Portál:Indie


e

Portál Indie

Indický státní znak
Státní znak
Indická vlajka
Indická vlajka
Indická hymna


Indická republika je rozlohou sedmá největší na ploše 3.287.469 km² a s více než miliardou obyvatel druhá nejlidnatější země světa, která se rozkládá na Indickém subkontinentu v jižní Asii.

Je členem Commonwealthu, disponuje jaderným arzenálem, a proto může být možnou jadernou velmocí a její ekonomika vykazuje po Číně největší růst na světě. Je považována za možnou budoucí supervelmoc.

Na východě hraničí s Bangladéšem (4053 km) a Barmou (1463 km). Na severu a severovýchodě hraniční s Čínou (3380 km), Bhútánem (605 km) a Nepálem (1690 km). Severozápadní hranici sdílí s Pákistánem (2912 km), jenž rovněž disponuje jadernými zbraněmi. Na jihovýchodě za průlivem Palk leží 65 km jižně od indických břehů Srí Lanka. Z jihozápadu, jihu a jihovýchodu omývá indické břehy Indický oceán.

Je rozdělena na 28 spolkových států s vlastní volenou vládou, 7 svazových teritorií včetně území hlavního města a 593 okresů.

Historie · demografie · geografie · ekonomika · kultura · politika · filosofie

Historie
Státy
Geografie
Klimat
Dálnice
Železnice
Politika
e

Článek

Dějiny Indie sahají hluboko do minulosti, přičemž jedna z prvních známých kultur byla harappská kultura, která se kolem 3. tisíciletí př. n. l. začala usídlovat v poříčí Indu. Trvala pravděpodobně až do poloviny 2. tisíciletí př. n. l., kdy z dosud neznámých příčin zaniká. Již za existence harappské kultury Indii započali osidlovat Árjové. První zmínka o Indii pochází až ze 6. století př. n. l., kdy se o ní zmínil perský král Dárajavauš. V této době také v prostředí brahmánismu vzniká buddhismus, který byl v pozdějším období vytlačen hinduismem a islámem. Ve 4. století př. n. l. se do Indie dostal Alexandr Veliký, o století později nejednotnou říši sjednotila vládnoucí dynastie Maurjů, z nichž se asi nejznámějším stal král Ašóka. Následovalo množství vládnoucích dynastií, které se u moci často střídali. Vrcholu dosáhla starověká Indie za vlády dynastie Guptovců. Od 15. století se do Indie dostávají evropané a zakládají zde první kolonie. Od 16. století pak Britové začala kolonizovat celou zemi. Vrcholem tohoto procesu bylo 19. století a vznik Britské Indie. ... celý článek
e

Obrázek

e

Zajímavosti

Víte že...
Řecko-baktrijské království v době svého největšího územního rozmachu (180 př. n. l.)
Řecko-baktrijské království v době svého největšího územního rozmachu (180 př. n. l.)
e

Památky

Tádž Mahal
Tádž Mahal je monumentální pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnuvší ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí seznamu světového dědictví UNESCO a 7. července 2007 byl zařazen mezi sedm nových divů světa. Stavěl se 22 let a na jeho stavbě se podílelo přibližně 20.000 dělníků. Pomník je postaven z mramoru, který byl na stavbu dopravován z 300 km vzdáleného lomu. Celý povrch je zdoben polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem.
e

Osobnost

e

Příbuzné zdroje

e

Příbuzné portály

e

Kategorie

Indie
Kategorie Indie podle dělení
Dějiny Indie
Doprava v Indii
Ekonomika Indie
Endemity Indie
Geografie Indie
Indologové
Indové
Kosmonautika Indie
Indická kultura
Indická politika
Indické právo
Indické seznamy
Slavná zvířata z Indie
Indická společnost
Sport v Indii
Státní symboly Indie
Stavby v Indii
Světové dědictví (Indie)
Školy v Indii
Turistické trasy v Indii
Věda a technika v Indii
Indické vojenství
Vzdělávání v Indii
Zahrady v Indii
e

Informace

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Indie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Portál Indie založil 8. srpna 2008 wikipedista Železnice.

Velmi bychom uvítali Vaši pomoc při vytváření a vylepšování článků o Indii.


Média použitá na této stránce

Emblem of India.svg
The National Emblem of India is derived from the time of the Emperor Ashoka. The emblem is a replica of the Lion of Sarnath, near Varanasi in Uttar Pradesh. The Lion Capital was erected in the third century BC by Emperor Ashoka to mark the spot where Buddha first proclaimed his gospel of peace and emancipation to the four quarters of the universe. The national emblem is thus symbolic of contemporary India’s reaffirmation of its ancient commitment to world peace and goodwill. The four lions(one hidden from view ) – symbolising power, courage and confidence- rest on a circular abacus. The abacus is girded by four smaller animals—Guardians of the four directions: The Lion of the North, The Horse of the West, The Bull of the South and The Elephant of the East. The abacus rests on a lotus in full bloom, exemplifying the fountainhead of life and creative inspiration. The motto 'Satyameva Jayate' inscribed below the emblem in Devanagari script means 'truth alone triumphs'.
Greco-BactrianKingdomMap.jpg
Autor: No machine-readable author provided. World Imaging assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Map of the Greco-Bactrian at its maximum extent, circa 180 BC. Personal creation.
India climatic zone map en.svg
Autor:
Saravask, based on work by Planemad and Nichalp
, Licence: CC BY-SA 3.0
Map showing climatic zones in India (Köppen classification)
Manmohansingh04052007.jpg
Autor: Ricardo Stuckert/PR, Licence: CC BY 3.0 br
Manmohan Singh, Manmohan Singh, prime minister of India 2004-2014.
India physical map.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Physical map of territory claimed by India
Indian states by political parties.PNG
(c) Gppande na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY 3.0

Nagaland now has new government.
03-Jan-2008: President's rule imposed in Nagaland.
Indian state governments formed by various political_parties as of 03-Jan-2008. Data for this picture has been gathered from various articles of Times of India. Image Source=self-made Date modfied=03-JAN-2008 Location=Pune

Author=Gaurav Pande (wikipedia username: gppande)
Railway network map of India - Schematic.svg
Autor:
This Image was created by User:PlaneMad.
  • If you are using the image under the creative commons share alike license please credit the photo CC-by-sa PlaneMad/Wikimedia and include a link to this page. No explicit permission is needed from me, but id appreciate an email if my work has been of help to you.
  • If you dont want to release your work under a creative commons license, please mail me at arun.planemad@gmail.com or catch me at my Website to negotiate a custom license as per your needs.
, Licence: CC BY-SA 3.0

A schematic map of the Indian Railway network.

Includes all major cities and all important junction stations.
India states and union territories map.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Map of India, showing the states, union territories and their capitals.
India simplified roadway map.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Map showing the national highway network in India without towns. Includes w:NHDP projects upto phase IIIB which is due to be completed by December 2012. For actual progress of the NHDP refer to the maps below.