon
Beer mug.svg
Autor: Nicubunu, Licence: CC0
Beer mug icon.
"Beer is proof that God loves us and wants us to be happy." — Benjamin Franklin
Good Food Display - NCI Visuals Online.jpg
This image shows a display of healthy foods on a table. Foods include beans, grains, cauliflour, cantelope, pasta, bread, orange, turkey, salmon, carrots, turnips, zucchini, snowpeas, string beans, radishes, asparagus, summer squash, lean beef, tomatoes, and potatoes.

AV Number: AV-8812-3430

Reuse Restrictions: None - This image is in the public domain and can be freely reused. Please credit the source and/or author listed above.
2015-01-25 Jersey Blue - Städtchäsi Lichtensteig - der Schweizer - hu - 7993.jpg
Autor: Hubertl, Licence: CC BY-SA 4.0
Blue cheese from raw milk of Jersey cattles, aged 5 to 8 weeks Origin Toggenburg, St. Gallen - Maître fromager affineur Willi Schmid, Städtlichäsi, Lichtensteig, Toggenburg, 2010 Awards; World's Best Jersey Cheese 2010