Portál:Itálie

Portál Itálie
upravit

Itálie je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Itálii navíc patří území obklopené Švýcarskem Campione d'Italia. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu Jónské moře a ze západu Tyrhénské moře a Ligurské moře. K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie. Itálie je členskou zemí Evropské unie a NATO.

Dějiny Itálie * Geografie Itálie * Ekonomika Itálie * Administrativní dělení Itálie
Místo upravit
Erupce Etny v roce 2002

Etna je nejvyšší činná sopka a druhá nejmohutnější sopka v Evropě. Nachází se v Itálii – na východním pobřeží ostrova Sicílie, nedaleko měst Messina a Catania. Její výška k roku 2009 dosahuje 3329 metrů nad mořem, ale ještě do erupce v roce 1981 měřila o 21 metrů více, a to 3350 metrů. Jedná se o nejvyšší horu v Itálii jižně od Alp. Etna se rozkládá na 1190 km² s obvodem báze okolo 140 km. Jedná se tak o největší aktivní sopku v Itálii, která je přibližně dva a půl krát větší než druhá největší sopka Vesuv.

Etna je jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, která je v podstatě neustále aktivní a u které existuje nejdelší doložený záznam erupcí.

Projevuje se celou škálou typů sopečných erupcí od strombolského po pliniovský, jedná se o stratovulkán. Úrodná sopečná půda podporuje extenzivní zemědělství na jejích svazích, pěstování vinné révy a provozování ovocných sadů, které jsou rozmístěny v nižších oblastech svahů sopky a na jižní straně v rovině Catania. Etna se nachází v hustě obydlené oblasti.

Až do roku 1911 byl vrcholek Etny tvořen jen jedním sopečným kráterem, který vyrůstal nad původním Centrálním kráterem, kde později vznikly krátery Voragine a Bocca Nuova. Vrchol Etny v současnosti tvoří čtyři hlavní sopečné krátery – 250 metrů vysoký Bocca Nuova vzniklý v roce 1968, Voragine vzniklý v roce 1964, Severovýchodní vzniklý v roce 1911 a Jihovýchodní kráter vzniklý v roce 1971.

Nejstarší záznamy o erupcích Etny jsou již ze starověku (135 n. l.). K jedné z nejmohutnějších erupcí došlo v roce 1669, kdy láva dosáhla města Catanie, jež částečně poničila. Celý článek...

Osobnost upravit
Amedeo Avogadro (9. srpna 1776 Turín9. července 1856 Turín) je jedním ze zakladatelů fyziky plynů. Jeho objevy umožnily určení relativních atomových hmotností prvků. Je po něm pojmenována Avogadrova konstanta.

Byl synem zámožného šlechtice. Vystudoval práva. Postupně ale opouštěl advokacii a začal se věnovat svému koníčku – fyzice. Nejprve se stal demonstrátorem fyziky na turínské univerzitě, později profesorem fyziky ve Vercelli. V roce 1820 se vrátil do Turína jako přednosta nově založené katedry vyšší fyziky. Na ní pracoval až do roku 1850.

 
Kategorie upravit
Itálie
Šablony:Data států pro Itálii
Kategorie Itálie podle dělení
Dějiny Itálie
Doprava v Itálii
Ekonomika Itálie
Geografie Itálie
Geologické lokality v Itálii
Italové
Italské seznamy
Italská kultura
Organizace v Itálii
Památné stromy v Itálii
Italská politika
Italské právo
Italská společnost
Spolky v Itálii
Sport v Itálii
Státní symboly Itálie
Stavby v Itálii
Věda a technika v Itálii
Velvyslanci Maroka v Itálii
Veřejná správa v Itálii
Italské vojenství
Vzdělávání v Itálii
Zahrady v Itálii
Italština upravit
it.wikipedia.org

Slovníček

  • pizzapizza
  • rinascimentorenesance
  • calcio – fotbal
  • pagare – platit
  • altrettanto – nápodobně

Pokud chcete pomoct s články o Itálii, je třeba rozšiřování pahýlů velkých italských měst.
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Itálie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.

Další portály: FrancieFrancie ŠvýcarskoŠvýcarsko RakouskoRakousko SlovinskoSlovinsko VatikánVatikán San MarinoSan Marino Evropská unieEvropská unie Starověký Řím

Média použitá na této stránce

Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Vatican.svg
The Flag of Vatican City State, as per the 2023 w:en:Fundamental Law of Vatican City State, reproducing Annex A which contains the official depiction of this version. See 2023 Fundamental Law of Vatican City State, art. 23, n. 1.
This 2023 flag is very similar to the flag used in the 1929 Fundamental Law of Vatican City State, see here, p. 35. Thus, it is in the public domain.
Flag of the Vatican City.svg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
Flag of the Vatican City, as described in the 2000 w:en:Fundamental Law of Vatican City State (which took effect in Feb. 2001), Article 20, Attachment A. See here and here.
Pantheon rome 2005may.jpg
Autor: Arpingstone, Licence: CC BY-SA 3.0
An image of Pantheon in Rome, Italy. Image taken by Martin Olsson (mnemo on wikipedia and commons, martin@minimum.se), 2nd of May 2005. This image is published on Wikipedia Commons by Martin Olsson under the GFDL license.
Etna eruption seen from the International Space Station.jpg
ISS005-E-19024 --- The three-member crew of the Expedition Five mission onboard the International Space Station was able to observe Mt. Etna’s spectacular eruption, and photograph the details of the eruption plume and smoke from fires triggered by the lava as it flowed down the 11,000 ft mountain. This image and a second image (ISS005-E-19016) are looking obliquely to the southeast over the island of Sicily. This wider view (ISS005-E-19024) shows the ash plume curving out toward the horizon, caught first by low-level winds blowing to the southeast, and to the south toward Africa at higher altitudes. Ashfall was reported in Libya, more than 350 miles away. The lighter-colored plumes downslope and north of the summit seen in this frame are produced by forest fires set by lava flowing into the pine forests on the slope of the mountain. This image provides a more three-dimensional profile of the eruption plume. This eruption was one of Etna’s most vigorous in years, volcanologists reported this week. The eruption was triggered by a series of earthquakes on October 27, 2002, they said. These images were taken on October 30. Although schools were closed and air traffic was diverted because of the ash, no towns or villages were reported to have been threatened by the lava flow.
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Autor: Ssolbergj, Licence: CC BY 3.0
Vexillum of the Roman Empire.